Google PageSpeed Nedir?

Google PageSpeed Nedir?

SEO özelinde çokça önemli olan sayfaların ve site hızı konusunda Google PageSpeed aracı işlevsel olarak kullanılır. Gerçek zamanlı veriler sunmasıyla kullanıcıların yapabileceklerini gösteren SEO aracında çeşitli yönlerle sayfalar analiz edilir. Bilindiği gibi sayfaların hızlı açılmaları trafik açısından belirleyicidir. Çünkü saniyeler süren açılma durumlarında bile kullanıcıların vazgeçerek siteye girmeden çıktığı görülmektedir. Bundan dolayı bazı teknikler kullanarak sitenin çok daha anlık bir şekilde açılmasını sağlamak önemlidir. Peki, var olan Google PageSpeed kullanımıyla bunu başarmak mümkün mü?

Neden Kullanılır?

Özellikle SEO faaliyetleri yapılan tüm web sitelerde Google PageSpeed en çok öne çıkan eklentilerden olup sitelerdeki sayfaların durumlarına dair analizler vaat eder. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşanması adına da yardım alınması önerilir. Mümkün olan kullanım nedenleri ise şu şekilde sıralanır;

  • SEO işlemlerinde başlık durumlarına göre Google tarafından kullanılabilecek araçtır.
  • Kullanımı son derece kolay olmakla beraber kazanımları fazladır.
  • Test için herhangi bir üyelik ya da hesap açmaya ihtiyaç yoktur.
  • Herhangi bir site için kolaylıkla kullanılabilir.
  • Testle birlikte sayfaların hangi yönlerden olumsuz hangi yönlerde olumlu olduğunu ortaya koyar.
  • Yalnızca sonuçlar değil, bunlara ilişkin yapılması gereken çözüm önerilerinin bulunması da neden kullanılmalı sorusuna yanıt niteliğindedir.
  • Masaüstü veya mobil site üzerinden sayfa analizleri gerçekleştirerek ayrı raporlar paylaşır.

Hız Testini Başlat

Web sitenizin hız performansını ölçümlemek için hemen test sayfasına girerek URL yazılır. Ardından sağ bölümden Analiz Et butonuna basılır. Analiz tamamlanması belirli bir süre alabilir. Sonrasında sonuçlanma gerçekleşir. Mobil ve masaüstü ayrımıyla performansın nasıl olduğuna bakılır. Sayfa hızı ve optimizasyon ayrı olarak değerlendirilir. Sayfa Hızı kısmının altında FCP ve DCL değerleri görülür. Optimizasyon için ise 100 üzerinden puanlama bulunur. Ayrıca alt kısımda sayfa yükleme dağıtımları yeşil-sarı-kırmızı renklerle ayrılırken hızlı-orta-yavaş olarak oransal paylaşımları görülür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Remarketing Nedir?

google pagespeed

PageSpeed Nasıl Kullanılır?

Sayfa hızları yavaş, orta ve hızlı olarak belirtilirken tüm sayfa yüklemelerindeki durumlar ifade edilir. Sayfanın problemli durumları da yine görülebilir. Sayfanın orta seviye hıza sahip olması kabul edilebilir olmakla beraber yeni düzenlemelere gidilmesini gerektirir. Yavaş kısmında olduğu ortaya çıkmasıyla ise bazı teknik detayların hemen kontrol edilmesi ve yenilenmesi şarttır. Değerlendirmeler FCP ve DCL ortalama hesabıyla ortaya çıkarken ilk üç kategorisinde olması istenir. Hız skoru hesaplayıcısı haricinde optimizasyonu skoru hesaplayıcısı artık sayfaların değerlendirilmesinde rol oynar. Üç farklı başlıkta sınıflandırma yapılır ve buna göre sayfalara işlevsellik kazandırır. Değerli Google PageSpeed bölümlerinden bir başkası olan Sayfa Yükleme Dağıtımları kısmında ise hem FCP hem de DCL süreçleri sonucunda verilerin payları gösterilir. Sayfa değeri ve başarı durumları veriler bazında çıkarılır. Sayfa istatistikleri alanında ise sayfanın kullandığı veri toplamlarına bakılır. Sayfa geliştiricisinin yapacaklarıyla sayfanın çok daha hızlı hale getirilebileceği sonucu da burada çıkar. Sayfa hızının maksimum seviyesi görülür.

Belki de Google PageSpeed kısımlarından en önemlisi olan Optimizasyon Önerileri ise her türlü durumla ilişkili olarak yapılması gerekenleri sıralar. Sayfanın daha hızlı hale getirilmesi adına neler yapılması gerektiği ve kolay yöntemler listelenir. Buna göre daha kaliteli bir sayfa kullanımı da söz konusudur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google PageSpeed Nedir?

Google Pagespeed; web sitelerinin mobil ve masaüstü görünümlerinin yüklenme hızlarını analiz eder. Web site sahiplerine site hızı konusunda geliştirilmesi gereken detayları sunar.

Google PageSpeed Ücretli mi?

Google Pagespped tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmekte olan bir servistir. Web sitelerinizin açılış hızlarını ve tüm analizlerini ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.

Google PageSpeed Neden Önemlidir?

Google pagespeed web siteleri adına en doğru verileri en detaylı şekillerde kullanıcılara sunmaktadır. Bu sayede web geliştiriciler ve web siteleri sahipleri adına büyük kolaylıklar sağlar ve web sitelerinin ihtiyaçlarını ortaya koyar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir