Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Müşterilerin ürün veya hizmetlerle ilgili aramalarında belirleyici olan popüler anahtar kelimelerin bulunması, kullanılması için Google Anahtar Kelime Planlayıcı nasıl kullanılır sorusu kritik değerdedir. Kelime ya da kelime gruplarının belirli bir plan çerçevesinde doğru şekilde kullanımıyla içerikler daha kaliteli hale getirilir. Seçilen anahtar kelimeler birçok değişkene göre belirlenirken filtreleme yapılması, doğru stratejilerin uygulanmasında SEO aracıyla ilgilidir.

Anahtar Kelime Arama

İçeriklerde çok aşırı derece kullanımlar büyük risk içerir. Bundan dolayı bunun yerine daha kaliteli anahtar kelimelerin az sayıda kullanımı tercih edilmelidir. Yapılacak Google Anahtar Kelime Planlayıcı taramalarında buna özen gösterilir. Yeni anahtar kelimelerin aranmasında ise ilgili olması, kullanıcı odaklı yapıya sahip olması ilk akla gelen hususlardır. Ayrıca arama hacmi de performansı konusunda belirleyicidir. Yani bir kelimenin arama motorunda ne kadar çok arandığına bakılarak kullanımının tercih edilmesi şarttır.

Google Keyword Planner üzerinden yeni anahtar kelime bulun kısmı işaretlenir. Ardından web site URL eklemesi yapılabilir ya da sektör ve konuya dair kelimeler belirtilir. Her bir kelime sonrasında “enter” tuşuna basılmalıdır. Sonrasında arama için “Başla” butonuna tıklanır. Diğer bir seçenek olarak ise sol kısımda var olan “Anahtar Kelime Fikirleri” penceresinden de yeniden aramalar yapılabilir.

anahtar kelime planlayıcı

Anahtar Kelime Belirleme Unsurları

Yapılacak Google Anahtar Kelime Planlayıcı işlemlerinde çeşitli hususlar kendisini belli eder. Bunlara yönelik olarak ilk bütçe hedefiyle yola çıkılır. Mutlak surette hem sektör hem de konuyla ilgili olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hedef kitleye uygun kelimelerin seçilmesi de şarttır. Çok eskide kalmış kelimelerin gençlere yönelik hazırlanmış bir sitede kullanılması etkisiz kalacaktır. Erişim özelinde en üst kısımda yer alan filtreleme işlemleri yapılır. Burada yerler, dil ve arama ağı seçeneklerinin sıralandığı görülecektir. Bunlar şu şekilde açıklanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Remarketing Nedir?

  • Yerler kısmından aramaların belirli bir coğrafi bölge ya da alan için olması sağlanabilir.
  • Yalnızca istenen diller için arama hacmi veri ve trendleri Dil filtrelemesi uygulanarak gerçekleştirilir.
  • Arama ağı bölümünden ise veri kaynaklarında değişimler yapılabilir ki Google varsayılan veri kaynağı olarak bulunmaktadır.
  • Sonuçlarda kesinlikle gösterilmesin istenmeyen kelimelerde belirtilerek negatif anahtar kelimeler oluşturulabilir. Özellikle ucuz ve bedava anahtar kelimelerle hiçbir şekilde uğraşmak istemeyenler bunu yapmaktadır.

Anahtar Kelime Filtreleri

Tarihe göre de yine anahtar kelimelerin aratılması mümkün olurken var olan veriler ışığındaki filtre uygulamaları ise çok daha kapsamlıdır. Ortalama aylık arama sayısına göre oluşturulur. Çok yüksek arama hacmine sahip kelimelerden başlayarak sıralamalar yapılır. 10 bin üzerinde aylık aramaya sahip kelimeler daha üsttedir.

Web sitelerin daha üst sıralara taşınması adına ise rekabete dayalı anahtar kelime taramaları yapılmaktadır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı özelinde işlemlerde yüksek, orta ve düşük zorluk durumlarına göre kelimelerin getireceği rekabetçi durum gözler önüne serilir. Reklam gösterim payına göre de belirleme yapılır.

Rakip Site Kelimeleri Analizi

Mutlaka bir yandan site kalitesi düşünülmesi gerekirken rakip sitelerin takibi de son derece önemlidir. Doğru anahtar kelimelerin kullanımı noktasında Google aracının etkisi yüksektir. Stratejilerden hiçbir şekilde taviz vermeden işlemlerin yapılması, Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracından en yüksek verimin alınmasın noktasında belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Google Ads üzerinden reklamlar oluştururken hedef kelimeye daha iyi ulaşabilmek adına en etkili anahtar kelimeleri belirlemek ve bu konuda gerekli anahtar kelimeleri araştırmak için Google tarafından oluşturulmuş bir servistir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Ne İşe Yarar?

Google anahtar kelime planlayıcı, reklamların çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeler için önerilen teklifleri görebilir, kelimelerin hacimlerini keşfedebilir ve bütçenizi böylece daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Ücretli mi?

Google tamamen ücretsiz olarak sunulmakta olan bir servistir. Reklamlarınız için kullanırken hiçbir şekilde ücret ödemenizde gerek kalmamaktadır.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir