Google News

Google News

İnternet kullanıcılarının var olan tüm haberlere daha kolay bir şekilde erişmesine olanak tanıyan Google News, popüler olma durumlarına göre listeleme gerçekleştirir. Böylelikle çeşitli kategorilerdeki haberlerin bulunması, görülmesi söz konusudur. Haber siteleri için bulunmaz bir fırsat olması ise kayıt durumlarıyla kendisini gösterir. Kolaylıkla yapılacak Google News kayıt sonrasında en çok hit getirecek haberler hemen sitelere aktarılır. Böylelikle kullanıcıların çokça okuduğu haberler sayesinde trafik kazanılır. Bir nevi hit kaynağı olarak da tanımlanırken birçok yönden imkanlar sunduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Google News Avantajları

  • Arama motoru üzerinden çok yüksek ziyaretçi artışı gerçekleştirilir.
  • Google Adsense kaydıyla var olan hit durumuna göre reklam gelirinde artış sağlar.
  • Gerek ajanslardan gerek sosyal yapılardan reklam alımları hit kaynağından ötürü çok daha kolay olur.
  • Alexa sıralamasında hem global hem de yerel anlamda düşüşlerin olması elde edilir.
  • Hiçbir şekilde Spam durumları olmazken cezasız şekilde trafik artışı getirir.
  • Haber özelinde sitenin daha bilinir hale gelmesiyle markalaşması mümkün olur.

Google Haber Bildirimi

Kolaylıkla yapılacak Google News kayıt ile birlikte ekleme gerçekleştirilecektir. Google News Yönergeleri içerisinde nasıl bir yol takip edileceği belirtilir. Var olan kayıt işlemlerinde çeşitli bilgiler talep edilir. Formdaki bölümlerin eksiksiz bir şekilde doğru olarak doldurulması şarttır. Doğrulama seçenekleri gerçekleşirken başvuru formunun gönderimi tamamlanır. Sonrasında ise 2 ya da en geç 3 haftalık bekleme süresi vardır. Bu süre zarfında başvurular incelemeye alınır. Ardından geri dönüş yapılır.

google news nedir

Google News Kayıt Kriterleri Nelerdir?

Var olan Google Türkiye haber siteleri için oldukça iyi bir işleyişe  sahip olmasından dolayı talep edilir. Olmazsa olmazlar arasında bulunurken hemen herkes tarafından kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak burada bazı kriterlerin olduğu da bilinen bir gerçektir. İlk olarak web sitesinin temasının uyumlu olması istenir. Ayrıca var olan bir başka önemli husus ise sitede köşe yazarları bölümünün bulunuyor olmasıdır. Köşe yazılarının yer alması ve güncel şekliyle devam etmesi de Google tarafından kontrol edilir. Her yazar için mail adresi bulunmalı ve bunlar yazar tarafından aktif kullanılmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Alışveriş Reklamları Nedir? Nasıl Yapılır?

Google News Künye

Sitede var olması gereken bir başka önemli kriter ise künye bölümüdür. Google haber talepleri doğrultusunda adres, telefon numarası, mail bilgilerinin doğru bir şekilde paylaşıldığı iletişim sayfası da istenir. Künye kısmında ise İmtiyaz Sahibi, Genel Yayın Yönetmeni, Editörler, Reklam Sorumlusu ve Yazılımsal Bilgiler bulunmalıdır.

Güncel tarzda oluşturulacak kaliteli ve özgün içeriklerin yüksek okunma sayılarına sahip olması da gereklidir. Halihazırda Google News başvuru süreçlerinde istenen özgünlük oranı %80 minimum seviyedir. Ajanslara abone olunması, sitenin en üst ve alt kısımlarının düzenlenmesi ise artı yönler oluşturulur. Footer kısmında Gizlilik, Hakkımızda, İletişim bölümleri bulunmalıdır.

Yazılıma dair resmi sayfaya link verilmesi de güvenilir bir site olduğunu gösterir. Ayrıca sayfaların kategorilere ayrılmış olması ve geniş yelpazeli imkanların bulunması da önemlidir. Haberlerin yanı sıra faydalı içerikler, yorum ve analiz bölümlerinin olması da site kalitesini yükseltir. Yapılacak başvurular neticesinde Google news haber ekle gerçekleştirilecektir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google News Nedir?

Google Haberler, Dünya genelinde yayınlamakta olan binlerce haberi günlük olarak direkt olarak kaynağından kullanıcı ile buluşturan bir haber hizmetidir.

Google News Kimler İçindir?

News özellikle haber siteleri için büyük önem arz eder. Google News’e kaydolan haber sitelerinin SEO çalışmalarında büyük atılım gerçekleştirdikleri ve başarılı sonuçlar edindikleri bilinmektedir.

Google Haberler Kayıt Olmak İçin Neler Gerekir?

Google Haberler’e kayıt olmak için bir haber sitesi olarak kalitenizi ispatlamalısınız. Özgün içerikler paylaşmalı, günlük olayları yakından takip etmeli ve yayınlamalı ve mümkün olduğunca az reklam yayınlamalısınız.

Backlink hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir