Google Algoritmaları Nasıl Çalışır: 5 Adımda Öğrenin!

Google Algoritmaları Nasıl Çalışır: 5 Adımda Öğrenin!

Google algoritması nasıl çalışır, Google kendi içerisinde döngü halinde tuttuğu bir dizi analiz ile algoritmalarını çalıştırmaktadır. Web üzerinde bilgiye ulaşma, bilgilerin belli düzen halinde sıralanması olmadan kolay bir işlem değildir. Google ve diğer web tarayıcılarının temel misyonu aranılan bilgiye en hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmayı sağlamaktır. Google algoritmaları aradığınız kelimeler ışığında binlerce hatta yüz binlerce sayfa arasından işinize en çok yarayacak olan bilgileri önünüze sunar.

Arama motoru algoritması sorgunuzdaki kelime, sayfaların alakası düzeyi, kaynakların uzmanlık seviyesi ve konumuzun gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurmaktadır. Her faktörün önem sırası yapılan sorguya göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, kendinize yemek siparişi vermek istediğinizde bulunduğunuz konum faktörü önemli iken, güncel haberler söz konusu olduğunda içeriğin yeniliği önemli olur. Yazımızın devamında bu faktörleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

google algoritması

Google Algoritması Nasıl Çalışır: Kelime Analizi

Google algoritmalarının çalışma prensibinde en önemli faktörlerden birisi yapacağınız sorguyu en doğru kelime ile aratmaktır. Arama yapacağınız kelime için Google’ın yaptığı en temel eylem kelimenin ne anlama geldiğini incelemektir. Bu inceleme içerisinde;

 • Kelimenin hangi dile ait olduğu belirleme
 • Yazım hatalarını yorumlama
 • Eş anlamlı kelimelerin aratıldığı sorguları düzenleme
 • Aranılan bilginin hangi kategoride olduğunu belirleme (spesifik ya da genel bir sorgu) gibi adımlar yer almaktadır.

Google Algoritmaları Nasıl Çalışır: Arama Eşleştirme

Kelime analizinin ardından Google algoritmaları sorgu ile eşlesen web sayfalarını arar. Eşleştirme için;

 • Yapılan arama teriminin dizinde analizi,
 • Anahtar kelimelerin bir sayfada ne sıklıkta,
 • Kelimelerin sayfada nerelerde göründüğü,
 • Basit anahtar kelime eşleşmesinin ötesi makine öğrenmesi ile sorgunun alaka düzeyi belirlenmektedir.

Eşleştirmeler yapılırken, bahsedilen ölçütler kullanılmaktadır. Sorgularınız içerisinde sayfanın perspektifi ya da siyasi ideolojisi gibi öznel kavramları analiz etme gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Site Kit Nedir? Nasıl Kullanılır?

google algoritması çalışma yapısı

Yararlı Sayfaların Sıralaması

Yaptığınız sorgu sonucunda işinize en çok yarayacak sayfaların üst sıralara taşınmasını sağlayan işlem adımları gerçekleşir. Bu konuda işleyiş halinde olan algoritmalar yüzlerce faktörü eş güdümlü bir şekilde dikkate alır. Anahtar kelimelerin sıklıkla kullanıldığı, PageRank’i geçiren bağlantılara sahip olan spam nitelikli sayfaları dizinin üst sıralarından kaldıracak algoritmalar sağlanmaktadır. Yararlı bilgilerin bulunmasının yanında sayfanın güvenli olması gibi faktörlere de önem vermektedir. Bu sayede kullanıcıya daha iyi bir Google deneyimi sunmak amaçlanır.

En İyi Sonuçları Bulma

Google algoritması sonuçları önünüze getirmeden önce alakalı bilgilerin nasıl bir araya geldiğini değerlendirir. Bir ya da birden fazla konunun yer alıp almadığını analiz eden çok yönlü bir bilgi kümesi kullanır. Kullanıcı için en yararlı sıralama kombinasyonunu oluşturur. Kullanıcı için en iyi sonuçları bulmak için belli başlı konuları analiz eder.

 • Sitenin diğer web tarayıcılarında nasıl göründüğüne,
 • Masaüstü, mobil cihazlar ve tabletlere uygun veri boyutunda tasarlanıp tasarlanmadığına,
 • Sayfa yükleme sürelerine dikkat eder.

Bağlamı Dikkate Alma

Arama yaptığınız konumuzun sizin için en iyi sonuçların getirilmesi adına büyük kolaylık sağlar. Google algoritmaları bulunduğunuz ülke ve daha spesifik lokasyon bilgilerini göz önünde bulundurur. Örneğin, Türkiye’de arama motoruna futbol kelimesini yazsanız Süper Lig maçları hakkında bilgiler önünüze sıralanır. Fakat Amerika’da bu işi yapsanız Amerikan futbolu hakkında birçok sayfa karşınıza çıkar.

Google Algoritması Nasıl Çalışır: 5 Adımda Google Algoritma Çalışma Prensibi başlıklı yazımızda Google üzerinden arama yaptığınızda arka planda çalışan algoritma sistemi hakkında basit düzeyde bir bilgilendirme yaptık.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google algoritması nedir?

Google’ın aram sonuçlarında nasıl bir dizin sırası izlemesi gerektiğini belirleyen bir sistemdir.

Google algoritmaları nasıl çalışır?

Kelime analizi, arama eşleştirme, yararlı sonuçları sıralama, en iyi sonuçları bulma ve bağlamı dikkate alma gibi adımlardan oluşan bir algoritmadır.

Google algoritmaları ne işe yarar?

Google üzerinden arama yaptığınızda, aradığınız kelime için yararlı sonuçları almanızı sağlayan sistem Google algoritmaları tarafından sağlanır.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir