Google Haritalara Yer Ekleme

Google Haritalara Yer Ekleme

Dijitalleşen dünyada artık her türlü arama-bulma için Google neredeyse ilk yetkili olurken hızlı bir şekilde Google rehber ekle yapılarak çok daha avantajlı konuma gelinebilir. Herhangi bir ürün ya da hizmetin aranması için başvurulan ilk yer Google olurken, kullanıcılar hemen sayfalarca olan sonuç kısmından uygun olanları seçmeye başlıyor. Bu nedenle google haritalarda yer almak her geçen gün daha etkili bir hale geliyor. Sizlerde google haritalarda işletmenize yer ayırarak Google işletme hesabı oluşturma işlemiyle kazançlarınızı yükseltebilirsiniz. Hemen hızlı bir şekilde sizlerde işletme hesabı açarak var olan Google haritalar için konum ekleme yapabilir, firma tanıtımızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki, Google haritalara yer ekleme nasıl yapılır?

Google Haritalara Yer Ekleme Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için ilk olarak işletme sahibi tarafından Google arama motoru açılır ve “Google benim işletmem” aranır. Arama sonuçlarında çıkan sayfaya giriş yapılır ve sonrasında ücretsiz işletme kaydınızı oluşturmaya başlanır. Unutmadan söylemek gerekirse Google haritalar kaydı için mutlaka gmail hesabına sahip olunması gereklidir. Olmaması durumunda gmail üzerinden yeni hesap alımı yapılmalıdır. Gmail hesabına sahip olduktan sonra yine sayfa üzerinden iş yeri ekleme başlatılır. “İşletmenizin adı ne” sorusuna cevap verilir. Ardından “Nerede bulunuyorsunuz” sayfası gelecektir. Adres girişi yazıldıktan sonra aşağıda yer alan “müşterilerime ürün ve hizmetler sağlıyorum” kısmı işaretlenmelidir. Mutlaka %100 doğru bilgiler verilerek haritalar Google oluşturulması yapılmalıdır.

My business kayıları esnasında adres girişi yapıldıktan sonra bu iş yeri kaydı vardır bilgisiyle karşı karşıya kalınabilir. Böyle bir durumda işletmeyi sahiplen denilerek yine süreçlere devam edilebilir. Ardından açılacak sayfada işletme gösterilecek ve “bu sizin işletme mi” sorusu çıkacaktır. Onaylanma yapılarak mevcut girişin sahiplenilmesine devam edilir. Ardından teslimat bölgesi sayfası çıkmaktadır. Ürün ve hizmetlerin müşterilere nasıl ulaştırıldığı yanıtlanmalıdır. Burada posta ve kurye kullanımı, bölgede özel teslimat ya da belirli mesafelerdeki müşterilere özel teslimat seçenekleri vardır. İşletme kategorisi seçimiyle birlikte bağlantı kurulması da isteğe bağlı bir şekilde yapılır. Telefon numarası ve web sitesi bilgisiyle işlemler tamamlanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Eğer fiziksel bir mağaza olarak hizmet vermiyorsanız, işletme kayıtları sırasında bunu belirtmelisiniz. Online olarak hizmet verdiğinizi mutlaka belirtmelisiniz. Ancak herhangi bir konuma sahip olmadan bir kayıt işlemi yapmanızın mümkün olmayacağını da söylememiz gerekir. Haritalarda yer almak için, online hizmet sağlıyor olsanız bile bir adres belirtmeniz şarttır. Bu durumda ofis adresinizi kayıt esnasında kullanabilirsiniz.

haritalara yer ekleme

Google Yer Ekleme Avantajları

  • Dijital pazarlama özelinde firmanın tanınması sağlanır.
  • Çok daha geniş kitlelerce bilinmesi gerçekleşirken potansiyel müşterilerin kolay kazanılması mümkündür.
  • İşletmenin kolay yoldan bulunması, Navigasyon ile sorunsuz ulaşımı elde edilir.
  • Firmaya ait çeşitli bilgiler tek bir Google aramasıyla öğrenilebilir.
  • Varsa web sitelerinizin daha fazla ziyaret almasını ve ürünlerinizin daha kolay bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlar.

Google İşletmem Adres Düzenleme

Var olan Google benim işletmem hesabından yapılacak adreslere ilişkin düzenlemeler her zaman mümkündür. Birden fazla konum durumu varsa Menü bölümünden Bilgi kısmına giriş yapılır. Yukarıdaki yönergeler takip edilerek Uygula denilir ve adresi göstermesi beklenir. Harita üzerinden işareti konumu belirle denilmesiyle işlem gerçekleşir. Raptiye ile haritada istediğiniz yerleri işaretleyebilirsiniz. Eksik bir yeri haritaya ekleme söz konusu olabileceği gibi haritada yanlış konumlandırma yapılması da büyük bir zarara yol açabilir. Bundan dolayı mutlaka firma ekleme süreçlerindeki harita konumlandırması tam olarak doğru cadde, sokak seçimi yapılmalıdır.

İşletme adresinin kaldırılması için haritalarda çıkmak kadar hiçbir şekilde çıkılmaması da yine yapılacaklar arasındadır. Google işletme hesabı üzerinden Bilgi kısmına girilerek Adres alanı tıklanır ve Adresi temizle denilir. Sonrasında “Uygula” ile kayıtlı adresin bir daha çıkmaması sağlanır.

Haritalara İş Yeri / Firma Ekleme

Haritalarım oturumu açıldıktan sonra bir harita oluşturulmalı ve işaretçi ekle istenmelidir. Sonrasında bir katman seçimi yapılması gerekir. İşaretçinin nereye koyulacağı hesap edilmelidir. 2.000 çizgi, şekil ve yer bulunacak olmasından dolayı doğru bir şekilde firma ekleme yapılmalıdır. Harita konum doğrulaması sonrasında yere bir isim verilmelidir. Ardından kaydet denilerek yer ekleme süreci sonlandırılır.

Google Haritalar Yer Düzenleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan kolaylıkla Haritalar oturumu açarak düzenlenmesini istediğiniz yer seçilir. Sonrasında sağ-alt kısımda yer alan değişiklikler bölümü üzerinden istenilen işlemler yapılır. Burada Google business haritalar yer değiştirme-taşıma yapılması söz konusudur. Ayrıca fotoğraf kaldırma ya da ekleme de yapılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Google Eklenen Konumun Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google aramalarında firmanın görüntülenmesi birçok açıdan yararlıdır. Daha bilinir hale gelme, markalaşma adına önemli bir başarı sağlarken aynı zamanda kolay bulunabilmesini de mümkün kılar. Yol tarifi açısından da konum bilgilerinin verilmesi önemlidir. İşletme konum doğrulaması adres üzerinden gerçekleşir. Google adres kuralları var olurken mutlaka açık adresin eksiksiz verilmesi lazımdır. Kat, bina ve daire numaraları olmalıdır. Bununla birlikte civardaki bilinen yerlere göre adres ve konum anlatımı yapılmamalıdır. Belirtmiş olduğunuz adres doğrultusunda sizlere posta yolu bir bir kod gönderilecektir. Bu kod size 14 gün içinde ulaşabilir.

Kod tarafınıza geldikten sonra işletme hesabınıza girerek “Konum Doğrula” bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümden sizlere verilmiş olan kodu girmelisiniz. Eğer kodu doğru girerseniz konumunuz doğrulanmış olacaktır. Google adres kayıt süreçleri sorunsuz bir şekilde tamamlanırken onay alımıyla birlikte işletmem hesabımda kullanabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Haritalar Nedir?

Google tarafından sunulmakta olan haritalar servisi ile bulunan konum üzerinde ki işaretli alanları görmek mümkündür. Bu sayede bir seyahat sırasında ya da bir mağazayı ararken konum hizmetlerinden faydalanılabilir.

Google Haritalara Firma Eklenebilir mi?

Google haritalara işletmenizi eklemeniz mümkündür. Bunun için “Google Benim İşletmem” hesabı açmanız ve istediğiniz adresin size ait olduğunu doğrulamanız gerekmektedir.

Google Haritalarda Yer Almak Neden Önemlidir?

Google haritalar servisi milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Burada işletmenizi işaretlemek sizlere yerel SEO anlamında büyük avantaj sağlar ve potansiyel müşterilerinize ulaştırır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir