Google Haritalar Yorum Silme İşlemleri

Google Haritalar Yorum Silme İşlemleri

Google Haritalar yorum silme işlemi direkt yoldan yapılamasa da bazı alternatif yollar ile mümkün.

Google, geçerli ve mantıklı bir sebep olmadıkça işletmelerin yorumlarını silmekten yana değil. Gerçek kullanıcıların yaptığı yorumlar sayesinde insanlar, firmalar arasında seçim yapabilmektedir. Fakat sistemi suiistimal eden sistemler gerçek kullanıcılara kötü yorumlar yaptırarak bir işletmenin internet hayatını bitirebiliyor. Böyle bir durumda 3 seçeneğiniz var;

Google Yorumu Bildir

Yapabileceğiniz en mantıklı seçenek yorumu bildirmektir. Sebebinizi ve varsa kanıtınızı Google’a göndererek yorumun silinmesini bekleyebilirsiniz. Rekabeti azaltmaya çalışan kullanıcı olduğu için yorumu bildirebilirsiniz.

  • Rekabeti azaltmaya çalışan kullanıcı: Bazı işletme sahipleri kendi alanındaki farklı işletmelere 1 yıldız vererek kendini ön plana çıkartmaya çalışmaktadır. Fakat bu işlemi tek hesaptan yaptığı için yakalanması oldukça basit. Size yorum yapan kişinin geçmiş yorumlamalarına bakarak aynı sektördeki firmalara yorum yapıp yapmadığını inceleyebilirsiniz. Eğer yapmışlarsa ekran görüntüsü alarak bildirme ekranına ekleyebilirsiniz. Resim eklemeniz süreci hızlandıracağı için bildirme ekranına her ne yazarsanız yazın mutlaka kanıt niteliğinde bir resim ekleyin.

Yasal İşlem Başlatmak

Bir yorum için yasal işlem başlatmak uğraş ve maddiyata gerektirse de işletmenizin geleceği için çok önemlidir. 1 kötü yorumun bile profilinizde yarattığı etki yüzünden potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Sizden hizmet almayan kullanıcılar işletmeniz hakkında yorum yapıyorsa yasal anlamda hakkınızı arayabilirsiniz.

Hizmet almayan kullanıcı: İspat etmek zor olsa da sizden hizmet almayan kullanıcının yorumunu sildirebilirsiniz. Ayrıca yorum sildirmekle kalmayıp sizin işletmenizi karaladığı için dava açmanız mümkün. Fakat uzun sürmesinden, maddiyat ve uğraş gerektirmesinden dolayı çoğu insan bu yolu tercih etmekten kaçınıyor.

Yorumu Yazan Kişiyle İletişim Kurma

Eğer işletmenize biri tarafından özel olarak kötü yorum yapılmıyorsa, gerçekten kullanıcılar aldığı hizmetten memnun olmadığı için düşük yıldız veriyorsa, düşük yıldız veren kullanıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yıldız sahibi ile konuşarak yorumunu silmesini isteyebilirsiniz. Bunun karşılığında hizmetten memnun kalmadığı kısmı öğrenerek düzeltmeyi teklif edebilirsiniz. İnsanlar, kendi fikirlerinin önemsendiğini gördüğünde muhtemelen istediğinizi yapacaktır. Yorum sahibi teklifinizi kabul etmezse yapılabilecek hiçbir şey yok. Bu yorum gerçek kullanıcı tarafından doğru bir şekilde yazıldığı için Google yorumu kaldıramayacaktır.

google haritalar yorum silme

Yorumun gerçek olmadığını kanıtlayamadığınız sürece yorum silmek çok zahmetli ve imkansızdır. İşletmeler, yorum kapatma gibi bir özelliğe sahip olmadığı için elinden gelenin daha iyisini sunmak zorundadır. Google Haritalar yorum silme işlemine ihtiyaç kalmaması için işinizi çok iyi yapmalı ve sektörünüzde çok rekabetçi insanlarla sorun yaşamamalısınız.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Haritalar Neden Önemli?

Google haritalar servisinde hizmet sağladığınız konumunuzu ya da direk olarak işyeri konumunuzu oluşturarak, firmanız için güven yolu sağlayabilirsiniz.

Google Haritalara Kimler Yorum Yapabilir?

Google haritalarda yer alan konumlara, Google hesabına sahip olan tüm kullanıcılar kolay bir şekilde yorum yapabilmektedir.

Google Harita Yorumları Nasıl Silinir?

Google konumlarınıza gelen yorumları silmek için şikayette bulunmanız ve bu yorumun asılsız olduğunu bildirmeniz gerekir.

Instagram yapılan yorum nasıl silinir?

Yaptığınız yorumu bulun ve sola doğru bir defa kaydırın, Kaydırdıktan sonra karşınıza yanıt verme ve kırmızı renkli silme işareti çıkacak. Buradan kırmızı renkli çöp kutusu sembolüne tıklayarak eklediğiniz yorumu silebilirsiniz. Instagram hesabınızı silmek için silme linkine tıklayabilirsiniz.

Instagram’da yorum nasıl düzeltilir?

Web üzerindeki profil sayfanızda, Profili Düzenle simgesine tıklayın.
Sonra yorumlar seçeneğine tıklayın.
Uygunsuz Yorumları Gizle seçimini aktif hâle getirerek Instagram’ın belirlediği kelime veya terimleri kullanarak yorumlarınızda filtreleme ekleyebilirsiniz.

Instagram‘da Yorumu Başa Tutturma Nasıl Yapılır?

Paylaştığınız gönderinin altında yer alan yorumun tümünü göster seçeneğine tıklayın. Üstte taşımak istediğiniz yorumun üzerine basılı tutarak sola doğru kaydırın. Açılan menüden raptiye (tuttur) sembolüne dokunun.
Böylece seçtiğiniz yorum, paylaştığınız gönderiye yapılan yorumlar arasında en üste taşınacaktır.

Pinterest Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 23 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir