Google Cezaları

Google Cezaları

Kullanıcı odaklı anlayışıyla algoritmasını oluşturan en çok tercih edilen arama motoru olan Google ceza türleri bakımından da oldukça kapsamlıdır. Faydalı içeriklerin hızlı ve sorunsuz şekilde kullanıcılar tarafından bulunabilmesi amaçlandığından hatalı işlemler yapan web sitelerine bir hayli yüksek perdeden cezalar vermeye devam etmektedir. Google politikalarına uymayan kişiler ya da manipüle etme yoluna giden web siteler özelinde birçok farklı Google cezaları bulunduğu da bilinmektedir. Sitenin kapanmasına kadar gidebilecek bu cezalar nelerdir, nedenleri nedir ve çözümleri var mıdır sorularına sizler için yanıtlar aradık.

  • Sandbox Cezası

Diğerleriyle karşılaştırıldığında Google tarafından verilen en ağır filtreme cezalarından bir tanesi olurken tek başında web sitesinin sıralamasını değiştirebilmektedir. Ani hit kayıplarının ortaya çıkarır ve site, telafisi çok zor zararlar görebilir. Sandbox ceza nedenleri arasında ilk akla gelen agresif SEO çalışmalarıdır. Çok aşırı SEO faaliyetleri faydadan çok zarar getirir. Ayrıca siteye uygun olmayan konularda yayınların konulması, kopya içeriklerin oluşturulması ve çok aşırı backlink uygulamaları yapılması da cezayı beraberinde getirir.

Aşırı reklam yayınları veya gizli anahtar kelime kullanımından dolayı da Google sandbox cezası alınabilir. Herhangi bir spam durumu olmadan sitem ceza yedi deniliyorsa Google Search Console girişiyle iletişime geçilmelidir. Form gönderimi yapılarak sitenin tekrardan incelenmesini talep edebilirsiniz. 3 iş günü içerisinde ceza sebebi ortadan kaldırılınca ceza durumu olmayabilir. Ancak bu cezanın alınmasıyla yıllar boyu etkilenecek bir durum söz konusu olabilmektedir. Var olan sandboz ceza çözümü mutlaka araştırılmalıdır. İstekler yerine getirilmelidir.

sandbox cezası
  • Manuel Spam

Site içeriği ya da link bağlantıların hataların bulunması, yanlış yönlendirmeler yapılması sonucunda alınmaktadır. Hemen Google ceza sorgulama yapılarak nedenleri öğrenilebilir. Sonrasında site yapısının incelenmesiyle hataların giderilmesi sonucunda bu cezadan kurtulmak mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Tam Spam (Deindex )

Google politikalarının ihlal edilmesi sonrasında mail ya da Search Console üzerinden tam spam cezası alınabilir. Gizli yönlendirme yapılması, otomatik şekilde içeriklerin hazırlanması ya da bunlardan bağımsız şekilde backlink satın almaların tespit edilmesiyle tam spam cezasıyla karşı karşıya kalınır. Cezanın nedeni belirtilirken mutlaka bu sorun ortadan kaldırıldıktan sonra yine Search Console üzerinden mesaj atılarak inceleme talep edilmelidir.

  • Cloaking Cezası

Çok aşırı anahtar kelime kullanımı, aşırı etiketleme yapılması ya da içeriklerin önemsiz şekilde düzenlenmesi veya kullanıcı dostu yapıya sahip olunmamasından dolayı Cloaking cezası alınır. En çok verilen Google cezaları arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Güncel Site Ceza Kontrolü Nasıl Yapılır?

Halihazırda yeni başlayanlar için iki türde ceza durumlarından bahsedilebilir. Algoritma ceza durumları çok daha fazla görülürken özellikle bilinmeden yapılan hatalı süreçlerden dolayı alınır. Hemen Semrush üzerinden Google ban sorgulama yapılabilir. Böylelikle siteye dair herhangi bir cezanın bulunup bulunmadığı görülecektir. Bunun için Domain Analytics kısmına girilmesi yeterlidir. Organik Görünürlük alanındaki grafikten ceza alınıp alınmadığı bakılabilir. Gerek içerik gerek link bağlantısı kaynaklı ceza durumları olabilmektedir. Google ban Checker yapılarak potansiyel ceza varlıklarına dair de gelişmeler takip edilebilir.

Google Cezaları Nasıl Kaldırılır?

Alınmış manuel ceza kaldırma ya da diğer ceza durumlarına göre işlemler mevcuttur. Link odaklı ceza alımları sonrasında link temizleme çalışması başlatılır. Linklerin listesi çıkarılmalı, Semrush, Ahrefs ya da Kerboo üzerinden kontroller yapılmalıdır. Hangi linkler iyi, hangileri kötü sonuçlandırılır. En zoru sandbox kaldırma olurken mutlaka istenen gereklilikler yerine getirilmelidir. Özellikle en büyük tehdit olarak algılanmasından ötürü kayıplar birkaç gün içinde katlanır. Bunun önüne geçilmesi ise şarttır. Buna dair SEO araçlarının verimli kullanımı da gerekir. Aylar hatta yıllar boyu sürecek zararlardan ötürü sitenin bir daha kullanılamayacak boyuta gelmesi de sandbox cezası alımıyla gerçekleşebilir.

Kopya içerik durumlarında Google ban sorgulama yapılarak içeriklerin temizlenmesi ve sonrasında tekrardan özgün tarzda oluşturulması sağlanmalıdır. Çok ciddi sıralama kayıplarının yaşanabileceği unutulmamalıdır. Google performans takibi de her zaman devam ettirilmelidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Sitelere Neden Ceza Verir?

Kullanıcılara kötü deneyimler yansıtarak arama sonuçları etkilemekte olan sayfalar Google tarafından ceza alabilmektedir. Spam siteler ve bu siteler tarafından bağlantı almış olan siteler ceza görebilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Kopya İçerik Cezaya Neden Olur mu?

Özgün olmayan kopya içerikleri web sitenizde barındırmanız durumunda Google tarafından ceza görmeniz muhtemeldir. Bu nedenle bu tarz içerik paylaşmaktan kaçınmalı ve özgün içerikler üretmelisiniz.

Google Cezaları Neye Sebep Olur?

Google tarafından ceza almanı durumunda web sitenizin indeks durumu kötü etkilenecektir. Google sitenizi indekslemeyecek ve arama sonuçlarında size yer vermeyecektir.

Sandbox Nedir?

Sandbox google tarafından verilen bir cezadır. Web sitelerinin arama motorlarında indeks almamasını ve görünürlüğünü kaybetmesini sağlar.

Cezalardan Nasıl Kurtulunur?

Google ceza sistemlerine yakalanmamak için; kopya içerik paylaşmamalı, hacklink yapmamalı ve paralı olarak link çıkışı yaparken temkinli olmalısınız.

Google Backlinklere Ceza Verir mi?

Web sitelerinin fazla yapay ve değersiz geri bağlantıya sahip olması google tarafından verilen ceza sebepleri arasında yer almaktadır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir