İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Google Maps Sokak Görünümü Nasıl Kullanılır?

Google, Google Maps kullanıcıları için uzun zamandır kullanıma açtığı Sokak Görünümü ‘Street View’ özelliği ile kullanıcıların görmek istedikleri yerleri sadece bir tık uzak ile görme imkanı verdi. Peki, bu özellik nasıl kullanılır? Bu özelliği herkes kullanabilir mi? Google Maps Sokak Görünümü Özelliği kullanmak ücretli mi? Bu yazımızda bunun gibi soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Google Sokak Görünümü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google sokak görünümü, Google haritalar üzerinden seçeceğiniz herhangi bir ülkenin, şehrin ya da semtin sokaklarında internet üzerinden 3D gezebilmenizi sağlıyor. Özellikle gitmek istediğiniz ülkeye ya da şehre gitmeden önce bu uygulama sayesinde ön araştırma yapabilme imkanını sizlere sunuyor. Üstelik tamamen ücretsiz! Google Sokak Görünümünü tabletlerde, bilgisayarlarda ya da telefonlarda kullanmanız mümkün.

Gelelim nasıl kullanılacağına, telefonlar için kullanma şekli ikiye ayrılıyor. Android ve Iphone olarak. Android telefonlarda kullanabilmeniz için öncelikle Google Haritalar uygulamasını indirmeniz ya da internet üzerinden açmanız gerekmektedir. Ardından gitmek istediğiniz yeri belirleyin ya da haritaya raptiye ile işaretleyin. Daha sonra ise alt kısımda bulunan yerin adına dokunun. Sayfayı aşağıya kaldırarak ‘Street View’ etiketini ya da Steet View işaretini seçin. Ve istediğiniz sokakta zevkle gezinin. Iphone cihazlar için de durum aslında çok farklı değil. Öncelikle Google haritalar uygulamasını açmak ve gidilecek yeri seçmek gerekiyor. Ardından ise Pegman’i haritada istediğiniz rotaya bırakarak istediğiniz gibi gezinizi yapabilmeniz mümkün. Çıkış yapmak istediğinizde ise sol üstte bulunan ok işaretine tıklamanız her iki sistem için de geçerli olacaktır. (Google Destek)

google maps street view

Geçmiş Yılların Görüntülerini ‘Street View’ İle Görmek Mümkün

Türkiye üzerinde oturduğunuz semtin ya da çocukluğunuzda oturduğunuz mahallenin eski görüntülerini görmek ister misini? Google, Google Haritaların tam sürümü ile sizlere bu şansı sunuyor. Bu işlemi yapabilmeniz ise oldukça basit. Öncelikle harita üzerinde görmek istediğiniz yeri seçin. Ardından Pegman’i haritaya doğru sürükleyin ve saat simgesine tıklayın. Zamanda geriye gidebilmek için ise alt bölümde bulunan kaydırıcıyı kullanmanız yeterli olacaktır. Uygulamadan çıkış yapmak istediğiniz zaman sol üst kısımda bulunan geri işaretine tıklamanız gerekmektedir. Google’ın bizler için sunduğu bu fırsatta maalesef her yerin eski görüntüsü bulunmamakta. Fakat bulduğunuz yerleri gezmenizi mutlaka öneriyoruz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Google Maps API Key

Sokak Görünümü Fotoğrafları Nasıl Çekiliyor?

Google bu hizmeti kullanıcılarına tahsis edebilmek için 360 derece ile fotoğraf ve video çekebilen otomobiller ile birlikte Sokak Görünümü Yürüyüşçüleri adını verdikleri yürüyüşçüler ile gerçekleştiriyor. Bu yürüyüşçüler günde 8 gibi bir süre boyunca sokaklarda gezerek görüntüleri elde etmek için uğraşıyor. Ayrıca bu yürüyüşleri 15 kameranın olduğu 18 Kg ağırlığındaki çantalar ile yapıyorlar. Sokak yürüyüşçülerinin aylık gelirleri ise 1.500 Dolar civarında olduğu söyleniyor. Otomobiller ise yine yüksek kaliteli kameralar ile günün belli saatlerinde sokak sokak dolaşarak görüntüleri elde ediyor. Ayrıca sitemiz üzerinden Google Maps konum ekleme işlemi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Googe Maps Sokak görünümü ile istediğiniz noktanın görüntülerine tüm berraklığıyla bir tık kadar uzaklığıyla ulaşabilirsiniz. Sokakların arasında 3D bir şekilde gezinti yapabilirsiniz.

Google Maps üzerinden geçmiş zamana ait olan sokak görüntülerine ulaşmanız mümkün. İstediğiniz zamanda ki görüntüye ulaşabilirsiniz.

Google Maps Sokak görünümü ile gezinti yaparken istemeniz durumunda fotoğraf çekmeniz mümkündür. İstediğiniz zaman fotoğraf çekip bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

Google maps harita bilgileri anlık güncellemelere sahip değildir. Bilgiler belirli aralıklar ile güncellenir.

Google maps sistemi kullanıcılarn belirledikleri konumlar arasında doğru rotalar oluşturabilmektedir.

Google maps kullanımı için herhangi bir ücret ödemesi yapmanız gerekmemektedir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Google Maps Sokak Görünümü Nasıl Kullanılır? Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 42 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. ahmet yuran
  ahmet yuran

  Google Maps Sokak Görünümü ile Fotoğraf Çekebilir miyim?

 2. Samet karacan
  Samet karacan

  Google Maps Kuıllanımı İçin Ücret Ödemek Gerekir mi?

 3. Burak
  Burak

  Selam steert view. Eski sokak görüntüsünü yeni çektiğim sokak görüntüsünü nasıl değiştirebilirim.

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Merhaba, Google’da İşletmenizin yanlış Street View görüntülerini düzenleme ile arama yaparsanız Google Support’ta detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.