İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Google Maps API Key Nasıl Alınır?

Sizlere Google Maps API Key hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Gelen yeni güncellemeler ile birlikte artık kullanıcılar web sitelerine yeni bir harita eklemek istediklerinde API anahtarına ihtiyaçları olacak. Aksi taktirde harita kullanmaları engellenecek bundan dolayı biz de bu yazımızda sizlere Google Haritalar API anahtarının nasıl alınacağı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Google Maps API Key Nedir?

Öncelik ile API’nin ne olduğuna dair kısa bir bilgi verelim. Türkçe karşılığı ‘Uygulama Programlama Arayüzü’ olarak geçmektedir. API ile üzerinde çalışılan uygulama ile diğer uygulamalar arasında iletişime geçilmesini sağlayan bir arayüzdür. API Key ise API’yi kullanabilmek için gereken anahtardır bu nedenle bu anahtar sayesinde kullanmak istediğimiz uygulamaya erişim sağlayabiliriz.

Google Maps API Key Kullanımı

Google geliştiricileri aracılığı ile bizlere bir sürü API Key seçeneği sunmaktadır fakat Google Maps’i görüntülemek istiyorsanız ihtiyacınız olan en temel uygulama Google Maps JavaScript API Key’dir.  Geliştiriciler uygulamayı oluştururken iki farklı sürüm ile oluşturmuştur. Birincisi Standart Sürüm İkincisi ise Premium Sürümdür. Standart sürüm daha az kullanan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Yani standart sürüme sahip olduğunuz zaman Google size günlük 25.000’den fazla haritaya erişimini sağlar. Eğer günlük 100.000 haritayı geçerseniz her 1.000 ek görüntüleme için Google’a $0.50 gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.  Şimdi ise web sitenize harita kısmını nasıl ekleyeceğinizi anlatalım. Eğer herhangi bir Google hesabınız var ise öncelikle Google Maps API Key’e ihtiyacınız olacak. İlk olarak Google hesabımıza giriş yapmamız gerekmekte. Ardından vereceğimiz linke tıklamanız ve sayfayı aşağıya kaydırmanız orada mavi renkler ile yazan ‘Get a Key’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor. (API Key Kullanımı)

google maps api key

Sonrasında ise karşınızda yeni bir ekran belirecek. Bu ekranda ‘WordPress Map’ yazan kısmı silip kendi proje isminizi girmeniz gerekiyor. Son olarak ise Google tarafından elde ettiğiniz bu hizmetin şartlarını kabul etmeniz ve de ‘Enable API’ yani API’yi etkinleştir seçeneğine tıklamanız yeterli. Burada yapmanız gereken çok önemli bir işlem bulunmakta. API anahtarınız oluştuktan sonra daha sonra kullanmak için güvenli bir yere kopyalayıp saklayın. Çünkü yeniden girmek istediğiniz zaman bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

google maps api key alma

Google Maps API Key ile WordPress Web Sitesine Harita Nasıl Eklenir?

Çoğu kullanıcı WordPress kullanarak sitelerine Google Maps haritasını ekledikleri zaman hata ile karşılaşmakta. Bu hatanın çözümü ise aslında oldukça basit. Öncelikle bir API key satın almak ve ardından da JavaScript kodu elde ederek bu hatayı kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu hatanın çözümü için ilk olarak kullanmış olduğunuz tema klasörünün içinde mevcut olan ‘footer.php’ dosyasını açmalısınız. Dosyanın en alt kısmında bulunan Javascript kodunu dosyanın içine eklemeniz yeterli olacaktır.

google maps api key ile wordpress harita ekleme

Google Maps API Nasıl Korunur?

Google Maps API anahtarının korunabilmesi için öncelikle anahtar kodunuzun oldukça gizli olması gerekmektedir. Eğer anahtar kodunuz güçlü değil ise haritanız farklı siteler tarafından kullanılabilir ve kotanız çok çabuk bir şekilde dolabilir. Google Maps API anahtarının korunmasının bir diğer adımı ise API anahtarınızın alt kısmında bulunan ‘Go to Console’ butonuna tıklamaktır. Bu adım ile haritanızın güvenliğini arttırmış olacaksınız.  ‘Go to Console’ seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek. Bu ekran ile anahtarınızın kullanımını kısıtlayarak yetkisi olmayan kişiler tarafından kullanımını engelleyebilirsiniz. En son adım olarak karşınıza çıkan pencerede ‘Key Restriction’ yani anahtar kısıtlama seçeneğini seçerek güvenliğinizi arttırmış olacaksınız. Bu işlem ile haritalarınızı sizden başka hiçbir kimse kullanmamış olacak. Göründüğü gibi Google Maps API anahtarını korumak oldukça kolay.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gmail hesap silme işlemleri iki aşamada ele alınan bir konudur. İlk olarak Gmail hesabını tamamen kapatarak, verilerinizi silme işlemi yer almaktadır....

Google Haritalar Yorum Silme İşlemleri
Google Haritalar Yorum Silme İşlemleri

Google Haritalar yorum silme işlemi direkt yoldan yapılamasa da bazı alternatif yollar ile mümkün. Google, geçerli ve mantıklı bir sebep olmadıkça ...

Google Maps Sokak Görünümü Kullanımı hakkında detaylı bilgi yazımızda!

Bu yazımızı beğendiyseniz Google Maps Konum Ekleme yazımızı da inceleyebilirsiniz!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Api key sizlerin google üzerinden başka uygulamalara erişmenize olanak sağlar. Google Maps API key arayüzü sizler için çok önemli bir anahtar niteliğindedir.

API Key satın almanız gerçekten çok uygun bir fiyata sahiptir. $0.50 ödemeyle API Key sahibi olabilirsiniz.

Google Maps API satın alarak İstediğiniz WordPress tabanlı web sitesine harita eklemeniz mümkündür. Tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Maps internet üzerinde en çok tercih edilen harita sistemidir. Bu nedenle bu harita sisteminde yer almak kullanıcılar tarafından daha kolay fark edilmenizi sağlar.

Google’ın gösterdiği konumların yüzde %90 oranında doğru olduğu bilinmektedir.

Google Maps’e mağaza eklemek için My Business sistemine kayıt olmuş olmanız gerekmektedir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Google Maps API Key Nasıl Alınır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

2 yorum

  1. Eftan
    Eftan

    Güzel yazı çok beğendim

  2. Sukran Ekin
    Sukran Ekin

    Google maps api key nasıl alınır yazınızı oldukça faydalı buldum. Bu konularda bu kadar açıklayıcı yazılar yazan web siteleri yok. Gerçekten teşekkürler 🙂