Google AdSense Site Onaylatma Yöntemleri

Google AdSense Site Onaylatma Yöntemleri

AdSense, Google tarafından web dünyasında online içerik sunan yayınlara siteleri üzerinden maddi kazanım elde etmelerine yardımcı olan bir sistemdir. Bir reklam sistemi olarak bilinen AdSense, ürün ya da hizmetlerini tanıtmak isteyenlerle buna ilgili kitleleri bir araya getirerek kazanç alanı oluşturmaktadır. Siteler üzerinden maddi kazanım elde etmenin popüler yollarından biri olan bu alanda sizler için AdSense site onaylatma yöntemlerini derledik. 

10 Adımda AdSense onayı almak için yapmanız gereken tüm işlemleri sizin için inceledik. AdSense onay sürecini hızla tamamlayıp siteniz üzerinden reklam geliri elde edebilirsiniz.

adsense site onaylatma

1- Web sitenizde yüksek kaliteli içeriklere sahip olup olmadığınızı kontrol edin

Google AdSense hesabınızın onaylanmasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta içeriklerinizin kalitesidir. Web sitenizde yüksek kaliteli içeriğe sahip olmanız Google AdSense onayı almanız konusunda oldukça etkilidir. Google onayladığı web sitelerin spam veya başka web sitelerden kopyalanmış içerikler olup olmadığını denetlemektedir. Web sitenizde yüksek kaliteli içeriklere sahip olduğunuzdan emin olmak ve hangi içeriklerin Google tarafından iyi olarak değerlendirdiğini anlamak için Google yayıncı politikalarına göz gezdirin.

2- Web sitenizde hakkında ve iletişim sayfaları oluşturun

Çoğu web sitesinde hakkında ve iletişim sayfaları oluşturulsada da bazen unutulabilmektedir. Google bir web sitesine AdSense onayı vermeden önce sitenin yasal olduğundan emin olmak ve sitenin kime ait olduğu konusunda emin olmak istemektedir. Bu nedenle hakkında ve iletişim sayfasını düzgün bir şekilde doldurarak sitenize eklemeniz Google onayı almanız için önemlidir. Ayrıca bu işlem web sitesi ziyaretçileriniz için de yararlı olacaktır.

3- Gizlilik politikası sayfası oluşturun

 Onay süreci için başvurmadan önce sitenizde bir gizlilik politikası sayfası oluşturmanız, AdSense onayı alırken oldukça etkilidir. Gizlilik politikası sayfası oluşturmaya başlamadan önce ne yapacağınızı bilmiyorsanız Google’dan yararlanabilir veya online araçlardan yardım alabilirsiniz. Google AdSense’in gizlilik politikası açısından belirttiği maddeleri kopyalamak da işinize yarayabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Gmail Giriş Yapmak İstiyorum? Nasıl Yapılır?

gizlilik politikası oluşturma

4- Web sitesi içeriğinin Google AdSense yasaklı listesinde olmadığına dikkat edin

 Google AdSense’in site içeriklerini sınırlandırdığı bir yasak listesi (yayıncı kısıtlamaları) bulunmaktadır. Bu yasaklı listede bulunan içeriklere sahip olmanız AdSense hesabınızın onaylanmamasına hatta mevcut hesabınızın onayının geri alınmasına sebep olabilmektedir. Google’ın yasaklı listesine aldığı içeriklerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Cinsel içerikler
  • Terörizm, patlayıcılar, silahlarla ilgili içerikler
  • Tütün, keyif verici maddeler, alkol satışı ile ilgili içerikler
  • Çevrimiçi kumar oyunları ile ilgili içerikler
  • Reçeteli veya reçetesiz ilaç ve besin takviyeleri ile ilgili içerikler

Web sitenize yukarıdaki içeriklerin bulunması dahilinde Google AdSense hesabınızın onaylanması imkansızdır. Bu içeriklerin kaldırılmasından sonra tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

5- Telif hakkı ihlal eden görsel kullanımı

Telif hakkı korumasına sahip olan görüntülerin kullanımı hem telif hakkı ihlalinden dolayı ceza almanızı sağlar hem de AdSense onayı almanızı engeller. Doğrudan Google üzerinden bir görseli alıp web sitenize koymanız telif hakkı ihlali yapmanız anlamına gelmektedir. Bu yaptığınız işlem Google tarafından kolayca tespit edilecektir ve AdSense onayı almanızı engelleyecektir. Fotoğraf içeriklerinizi Google üzerinden almak yerine tamamen ücretsiz fotoğraf sağlayan sitelerden içerik alabilirsiniz. Ayrıca bunlar sizi tatmin etmiyorsa, fotoğraf üreticilerinin içeriklerini sattığı ve aylık üyelikler ya da parça başı fiyatlama ile fotoğraf satın alabileceğiniz birtakım siteler mevcuttur.

telif hakkı ihlali

6- Web sitenizin yasaklı olmadığından emin olun

Yeni almış olduğunuz web sitesi alan adınızın yasaklı olma ihtimali düşüktür. Fakat eski bir alan adı aldıysanız, sitenin yasaklı olup olmadığını öğrenmeniz mağdur olmamanız için önemlidir. Google AdSense’in yasaklandığı bir alan adına sahipseniz doğal olarak AdSense’in sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanamayacak ve hatta onay alamayacaksınız.

7- Diğer reklamları kaldırın

 Başvuru yapmadan önce sitenizde bulunan diğer ücretli reklamları kaldırmanız yararınıza olacaktır. Özellikle sürekli AdSense başvurusu yapıyor ve reddediliyorsanız muhtemelen bunun sebebi sitenizde bulunan diğer reklamları kaldırmadan başvurmanızdır. Her ne kadar Google, hizmet şartlarından AdSense ile birlikte diğer reklam kaynaklarının kullanılmasını desteklediğini belirtse de başvuru sırasında web sitenizi incelerken başka kaynaktan gelen bir reklam ile karşılaması durumunda onay sürecinizi olumsuz değerlendirmektedir. Onayınızı aldıktan sonra reklamlarınızı tekrar eklemenizde sorun bulunmamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

8- Gönderi sayınıza dikkat edin

Google içeriklerinizin kalitesinin yanında gönderi adedinize de bakmaktadır. Bu yüzden AdSense onayı almadan önce sitenizde 10 ile 15 arası yüksek kaliteli içeriğe sahip gönderi bulundurmaya özen gösterin. Toplam içeriklerinizin kelime sayısının 10bin ile 15 bin kelime arası olması da bir diğer önemli kriterdir. Bu da içeriklerinizin en az 1000 kelimeden oluşması gerektiğini göstermektedir. Bu içerikler Google’ın içerik kalitenizi daha rahat anlamasını sağlayacağından onay alma ihtimalinizi fazlasıyla artıracaktır.

9- Web sitesi görünümünüze dikkat edin

Onay sürecinde etkili olan bir diğer konu iste web sitenizin nasıl göründüğüdür. Elbette görünümünüzü iyileştirmek için premium temalar satın almanız gerekmemektedir. Fakat iyi görünümlü bir site AdSense incelemelerinde olumlu anlamda işinize yaramaktadır.

10- Google’a kayıt olmak

Google, tanımadığı bir web sitesi ile ortaklık yapmak istemez. Bu yüzden AdSense başvurusu yapmadan önce web sitenizi Google’a kaydettirmeli ve sitenizin indekslenmesini beklemelisiniz. Gerekli indeksleme işlemlerinin ardından onay için başvurmanız onay alma şansınızı ciddi oranda artıracaktır. Google’un sitenizi endeksleyip indekslemediğini anlamak için arama sayfasına gelerek sitenizin adını girmeniz yeterlidir. Eğer siteniz arama sayfası sonuçları arasında yer alıyorsa indeksleme işlemi başarılı bir şekilde yapılmış demektir. Rahatlıkla AdSense onayı için başvuru yapabilirsiniz. Google AdSense site onaylatma rehberimiz hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemizden Adsense sistemi hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Google AdSense nedir?

Sitenizde yer alan reklam alanlarını etkinleştirerek üzerinden maddi kazanım elde etmenizi sağlayan bir Google hizmetidir.

Google AdSense ne işe yarar?

AdSense, site sahiplerinin reklam vererek ilgili ürün ya da hizmetin tanıtımının yapılmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak siteler üzerinden gelir elde edilmesini sağlar.

Google AdSense site onaylatma yöntemleri nelerdir?

Google AdSense site onaylatmanın en temel yolu, sitenizin standartını üstün tutmanızdan geçecektir. Bu noktada içerik kalitesi, telifsiz görsel vb. konularda ekstra özen göstermelisiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 45 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir