Google Penguin Cezası Nedir?

Google Penguin Cezası Nedir?

Google, 2016 yılında Google Penguin 4.0 güncellemesi getirerek algoritmasına yenilikler kattı. Bu da birçok kullanıcının etkilenmesine sebep oldu. Google, arama motorlarında her zaman en doğru sonuçları ve en iyi içerikleri göstermeye gayret eder. Bundan dolayı SEO uyumlu sayfalar düzenlerken spam yapmamak, sandbox alanına düşmemek için dikkatli olmak gerekir. Bu konuda Google Penguin cezası, nedenleri ve çözüm önerileri konusunda destek sağlayacağız.

Google Penguin Ne Demek?

Google Penguin, sayfaya gelen backlink kalitesini kontrol eden bir algoritma sistemi. Ne kadar kaliteli bir backlink sistemi yer alır ise sıralamada yükselme şansı da bir o kadar artacaktır. Google’ın zaman zaman algoritma güncellemesi yaptığı bilinir. Google Penguin 4.0 güncellemesi ile birlikte algoritma bir kez daha gelişmiş bulunmakta. 7. büyük güncelleme olarak bilinen Penguin 4.0, Google tarafından günümüzde halen kullanılmaktadır.

Penguin sisteminin eski çalışma mantığına bakacak olursak web sitesinde yer alan backlink kalitesini inceler ve buna göre sıralamayı ayarlar. Örneğin backlinklerin satın alındığı veya kötü olduğu tespit edilir ise web sitesi arama motorlarında daha geri sıralara gidiyor. Yeni sisteme göre ise artık algoritma daha dinamik bir hale geldi. Güncelleme yapıldığında bu sistem hemen aktif hale geliyor. Kısacası Google’ın yeni Penguin algoritması daha dinamik ve sürekli bir değişim içerisinde. Google arama motoru optimizasyonu konusunda web site sahipleri de bu yenilikleri takip ederek web sitelerini en iyi şekilde optimize etmeliler.

google penguin cezası

Google Penguin Cezası Neden Alınır?

Bir kullanıcı SEO çalışması yapsa dahi Google’ın radarına düştüğünde ve yanlış bir hareket tespit edildiğinde ceza alabilir ve daha alt sıralara girebilir, bunun dışında arama motoru dizininden tamamen bile çıkabilir. Nedenlerini sıralamak gerekirse:

  • Yanlış backlink kullanımı bu sorunu tetikler. Bu durumu ya çevredeki hackerlar ya da sizi sevmeyen bir kişi firmanın itibarını düşürmek için yapabilir.
  • Bir diğer ceza alma nedeni satın alınan backlinkler olmaktadır. Eğer ki backlink alındığı algoritma tarafından tespit edilirse bu durum sıralamanın ciddi bir seviyede gerilemesine sebep olacaktır.

Google Penguin Cezası Neden Olur ve Nasıl Önlem Alınmalı?

Bu cezanın neden genel olarak kötü backlink olmaktadır. Yani siteye dışarıdan gelen bağlantılar etkiler. Eğer ki Google Penguin cezaları almamak için bu konuda önlem almak istiyor iseniz yapılması gereken backlink kontrolü sağlamaktır. Bu durumda Google Search Console kullanmak en doğru seçenek olabilir. Bu araç sayesinde web sitesi hakkında çeşitli raporlar, düzenlenmesi gereken kısımlar ve diğer bilgiler yer almaktadır. Bununla birlikte dışarıdan gelen üyeler hangi bağlantıdan girdiyse veya hangi anahtar sözcük ile bağlandıysa bunları da göstermektedir. Google Search Console sayesinde web sitenize yönlendirilen backlinkleri öğrenmek mümkün hale gelir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Google Search Console, backlink kontrolü yaparken hem dış bağlantıları hemde iç bağlantıları rapor eder. Bununla birlikte alan adlarını da belirten Google, hangi alan adlarından web siteye yönlendirme yapıldığını da belirtir. Google Penguin cezası almamak için bu konuda yapılması gereken bir diğer husus ise backlink satın almamaktır. Backlink satın almak Google Penguin cezası almayı sağlayabilir.

Google Penguin Cezası Nasıl Çözülür?

Google Penguin cezasının çözümü için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Web sitesini düzgün bir şekilde yönetmek gerekir.
  • SEO optimizasyonu yapmak gerekir.
  • Backlink ile ilgili sorunları gidermek gerekir.
  • Bu sorunu çözmek zor olduğu için bu konuda yapılabilecek en doğru çözüm yeni bir site açmaktır.

Bu konu ile birlikte Google Penguin cezası, nedenleri ve çözüm önerileri hakkında bilgi sahibi oldunuz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Penguin Cezası Nedenleri Nedir?

Site içerisinde yaptığınız anchor optimizeleriniz ve aşırı olarak yürütülen site içi seo çalışmaları penguin cezası almanıza neden olmaktadır.

Google Penguin Neye Sebep Olur?

Google penguin cezası ile karşılarısanız siteniz spam olarak algılanmış demektir. Bu duruma sebep olan faktörleri tespit etmeli ve hızlı davranmalısınız. Aksi halde siteniz görünmez hale gelebilir.

Google Penguin Cezası Çözümleri Nelerdir?

Web sayfalarınızda anahtar kelime yoğunluğunuza dikkat edin, anahtar kelime seyreltme uygulayın ve backlinklerinizi kaliteli sitelerden, açık url ve kelime dengesine dikkat ederek almaya gayret gösterin.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir