Google Maps Konum Ekleme

Google Maps Konum Ekleme

Google Maps konum ekleme nasıl yapılır? İnsanların, en çok tercih ettiği uygulamaların başında Google Maps uygulaması gelmektedir. Dünya üzerinde 3 boyutlu olarak her yeri görüntüleyebilirsiniz. Çeşitli ülkelerde ya da konumunuza yakın yerlerde seyahatler yapabilirsiniz. Sokak sokak dolaşabilir, mekânları görüntüleyebilirsiniz. Haritalar olarak da adlandırılan bu uygulamayı kullanmak için sadece telefonunuzun olmasına gerek yok. Dilerseniz bilgisayarınız ya da tabletinizde de kullanabilirsiniz. Eğer çok fazla internetiniz yoksa, uygulama üzerinden gideceğiniz yerin ekran görüntüsünü alarak, uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde paketinizden kullanmayarak, gideceğiniz yere kolay bir şekilde varabilirsiniz.

Google Maps Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Google Maps konum ekleme konusuna cevap vermeden önce, uygulamanın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacaktır. Her şeyden önce Google hesabınız üzerinden oturum açmalısınız. Daha sonra, aşağıdaki maddeleri uygulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz:

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google Maps uygulamasına girin.
 • Nereye gitmek istediğinizi belirleyin.
 • Haritada gitmek istediğiniz yeri bulun.
 • Bulmakta zorluk yaşıyorsanız, aşağı kısma gideceğiniz yerin adresini yaşayabilirsiniz.
 • Daha sonra sağ üst kısımda “Three Vertical Dots” yazısı çıkacaktır.
 • Tıkladığınız zaman haritayı çevrimdışı olarak kaydedebilirsiniz.

Bu şekilde hem internet hem de telefonunuzun şarjından yemeden, uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak gideceğiniz yer çok uzun ise, bu işlem ile sadece haritanızın belirli bir kısmı kaydolacaktır. Eğer yakın kısımdaki yolları kaydederseniz, yolun tamamını çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz. (Google Destek)

google maps konum ekleme

Google Maps Nedir?

Google Maps, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan harita uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde ücretsiz olarak konum görüntüleyebilir, konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2005 yılında kullanıma sunulan uygulama, günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Google Maps API olarak da adlandırılan bu uygulama sayesinde yeni konum oluşturabilirsiniz. 

Google Maps Konum Paylaşma

Google Maps konum paylaşma sayesinde sevdiklerinize, ya da işlerinizin görülmesi için arkadaşlarınıza konumunuzu paylaşabilirsiniz. Hesabınız varsa şu aşamaları izleyin:

 • Telefonunuzdan haritalar kısmına girin.
 • Hesap kısmına gelin.
 • Tıkladığınızda konum paylaşımı şeklinde bir seçenek çıkacak.
 • Buraya tıkladığınızda kişi eklemeye basın.
 • Konumunuzu kiminle paylaşmak istiyorsanız, o kişiyi seçin.
 • Son olarak Google haritalar da konum paylaşmaya izin verin.

Google Haritalarda Yer Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google haritalar yer ekleme işlemi sayesinde, önemli yerleri, ekleyebilirsiniz. Bu şekilde harita üzerinde bulmak istediğiniz yerleri daha kısa süre içerisinde bulabileceksiniz. Yer ekleme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Haritalar olarak oturum açın.
 • Var olan bir harita açın.
 • Karşınıza çıkan haritada “İşaretçi” kısmına tıklayın.
 • Nereyi işaretlemek istiyorsanız, işaretleyin.
 • Bu yere bir isim verin.
 • Son olarak da kaydet tuşuna basmayı unutmayın.

Bu şekilde istediğiniz yerin eklemesini bu harita üzerinde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Uygulamanın internet bağlantısı olan her cihazdan çalıştığını söyleyebiliriz.

Google Destek yazılarımızı okuyarak Google araçları kullanımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Google Maps’e İşletmemi Ekleyebilir miyim?

Google haritalara istemeniz durumunda işletmenizi ekleyebilirsiniz. Bu sayede işletmenizin adını arayanlar kolayca haritalarda ki yerinizi bulabilir ve size daha kolay ulaşabilir.

Google Maps’e İşletme Eklemek Ücretli mi?

Google haritalara işletmenizi eklemeniz için herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekemez. Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Maps Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Maps konum eklemek için yapmanız gereken ilk olarak bir işletme hesabına sahip olmak. Daha sonra ise neler yapmanız gerektiğini yukarıda ki blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Google My Business Nedir?

Google my business işletmenizi kayıt edebileceğiniz ve haritalarda mağaza oluşturabileceğiniz bir hesap yönetim sistemidir.

Ürünlerimi My Business Hesabıma Koyabilir miyim?

Google my business hesabınıza ürün ekleme işlemleri gerçekleştirebilir ve katalog oluşturabilirsiniz.

Verilen Konum Bilgileri Doğru mu?

Google haritalar tarafından sunulan konum bilgileri yüksek doğruluk oranlarına sahiptir.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Google Maps Konum Ekleme hakkında yazdğınız yazı işletme hesaplarımız için oldukça aydınlatıcı oldu. .Çok teşekkürler Enes Bey..