Google Analytics

Google Analytics

Halihazırda var olan kişisel ya da web siteler özelinde kullanımı söz konusu olan Google Analytics birçok açıdan değerlendirilebilir. Maddi getiriler kazanmak isteyenler ya da var olan markalaşma yolunda sanal dünyanın nimetlerini kullanmak isteyenler SEO uyumlu web siteler oluşturur. Bu kapsamda profesyonel yardım alınabileceği gibi Google tarafından sunulan ücretsiz bu analiz teknolojisi sisteminden de yararlanılabilir. Peki, SEO özelinde çokça adını duyduğumuz Google Analytics nedir ve ne işe yarar?

Google Analytics Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse site sahibi tarafından web siteye ait çeşitli unsurların detaylı bir şekilde görülebileceği bir uygulamadır. Ziyaretçilerin ayrıntılarına sahip olmak ya da hedef kitleye uygun bir hizmet sağlamak isteyenler için vazgeçilmezdir. Ziyaretçilerin isteklerine göre web site içeriklerinin şekillenmesi de yine Google Analytics kullanımıyla mümkün hale getirilmektedir. Site Haritası özelinde gösterge tabloları, özel raporlar ve kayıtlı raporlar görülebilir. Anlık ziyaretçi hareketleri de genel bakış, yer, trafik kaynakları, içerik ve etkinlikler sıralamasına göre alınır. Ziyaretçi Analizleri de yapılabilirken etkin kullanıcılar, demografi, cinsiyet, yaş ve ilgi alanları sıralamasıyla hangi kitleye ne şekilde hitap edildiğini bulmak zor değildir. Hangi cihazlardan siteye gelindiği, hangi coğrafyalardaki ülkelerden giriş yapıldığı ve süresine dair unsurlarda görüntülenir. Sosyal medya ziyaretçi analizleri gerçekleştirilebilir ve Google site Analytics özelinde tüm yönlendirmeler hakkında da bilgi alınabilir.

 • Sitenin hangi sıklıkla ziyaret edildiği,
 • Kullanıcıların hangi linkleri kullanarak siteye geldiği,
 • Kullanıcıların hangi bölgelerden siteye giriş yaptığı,
 • Sitenin hangi sayfalarının daha fazla kullanıldığı,
 • Sitenin hangi sayfalarında kullanıcıların daha fazla süre kaldığı,
 • Sitede kullanıcıların ortalama ne kadar kaldığı,
 • Sitede kullanıcıların neler yaptığı,
 • Siteye girişlerin hangi cihazlardan yapıldığı gibi sorulara yanıt bulmak için ücretsiz servis hizmetinden hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
google analytics

Google Analytics Mülk Takibi Kimliği Nedir?

Google hesabı üzerinden Google Analytics business amaçlı kullanımlarına başlanır. Hesap oluşturma sürecinde hesap ayarları kısmından neyi ölçmek istiyorsunuz kısmından mülk ayarları açılır. Burada gerçekleştirilecek işlemlere dair mülk takibi kimliği oluşturulmaktadır. Web sitesi adı, web sitesi URL bilgisi, sektör kategorisi ve raporlama saat dilimi bilgileri girilir. Seçimler yapıldıktan sonra oluştur denilir ve işlemler tamamlanır. Google hizmet sözleşmeleriyle onayıyla birlikte izleme kimliği adı atında Java kodu gelir. Bu kodun sitedeki head kodları arasında eklemesi yapılarak kullanımına başlanır. Tüm sayfaların bu koda sahip olmasına dikkat edilmelidir. WordPress sitelerde ise bu işlemin yapılmasına gerek yoktur. Mülk ayarları istenildiği zaman güncellenebilir. Genellikle geliştirilmiş bağlantı ilişkilendirme kullan seçeneği kapalı olurken istenmesi durumunda açık hale getirilebilir. Filtre eklemesi yapılır, özel uyarılar kısmından da değişiklikler onaylanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir?

Analytics kodu nereye eklenir sorusu da çokça dile getirilmektedir. Öncelikle her sitenin kullanımı için farklı bir izleme kodu bulunur. Sayfa üzerinde alımlar yapılır. Takip kodların ise her sayfadan görüntülenebilmesi adına mutlaka tüm sayfalarda kullanılan bir bölüme yerleştirilmelidir. En üst ya da alt kısımlarda yer alacak şablon bölümlerine yerleştirme yapılır. Kod ekleme işlemi HTML yapısında önceki bölüme yapılmakla beraber 24 saat sonra etkisi görülecektir. Siteye giriş yapan ziyaretçi sayıların sayılmasına başlanacaktır. Ayrıca istatistik takibi yapılması ve uzun süreli bir sürece dahil olunması da söz konusudur.

Google Analytics WordPress ile Nasıl Kullanılır?

WordPress web sitelerinde hemen her daim kullanımı söz konusu olan Google Analtycis ile Adsense arasında optimizasyon yapılabilir. Reklam vermek isteyenler için siteye ait verilerin geçerliliğe sahip olmak için bu ücretsiz servis hizmeti oldukça verimlidir. Verilen reklamlar sonrasında ne kadarlık bir ziyaretçi alımı olacağı, ne kadar sitede kalma durumu oluşacağı, kaç sayfanın inceleneceği ve varsa ürünlerin satılıp satılmama durumları da rahatlıkla görülebilir.

Google Analytics kullanımlarına öne çıkan en önemli soru ise sayfa yavaşlatma durumlarıdır. Kullanıcıların çekilmesi sitenin yavaşlamasına neden olabilir, ancak bu durum genel bir problem olmadığı gibi her istatistik veri analizleri yapan uygulama için de geçerlidir. WordPress özelinde işlemler kod kullanımı olmadan yapılır. Bu yönüyle otomatik bir gelişim söz konusu olurken çok daha zahmetsiz şekilde veri alımları sağlanır. Ayrıca çeşitli raporların okunması noktasında da herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Google Analytics Eğitimi

Son derece kaliteli bir işleyişe sahip olup ücretsiz sunulan Google Analytics ne işe yarar sorusuyla da sıklıkla karşı karşıya gelinir. Başta anahtar kelime analizleriyle başlayan tüm SEO süreçlerinin ne kadar işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Markalaşma süreçleri ve reklamlara dair de geri dönüşlerin nasıl olacağını bilebilmek bu ücretsiz servis sayesinde olmaktadır. Site ziyaretçilerinin geri dönüş oranları ve hangi kitlenin daha sık giriş yaptığı ne şekilde geri dönüş yapıldığı, ne zaman geri gelindiği ve ne kadarlık bir süre siteye kalındığına kadar her unsur incelenebilir. Var olan en etkili üç özellik ise neden kullanılması gerektiğini açıklamaya yetecektir.

 • Hemen Çıkma Oranı Sunar

Gerçek zamanlı izleme imkânı veren Analytics Google tarafından geliştirilen en iyi servislerin başındadır. Tüm verilerin hesaplanması, doğru analiz edilmesi adına kayıt altına alınması da doğru stratejilerin yapılabilmesini mümkün kılar. Eğer siteden hemen çıkma oranı %100 civarında ise hemen alarm durumuna geçirilmesi önerilir. Çünkü Google arama sonuçlarında düşme yakında başlayacaktır. Bunun olmaması adına sitenin hedef kitleye uygun içeriklerle ve görsellerle desteklenmesi gerekir. Kalıcılık ilk unsur olurken saniyelerin bile önemi büyüktür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

 • Sitede Kalma Süresi

Hemen çıkma oranıyla paralel ilerleyen sitede kalma süresi de yine Google Analytics servisi tarafından verilir. Site içeriklerinde bir problem olmaması durumunda sade görünümle tasarımıyla web sitede gezinti daha kolay olacaktır. Kullanıcılara yönelik hazırlanan sayfa ve içeriklerin fazlaca olması da bunu beraberinde getirir.

 • Yeni Ziyaretçi Yüzde Oranları

Siteye gelen ziyaretçilerin kalıcı olması büyük öneme sahip olduğu gibi yeni ziyaretçilerin kazanılması da yapılması gerekenler arasındadır. Sadık ziyaretçilerin haricinde ilk kez gelenlerin oranı, gelme şekilleri, kalma süreleri ve bunlara dair tüm unsurlar yine ücretsiz servis tarafından sunulur. Bunlar en önemli avantajlar olurken kullanımı olmazsa olmazlardandır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Analytics Nedir?

Google Analytics; web sitelerinin ziyaretçi sayılarını, hedeflerini, hemen çıkma oranlarını kontrol edebildikleri biz analiz aracıdır. Çok kapsamlı analizleri sayesinde web sitelerine yön göstermektedir.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google analytics kullanmak için web sitesine izleme kodu yerleştirilir. Bu kod sayesinde sitedeki tüm etkileşimler gözlenebilir. Özel Raporlar, Özel Segmentler ve Özel Filtreler aracılığı ile veriler analiz edilebilir.

Google Analytics Ücretli mi?

Google Analytics tamamen ücretsiz olarak sunulmakta olan bir hizmettir. Herhangi bir şekilde sizlerden ücret talep etmemektedir.

Analytics ile Search Console Bağlantısı Kurulabilir mi?

Google analytics ile Search console bağlantısı Analytics yönetim paneli üzerinden sağlanabilir.

Data Studio Nedir?

Google data studio, Analtyics ve diğer google araçlarından alınan veriler ile raporlar oluşturmasını sağlayan bir servistir.

Bounce Rating Nedir?

Bounce rating yani Hemen çıkma oranı, web sitenize giren ancak herhangi bir başka sayfanızı ziyaret etmeden hızlı bir şekilde sitenizden ayrılan kullanıcıların, genel kullanıcılarınıza oranlanmasıdır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir