Google Cezalarından Kurtulma Yolları

Google Cezalarından Kurtulma Yolları

Google, insanların doğru bilgiyi en iyi şekilde almasını sağlamak için algoritmalarını sürekli güncellemektedir. Bu yüzden hata yaptığını geçte olsa anlayan site sahipleri, kendilerini Google cezalarından kurtulma yolları rehberimizde bulacaktır.

Eğer sitenize değer veriyor ve düzenli şekilde güncelliyorsanız endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Anahtar kelimelerinizde ilk sıralarda çıkmamanız Google size ceza vermiş demek değildir. İyi bir çalışma yapılmayan Web sitesi geride kalmaya mahkumdur.

Google Cezaları Nelerdir?

Sitenizin gerilemesini durdurmak için öncelikle aldığınız cezayı öğrenmeniz gerekli. Alabileceğiniz cezalar genellikle şunlardan kaynaklanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

  • Zararlı bağlantılar: Sizin sitenize kalitesiz sitelerden gelen bağlantılardır. Spam skoru yüksek ve değersiz siteler saldırı amaçlı size link verebilir. Düzenli olarak backlink kontrolü yapmanız ceza almamanızı sağlayacaktır.
  • Sizden çıkan bağlantılar: Referans verdiğiniz sitenin ne kadar güvenilir olduğuna dair şüpheleriniz var ise asla link çıkışı yapmayın.
  • Gerçek olmayan çalışmalar: Sitenize sahte hit veya yorum yaparsanız Google bunu takip ederek sizi geriye düşürecektir. Doğallığın zor bir yol olsa da en iyi yol olduğunu unutmamalısınız.
  • Spam: Yazınızın yukarıda çıkması için yazı içerisinde anahtar kelime tekrarı yapmamalısınız. Google, kullanıcı görüşlerini önemsediğinden kendi için yazılmış yazıları sevmez. Bu tür yazıların sitenizde çok olması halinde sizi dibe iter. Yazı yazarken yukarı çıkmak için sürekli tekrar yapmak yerine örneğin Google cezalarından kurtulma yolları anahtar kelimesini bir adet başlıkta ve yazı uzunluğunuza bağlı olarak 1-2 kere içerikte kullanmanız yetecektir.
  • Kalitesiz içerik: Laf olsun, torba dolsun içeriklerini kullanmayın. Ziyaretçi çekmeyecek, kötü yazılmış, resimsiz ve dikkat çekici başlıklara sahip olmayan içerikler okunmadığı sürece Google tarama bütçesini boşa harcayacaktır. Milyarlarca botun, milyarlarca siteyi düzenli olarak gezdiğini düşündüğümüzde tarama bütçesinin boşa harcanması Google tarafından çok hoş karşılanmaz.
  • Politika İhlali: İster yazılarınız özgün olsun ister sitenizle sabah akşam ilgilenin hiç fark etmez. Google politikalarına uymadığınız sürece siteniz yükselmeyecektir. İllegal sayılabilecek her şey Google tarafından yasaklanmıştır. Daha detaylı bilgi için politika sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • Kopya İçerik: Başka sitelerin içeriklerini direkt olarak kopyalayarak paylaşmak site sıralamanızı geriye çeker. Biraz düzeltme ile veya bazı programlar ile özgünlüğü arttırabilirsiniz fakat Google yaptığı güncellemeler ile artık kopya içeriği daha rahat tespit edebilmektedir.
google cezaları

Google Cezalarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sitenizi Google için değil; kullanıcılar için düzenler ve geliştirirseniz muhtemelen hiçbir soruna karşılaşmadan bir süre sonra iyi hit çekmeye başlayacaksınız fakat bir sorundan dolayı cezaya maruz kaldıysanız düzeltmek biraz sorun olacak.

Manuel Spam Cezası

Eğer manuel spam cezası aldıysanız korkmanızı gerektirecek bir şey yok çünkü cezanın sebebini bulmak ve düzeltmek oldukça basit. Search Console aracından Manuel İşlemler sekmesinde cezanızın olduğunu görüyorsanız sırasıyla şu adımları uygulayın;

  1. Sitenizdeki spam içerikleri silin. Benzer içerik varsa trafiğinizi yönlendirin,
  2. Gelen bağlantıları kontrol ederek zararlı bağlantıları reddedin (bu işlemin yanlış uygulanması sonucunda sıralama kaybı yaşanabilir. Uzmana başvurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır).

Yukarıdaki maddeleri uyguladığınızda kısa bir süre sonra bu alanda cezanızın iptal edildiğini göreceksiniz. Kısa süre içerisinde içerikleriniz eski konumlarına dönebilir veya daha iyi konum elde edebilir.

Sandbox Cezası

Sitenizle ilgilenmek yerine kopya içerik giriyorsanız, yararlı zararlı her yerden çok kısa sürede backlink alıyorsanız ve site optimizasyonunuzu kötü yaptıysanız Sandbox cezası almaktan kaçamazsınız. Kısaca bu siteler Google gözünde “çöp” olarak değerlendirilmektedir ve düzeltmesi son derece zordur.

Tüm içeriğinizi ve backlinklerinizi temizleyerek başlayabilirsiniz. Bazı site sahipleri bununla uğraşmak yerine direkt yeni site açmaktadır.

Bomb Cezası

Bir sayfanızda veya içeriğinizde önde çıkmak amaçlı sürekli olarak backlink alımı yapıyorsanız Bomb cezası almanız yakındır. Backlink alımı yapılırken dikkatli bir çalışma yürütülmemesi durumunda yarardan çok zarar sağlayabileceği için tam olarak öğrenmeden backlink almamalısınız.

Google cezalarından kurtulma yolları aramamak adına kendiniz, kendi sitenizin ziyaretçisi olarak memnun olmadığınız kısımları analiz edin ve iyileştirin. Böylece ceza alma düşüncenizde ortadan kalkacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Neden Ceza Verir?

Google, web sitenizde kopya içerik paylaşmanız, spam oluşturmanınz ve kurallara uymamanız neticesinde neticesinde sizlere ceza verebilmektedir.

Google Ceza Verirse Ne Olur?

Google’dan alacağınız cezalar neticesinde web siteniz indekse kapalı hale gelebilir ve arama motoru sonuçlarında yer almanız imkansız olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Google Cezalarına Karşı Nasıl Önlem Almak Gerekir?

Google cezalarından kurtulmak için spam içerik oluşturmaktan kaçınmalısınız. Kullanıcılar için nitelikli içerikler üretmelisiniz. Kullanıcı odaklı çalışmalı ve kopya içeriklerden uzak durmalısınız.

Backlink hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir