Google Gelişmiş Arama

Google Gelişmiş Arama

Her anlamda en iyi arama motoru olmasının ötesinde en geniş bilgi ağı konumundaki Google gelişmiş arama ile çok daha fazlasını vadediyor. Arka plandaki sistemleri veya ücretsiz sunduğu servisleriyle hemen herkesin yararlandığı dev bir platformdur. Arama motorları robotlarının dikkatini çekmek için SEO uygulamaları söz konusu olurken normal aramadan ziyade gelişmiş arama işlemlerinin neler getireceği de bilinmelidir. Çünkü tüm index örümceklerinin ve aynı zamanda craw kullanımlarının kontrol edilmesini mümkün kılan Google gelişmiş arama teknikleri çok daha ileri boyutta imkanlar veriyor.

Google Gelişmiş Arama Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse yapılacak Google aramaları belirli kriterlere bağlı olarak gerçekleşir. Süre, ilgi, araştırma ya da farklı parametrelere göre sınırlandırma durumu olmaktadır. Bu durumların ortadan kaldırılması Google gelişmiş arama yapılmasıyla söz konusudur. Bunun yapılma amacı ise temelde çok daha geniş kapsamlı bir sürecin başlatılması ve dosya türüne göre sonuçların sıralanmak istenmesidir. Gelişmiş arama ile birlikte resim, video aramalarınızı daha detaylı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle o kelime ya da araştırması yapılacak konuyla ilgili çok daha fazla ayrıntının ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Binlerce sayfalık bilginin bir anda ortaya dökülmesi için hemen Google gelişmiş ayarlar yapılabilir. Peki, bu durum nasıl olur?

Google Arama Seçenekleri

Genelde gerçekleştirilen Google aramaları özelinde işlemler rank açısından yüksek siteler üzerinden yapılır. Bunun değişmesi adına sağ taraftaki bölümden Any Time kısmı değiştirilir. Geçmiş bir saat, geçmiş 24 saat ya da geçmiş ay ve geçmiş yıl aramaları yapılabilir. Herhangi bir kelime, durum, olay ya da kişiyle ilgili bu aramalarda tüm sonuçlar listelenebilir. All Results seçilmesiyle birlikte çok daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen Google gelişmiş arama yapılır. Çeşitli bilgilerin aktarılmasıyla ayıklama işlemleri kullanıcıya kalır. Yapılacak gelişmiş arama işlemleri özelinde ise arama özelleştirmeleri söz konusudur. Bunu için Google Advance Search üzerinden kelimelere dair sınırlandırma yapılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

gelişmiş arama

Google Gelişmiş Arama Teknikleri

Google arama teknikleri özelinde birden fazla kelimenin birlikte sıralanmış şeklinde aranması için tırnak işaretleri konulur. Herhangi bir kelimenin hariç bırakılması durumunda ise tire konularak o kelime ayrılır. Halihazırda çok farklı arama durumları mevcut olurken işlemlere ilişkin püf noktalarda bulunmaktadır. Komutlardan bazıları şu şekildedir;

  • İntext: Sayfanın metin bölümünde araması yapılan kelimenin geçmesidir.
  • Allintext: Araması yapılan kelimelerin hepsinin metinde olmasıdır.
  • İnfo: Siteyle ilgili özet bulunmasıdır.
  • İntitle: Başlık üzerinden arama yapılmasıdır.
  • Locaiton: Aramalarda location geçmesi daha yerel bir bölge özelinde aramanın olması anlamı taşır.
  • Filetype: Arama işlemlerinin dosyalar özelinde olmasını sağlar.
  • Link: Araması yapılan siteye verilen diğer site linklerine ilişkin bağlantıları bulur.
  • Arama işlemlerinde herhangi bir kelimenin akla gelmemesi durumunda onun yerine Around kullanılır.
  • Benzer sitelerin listelenmesi adına kelime öncesinde related kelimesi kullanılır.

Google Gelişmiş Arama Başlat

Gerçekleştirilen gelişmiş arama nasıl yapılır sorusuyla beraber süreçlerin sorunsuz olması adına bazı hususların öne çıktığı görülmektedir. Çok daha fazla sayıda komutların olduğu bilinmektedir. Buna dair olarak araması yapılacak kelimelerle ilgili olarak daha özgün taramalar söz konusudur. Herhangi bir sitenin bulunması adına filtreleme kullanılarak da süreçler başlatılabilir. Ayrıca sadece çok popüler ve hit siteler değil, hemen her anlamda sanal dünyada yer edinmiş sayfaların çıkarılması da bu işlemlerle mümkün olmaktadır.

Google Destek kategorimiz ile Google’da yaşadığınız tüm sorunları kolayca halledebilirsiniz.

Gelişmiş Arama Nedir?

Google tarafından hayatımıza yeni girmeye başlamış olan gelişmiş arama, kullanıcılara standart aramalardan daha kapsamlı aramalar yapma imkanı sunmakta olan bir özelliktir.

Gelişmiş Arama Ne İşe Yarar?

Gelişmiş arama, kullanıcılar tarafından seçilecek olan filtreler aracılığı ile aramaların daha özel bir hale getirilmesine imkan tanır. Özel olarak tarih, coğrafi bölge ve belirli kelime seçimleri yapılabilmektedir.

Gelişmiş Arama Ücretli mi?

Google tarafından sunulmakta olan gelişmiş arama tamamen ücretsiz bir hizmettir. Normal arama işlemleri gibi yapılabilmektedir. Arama ile ilgili detaylara blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arama Yaparken Lokasyon Seçilebilir mi?

Google arama ayarlarınızdan lokasyon seçebilir ve istediğiniz bölge üzerinden arama yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Site Kit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Gizli Sekme Nedir?

Gizli sekme, hakkınızda daha az bilgi paylaştığınız ve iz bırakmadan tarayıcı kullanabileceğiniz bir özelliktir.

Google Türkiye’de Yasak mı?

Google kullanımı ülkemizde yasak konumda değildir. Tamamen güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir