Google Dizine Ekleme

Google Dizine Ekleme

Halihazırda birçok farklı arama motorları olmasına karşın büyük oranda etkili olan Google site ekleme süreçleri kendi botları tarafından yapılır. Googlebot örümcek ağlarıyla sitelerin taranması gerçekleşirken uygun görülmeleri halinde keşfedilen sitelerin sayfaları dizine eklenir. Tarama işlemleri sonrasında bu süreç gerçekleşirken web sitesinin Google açısından uygun olması da olmazsa olmazdır. Google site ekle işlemi nasıl yapılır?

Dizine Ekleme Nedir?

Google dizine ekleme süreçleri arama motoru tarafından yapılırken yeni içerikleri keşfetmek için örümcekler kullanılır. Dizi oluşturma süreci aynı zamanda her web sayfasının geniş bir veri tabanı içerisinde saklaması anlamına gelir. Google site ekle işlemleri indeksleme yapılarak başlanırken SEO faaliyetleriyle sitenin çok daha uygun hale gelmesi sağlanmalıdır. Bu çerçevede site içi ve site dışı SEO faaliyetleriyle içeriklerin Google örümceklerini dikkatini çekmesi sağlanmalıdır.

Herhangi bir sayfanın Google dizine özelinde verileri görülebilir. Site:site ismi yazılarak üst kısımda sonuçlar görüntülenir. Burada var olan sonuçlar aynı zamanda Google dizin içerisinde kayıtlı sayfa sayısını gösterir. Ancak herhangi bir site için yapılacak aramada sonuçların çıkmaması, dizin ekleme durumunun olmadığını belirtir. Bunun haricinde webmaster tools url ekleme sonuçları da görülebilir. Farklı program araçlarıyla bu süreçler takip edilebilir. Google Search Console üzerinden de anlık olarak takip yapılabilmektedir.

google site ekle

Google Site Ekle (Dizine)

Öncelikli olarak Google Arama Konsolu üzerinden işlemler yapılır. Burada dizin bölümünden kapsama alanı görülebilir. Hangi sayfaların dizin içerisinde olduğu verileri paylaşılmaktadır. Dizin ekleme süreci için ise URL inceleme aracına gidilir. Google dizine ekleme yapılacak URL, arama çubuğu kısmına yapıştırılır. Sonrasında Google tarafından URL kontrol edilirken tarama sonrasında dizin oluşturma isteği gönderilir. Her sayfa için bu şekilde işlem yapılırken yeni yazılarla oluşturulan sayfalarında bu şekilde talep edilmesi avantajlar getirir. Yani, kısaca ifade etmek gerekirse bu durum yeni içeriklerin oluşturulmasıyla Google’a haber verme halidir. Var olan içeriklerin kalite standartları kontrol edilir, SEO uyumlu yapıda ise hemen dizine ekleme gerçekleştirilir. Böylelikle kalıcı bir şekilde Google’da sayfa saklanır. Arama sonuçlarında görüntülenmesi çok daha fazla olacağı için site için oldukça mühimdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

Google Site Ekle (Tarama)

  • Google örümcekleri tarafından tüm yeni keşfedilen web siteleri taranabilir.
  • Çok daha sık tarama yapılması için ücret alımı söz konusu değildir.
  • Talep edilen sayfaların taramaları hızlı şekilde yapılır.
  • Herkese açık web adresleri için bilinen web tarayıcılar kullanılır.
  • Sayfadaki linkler, bağlantılar, içerikler incelenerek bilgiler toplanır ve sunuculara iletilir.
  • Müşteri odaklı bir bakış açısıyla ekleme olup olmayacağına karar verilir.

Arama Motorlarına Site Ekleme Programı

Var olan kaliteli işleyişler açısından işletme ya da firmalar için Google adres ekleme yapılmaya devam eder. Milyarlarca GB büyüklüğünde depolama alanına sahip veri tabanında milyarlarca sayfanın saklandığı bilinmektedir. Bu çerçevede yapılacak doğru hamlelerle kaliteli içerik sayfaları oluşturulabilir, web sitesinin hemen hepsi Google dizine eklenebilir. Bu süreçlerin daha kısa olması adına SEO faaliyetleri yapılmaktadır. Ayrıca var olan sayfaların dizine eklenmesi için siteni Google ekle talepleri iletilir. Sonrasında uygun görülmemesi halinde dizine ekleme gerçekleşmez. Ancak ardından bir kez daha yeniden taranma isteğinde bulunabilir. Tüm web siteleri için aynı araçlarla standart taramalar yapılırken herhangi bir farklı uygulama olması da söz konusu değildir. Buna ilişkin olarak çok büyük çaplı eksikliklerin yer alması, hata ya da spam durumlarıyla karşılaşılması halinde tarama işlemleri bir daha olmayacak şekilde devre dışı bırakılabilir. Her dakika devam eden tarama işlemlerine dair Bilgi Grafiği görüntülenebilir. Anahtar kelime eşleşmeleri, içeriklere dair hususlar ve var olan site dışı etkileşim durumları da Google Search Console nedir sorusuna yanıt verir. Hemen her kurumsal ve kişisel site için bu durumlar yapılabilirken farklı araçların kullanımıyla da yardım alınabilir. Google site ekle işleminin tüm detaylarını aktardık, bizi takipte kalmaya devam edin. (Google Search Console)

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Dizin Nedir?

Google Dizin, websitelerinin eklendiği ve böylece arama motorlarında aktif olduğu bir google platformudur. Websitelerinin google’a eklenmesi hayati önem taşır. Bu nedenle çok önemlidir.

Google Dizine Site Eklemenin Önemi Nedir?

Google Dizin’e eklenmeyen siteler işlevsiz ve az trafik almaya mahkum olabilirler. Bu nedenle sitelerin dizine eklenmesi çok önemlidir. Özellikle trafik oranını arttırmak isteyen siteler için kritiktir.

Google Dizine Site Nasıl Eklenir?

Google dizine site eklemesi yapmak için sizlere sunmuş olduğumuz blog yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir