Google My Business: En Çok Yapılan 5 Hata

Google My Business: En Çok Yapılan 5 Hata

Google My Business yani Google Benim İşletmem, Google üzerinde kurum ya da işletmelerini göstermek isteyen firmalara sağlanan bir hizmettir. Google My Business ilk yayınlandığı dönemlerde, küçük işletmelerin web sitesi, telefon ve fotoğraflarını paylaşarak yerelden başlayarak ulusal alanda kimliklerini gösterebilecekleri bir mecraydı. Bugün ise hemen her boyutta işletmenin dijital varlığını göstermek için kullandığı bir platform olmuştur. Google bu hizmeti daha önce Google Places üzerinden yayınlamaktaydı. Fakat daha geniş bir katsayıya ulaşmak ve Google Maps ile doğrudan ayırmak üzere Google My Business’i kurdu. Yazımız içerisinde sizlere en çok yapılan Google My Business hataları neler bunlardan bahsedeceğiz.

Google My Business Nasıl Çalışır?

Google My Business, işletmenizin Google üzerinden yapılan aramalarda daha rahat bulunmasını ve sektörel yapıda daha üst sıralamalarınıza fayda sağlayan bir hizmettir. Buna ek olarak Google, My Business üye iş yerlerini yerel arama ağlarında, sektörüne bağlı olmak kaydıyla yapılan aramalarda daha yüksek sıralara çıkmasına katkı sağlamaktadır. Örneğin bir restoran işletmecisisiniz. Google My Business kaydınızı oluşturup, doğru optimizasyonu yaptığınız taktirde yerel “restoran” aramalarında Google işletmenizi arama yapan kişilere üst sıralara çıkartarak önerecektir. Ayrıca Google Maps üzerinden de lokasyon paylaşımı da oluşacağı için, doğrudan arama yapan kişileri sizlere yönlendirecektir.

google my business hataları

Google My Business’da En Çok Yapılan 5 Hata Nedir?

Google My Business üzerinde kullanıcılar, firma hesaplarını oluşturmalarının ardından tekrar optimizasyona maalesef gerek görmemektedir. Bu genel durum, işletmenin hizmetlerini ve ürünlerini revize etme ihtiyacını karşılayamadığı için, Google yeni gelen işletmeler başta olmak üzere optimizasyona daha çok önem veren kullanıcılara daha fazla önem vermektedir. Google My Business’da en çok yapılan hatalar aşağıda yer almaktadır.

İşletmenin Başkası Tarafından Sisteme Kayıt Edilmesi

Hesabınızı ilk sizin oluşturmanız büyük önem taşımaktadır. Eğer başka bir kullanıcı tarafından oluşturulursa, bu durumu düzeltmek maalesef biraz zaman almaktadır. Başka bir kullanıcı tarafından oluşturulan hesaplar, istenildiği gibi işletmeniz hakkında yanıltıcı bilgi ile doldurulabilir. İşletme adresinizi bile rakibiniz olan bir firmaya yönlendirebilecek bu yapının önüne geçmek adına, firmanızı oluşturduğunuz andan itibaren Google My Business hesabını kendiniz açmanızda fayda olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

İşletmelerin Sonlandırıldığında Hesabın Kapatılmaması

İşletmeler kapandığında ya da adres değişikliğini tercih ettiklerinde maalesef bu durumu Google My Business’e kayıt etmeyi unutmaktadır. Bu da olumsuz kullanıcı deneyimi doğurmaktadır. Google kullanıcı deneyimine çok fazla önem veren bir kurumdur. Kullanıcıların işletmenize ulaştıkları taktirde olumsuz bir deneyim yaşamaları, işletmenizin adına olumsuz bir gelişme olarak Google üzerinde işlem görecektir.

Eksik Bilgiler İle Hesabı Oluşturmak

Hesabı kurarken, işletmenizin bilgilerini eksik girdiğiniz noktada, Google servisleri maalesef sitenize tam anlamıyla optimizasyon sağlayamamaktadır. Bunun da önüne geçmek için üye olurken tüm bilgilerinizi eksiksiz ve tam şekilde doldurmanız gerekmektedir. En önemli bilgiler:

  • Adres teyiti
  • Web sitesi
  • Çalışma saati
  • Telefon numarası
my business hataları

Hesabınızla İlgili Yanlış Bilgiler Vermek

İşletme kaydı oluştururken sıklıkla gözlemlenen bir diğer olumsuz durum, işletmelerin daha fazla talep görmek adına yanlış bilgilerle hesap oluşturmasıdır. Bu durumda kullanıcıların yaşadığı olumsuz deneyimi düşünen Google, işletmenin aldığı olumsuz geri dönüşleri referans alarak işyeri ile ilgili kötü referans sunmaya başlayacaktır. Google My Business hataları konusunda en çok rastlanan hatalardandır.

Hatalı Adres Teyiti, Hatalı Harita Pinlemesi

Google My Business, Google Maps ile neredeyse eşgüdümlü çalışmaktadır. Bu noktada da kullanıcıların işletmeye ulaşmak için doğru pinlemeyi takip etmeleri gerekmektedir. Ancak maalesef birçok işletme bu noktada hatalı pinleme yaparak kullanıcılarına olumsuz bir deneyim yaşatmaktadır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google My Business nedir?

Google My Business yani Google Benim İşletmem, Google üzerinde kurum ya da işletmelerini göstermek isteyen firmalara sağlanan bir hizmettir

Google My Business ne işe yarar?

Google My Business, işletmenizin Google üzerinden yapılan aramalarda daha rahat bulunmasını ve sektörel yapıda daha üst sıralamalarınıza fayda sağlayan bir hizmettir.

Google My Business’da en çok yapılan hata nedir?

Google My Business üzerinden en çok yapılan hatalar hesap ile ilgili olanlardır. Bunlar hesabın başkası tarafından açılması, hesapla ilgili yanlış bilgiler vermek ya da işlem sonunda hesabın kapatılmamasıdır.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir