Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

Google alışveriş reklamları nedir; Google üzerinden e-ticaret siteleri için uygulanan belirli reklam stratejilerine ve kampanyalarına verilen isimdir. Bu yapı içerisinde sitenin planlaması kadar Google Alışveriş Reklamlarına uygun biçimde kampanya oluşturmak da büyük önem taşımaktadır. Sitelerin SEO yapılarının yanında, doğru planlamalarla reklam kampanyaları oluşturmaları, stok bilgilerini güncellemeleri, site ürünlerinin daha fazla kullanıcıyla buluşmasına ve arama motorunda daha üst sıralarda rağbet görmesine yardımcı olacaktır.

Google Alışveriş Reklamları Nedir ve Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Google alışveriş reklamları nedir, Google üzerinde reklam vermek isteyen kullanıcılar genellikle görüntülü reklamlara ya da Adwords’e yönelmektedir. Bu noktada da alternatif olarak Google Alışveriş Reklamlar devreye girerek, kullanıcılara aradıkları ürünlere bağlı olarak doğrudan sonuç olarak sunulmaktadır. Çevrimiçi olarak yerel ya da ulusal olarak envanterlerinizi pazara yayabilir ve site trafiğinizi arttırdığınız gibi ürünlerinizi daha hızlı bir şekilde kullanıcılarla buluşturabilirsiniz. Bu yapıyı kullanmak için Merchant Center ile eşgüdüm yürütmeniz gerekmektedir. Merchant Center ile birlikte ürünlerinizi ve stoklarınızı doğru şekilde belirleyebilir ve Google üzerinde arama motoruna uygun şekilde sunuşunuzu tamamlayabilirsiniz.

google alışveriş reklamları

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Google alışveriş reklamları nasıl verilir, reklam oluşturmak için öncelikli olarak Merchant Center üzerinden ürün verilerinizi oluşturmanız gerekmektedir. Ürün verilerinizde sattığınız ürünlerle ilgili olarak ayrıntıları oluşturmalı ve kullanıcıların arama yapacakları ayrıntılara uygun olarak ürünlerinizin bilgilerini girmelisiniz. Google Ads üzerinden alışveriş reklamlarınızı yönetebilirsiniz, alışveriş kampanyaları içeriside kullanabileceğiniz yöntemler:

 • Ürün Alışveriş Reklamları
  Ürünleriniz Merchant Center’a ekleyebilirsiniz, bu sayede ürünlerinizle ilgili genel bir reklam çalışması oluşturabilirsiniz.
 • Vitrin Alışveriş Reklamları
  Bu reklam yapısı ile birlikte, Google Ads ile ilgili alakalı aramalar ve alakalı arama grupları oluşturarak, kullanıcıların ürünlerinizle aynı segmentte yer alan ürünleri aradığında karşılaştırma yapabilir ve sizin reklamınız ile karşılaşabilir.
 • Yerel Envanter Reklamları
  Google üzerinde oluşan arama verilerine uygun olarak, içerik ve kampanyanıza uygun olarak kullanıcı etkileşimleriyle yerel mağazanıza fiziksel katılım sağlatmayı amaçlar.

Google reklamları oluştururken; Merchant Center kurmalı, ürünler doğru şekilde yüklenmeli, alışveriş kampanyası oluşturulmalı ve uygun biçimde veriler incelenerek, kampanya düzenlemesi yapılmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google AdSense Site Onaylatma Yöntemleri

alışveriş reklamları

Google Alışveriş Reklamları Avantajları Nelerdir?

Google alışveriş reklamlarının avantajları, kullanıcılarına sadece metin bazlı reklam göstermeyerek alternatif reklam biçimleri de sunarak satış ve ürün tanıtımı konusunda yenilikçi bir anlayış sunuyor. Alışveriş reklamları; fotoğraf, başlık, fiyat, mağaza adı ve ürün bilgilerini içererek, kullanıcılara arama yaptıkları segmentte detaylı bir şekilde içerik sağlamaktadır. Google Alışveriş Reklamlarının sağladığı faydalar:

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak noktasında daha kolay bir erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi, bilinçli bir şekilde ürünlerinizi ya da benzer ürünleri arayan kullanıcılara sunabileceksiniz. Daha yüksek bir erişim sağlayan bu yapı, doğrudan kazanım sağlatmaktadır. Örneğin laptop satan bir iş yeriniz var ve “Lenovo Laptop” araması yapan bir kullanıcıya doğrudan ürünlerinizi sunabilmektedir.

 • Perakende satış odaklı şekilde kampanyalarınızı oluşturduğunuz için ürünlerinizi daha rahat bir şekilde satabilirsiniz.
 • Daha yüksek oranda görünürlük kazandığınız için, ürünleriniz kadar markanızın tanıtılmasına da katkı sağlayacaksınız.
 • Raporlama ve kullanıcı geri bildirimleri sayesinde, siteniz için daha yüksek oranda yapılandırma hazırlayabilirsiniz.
Google reklamları nedir?

Google üzerinden e-ticaret siteleri için uygulanan belirli reklam stratejilerine ve kampanyalarına verilen isimdir.

Google alışveriş reklamı nasıl verilir?

Reklam oluşturmak için öncelikli olarak Merchant Center üzerinden ürün verilerinizi oluşturmanız gerekmektedir. Ürün verilerinizde sattığınız ürünlerle ilgili olarak ayrıntıları oluşturmalı ve kullanıcıların arama yapacakları ayrıntılara uygun olarak ürünlerinizin bilgilerini girmelisiniz.

Google alışveriş reklamlarının yararları nelerdir?

Google alışveriş reklamları sayesinde görünürlük oranı artacağından mevcut satış oranları da artacaktır. Böylece markanızın kazanımlarını arttırabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir