Google Index Silme

Google Index Silme

Halihazırda web sitelerin arama motorları tarafından kolaylıkla görülür olması için Google index işlemleri önemli bir yere sahiptir. Var olan tüm sayfaların ve her içeriğin anlaşılması, taranması söz konusudur. Ancak bazı durumlarda içeriklerin arama motorlarına açık olması zarar vericidir. Özellikle sitenin kalitesinden bir düşüş yaşanmaması için Google index silme yapılması şart olabilir. Peki, hangi durumlar için index silme gerçekleşir?

Google İndex Silme Gereklilikleri Neler?

  • Silinmiş içeriklere dair index silme durumu
  • Sitede artık bulunmayan sayfalara verilen harici linklerin bulunması
  • Sitenin farklı bir adrese taşınmasından dolayı eski site indeksi silme
  • Var olabilecek kodlama hataları
  • Gizli içerik durumu bulunması

Google İndex Temizleme

Farklı yöntemlerle Google indeks temizleme yapılabilirken içeriklerin temizlemesi de söz konusudur. Herhangi bir sitenin tamamen arama motorlarından temizlenmesi adına bu yapılabilir. Ayrıca tüm sonuçların başka bir siteye aktarılması halinde de yine silme şarttır. Belirli kıstaslara sahip içeriklerin temizlenmesi de mümkündür. Sitede halihazırda olmayan içeriklerin index özelinde silinmesi yapılabilir. Spam durumlarının ortaya çıkmaması adına arama motorları botlarının tarama işleminden önce bu silme gerçekleştirilmelidir. Kullanıcılar tarafından yapılacak aramalar sonrasında site linki çıkacaktır. Ancak sayfaya tıklanması sonrasında farklı bir sayfa üzerinden içeriğin açılmasıyla güvensizlik hali ortaya çıkar. Bu tip durumların devam etmesi ise site kalitesini düşürür. Arama motorlarının bunu tespit etmesi, farklı sitenin açılır olma halinin devam etmesi de telafisi güç zararları beraberinde getirecektir. Bunların dışında admin girişiyle elde edilecek bazı belgelerin ve bilgilerin gizli olma halinin istenmesidir. Özellikle arama motorları üzerinden gelecek kullanıcıların bazı bilgilere erişmemesi adına Google index temizleme yapılabilir.

google index silme

Google İndex Temizleme Yöntemleri Hangileri?

  • Google Search Console Kullanımı

Bilindiği gibi hemen her türlü işlem sürecinde Google Search Console kullanılırken arama ve tarama durumlarıyla ilgili bilgi alınır. Google üzerinden gerçekleşen işlemlere dair tüm unsurlar öğrenilir. Tüm site olmasa da belirli bir URL kaldırma işlemi için kullanılabilir. Kolay bir şekilde Site Yapılandırma bölümü üzerinden açılan Tarayıcı Erişimi kısmından işlemler yapılır. Sayfada Robot.txt oluşturun kısmının hemen yanında URL Kaldır seçeneği vardır. Buraya Google index silinmesi istenen URL yazılarak işlemlere onay verir. Google tarafından bu URL değerlendirilmesi yapılacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Robots.txt Kullanımı

Sitede var olan tüm içeriklerle birlikte istenilenlerin seçilmesiyle tekli olarak manuel şekilde kaldırma yapılmaktadır. Kolay bir şekilde sayfa, dizin, kategori veya tercihe göre tüm site içeriği de Google index temizle denilerek silinebilir. Arama motorlarında bir daha bulunması mümkün olmayacaktır. Tüm sitenin silinmesi için kod kullanımı var olurken yalnızca Google resim aramaları özelinde de işlemler yapılır.

  • Meta Kodu Kullanımı

Site genelinde içeriklerin indekslerini silmek isteyenler meta robots kodu kullanımları da gerçekleştirebilir. Var olan <meta content=”noindex, nofollow”> kodunun istediğiniz sayfaya yerleştirerek o sayfanın bir daha Google arama motoru robotları tarafından taranmamasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerin indeks silmesi yapılırken birden fazla sayfa için de söz konusudur.

  • Htaccess Kullanımı

Site adresinde olabilecek değişikliklerin sonrasında yeni adrese yönlendirme yapılır. Bununla birlikte eski site adresine dair tüm indesk durumlarının kaldırılması gerekli olurken herhangi bir karışıklık çıkmaması da bu şekilde sağlanır. Bu çerçevede htaccess ile 301 yönlendirmesi yaparak kullanıma başlayan yeni site adresinin zarar görmesi de önlenir. Eskiye dair Google indeks bulunma hali de ortadan kaldırılmaktadır. Çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen indeks silme işlemleri hemen yapılabilir. Zahmetsiz bir şekilde sitenin çok daha fazla zarar görmemesi adına mutlak surette tercih edilmelidir. Belirli şartların ortaya çıkmasıyla yararlı olurken hatalı indeks kullanımı gerek kullanıcılar gerek arama motorları taramalarında beklenmedik olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Bunun aşılması adına bu tip yöntemlerle hemen Google index silme gerçekleştirilmelidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İndex Ne Demektir?

İndex, arama motorları taraıfndan dizinde yer alan URL’lerinizi kontrol etmek amacı ile sitelerinize yollanan BOT’ların sitenizi taramazı ve dizine güncel bir şekilde yansıtılması işleminin tamamlanması anlamına gelen bir terimdir.

İndex Neden Önemlidir?

İndex alınmamış siteler, arama sonuçları sorgularında çıkmayacaktırlar. Bu nedenle siteniz yapmış olduğunuz her değişiklik BOT’lar tarafından incelenip dizine güncel bir şekilde kaydedilmelidir.

İndex Silme Nedir?

Daha önceden indexlenmiş olan sayfalarınızın veya içeriklerinizin, artık eksi olduğunu ve arama motorlarında çıkmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. İşte tam bu sırada index silme işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Detaylar blog yazımızda yer almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir