İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Google Play Store Bağlantı Yok Hatası Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar tarafından market görevi gören Google Play Store bazı sorunlar sebebi ile Bağlantı Yok hatası vermektedir. Instatakipci ekibi olarak sizleri bu hatanın çözümü hakkında bilgilendireceğiz.

Google Play Store Bağlantı Sorunu

Google Play Store’a girmek istediğiniz zaman ‘Bağlantı Yok’ ya da ‘Tekrar Deneyiniz’ gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız , aşağıdaki talimatları uygulayarak böylece bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Sorunun birden çok çözümü bulunmaktadır. En basit çözümü uygulayarak sorununuzu çözmeye başlayabilirsiniz.

Tarih Ve Saat Ayarlarını Değiştirmeyi Deneyin

Bu sorunun en basit çözümü bu yoldur fakat her telefonda bu çözüm ile sorununuz ortadan kalkmayabilir. Bu sebeple de aşağıdaki diğer çözüm yollarını denemenizde fayda var.

Google Play veri alışverişini yapabilmek adına telefondaki diğer uygulamalar ile eş zamanlı çalışmaktadır. Bu sebeple de telefonunuzun saatinin yanlış olması Play Store’a giriş yapmanızı engelleyebilmektedir. Öyleyse çözüm için;

 • İlk olarak telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına gelmeniz gerekir.
 • Bir sonra ki adımda ‘Saat Ve Tarih Ayarlarını’ seçmeniz gerekiyor.
 • Son olarak ise ‘Otomatik Ayarla’ seçeneğini seçerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Telefonunuzun saat ayarını manuel olarak da değiştirmeniz mümkün.
 • Lakin saatin gerçek zaman ile aynı olması gerekmektedir.
tarih ve saat nasıl otomatik ayarlanır

Önbellek Dosya Temizliği İle Sorunu Çözebilirsiniz

Android telefonlarda önbellek dosyaları büyük önem arz etmektedir çünkü önbellek sayesinde uygulamalar daha hızlı çalışır. Fakat zaman zaman temizlenmesi telefonunuzun sorunlarını da çözmektedir. Önbellek Dosya Temizliği yapabilmeniz için ilk önce telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına gelin ve oradan da ‘Uygulamalar’ seçeneğine tıklayın. Ardından Google Play Stor’un üzerine gelmeniz ve ‘Verileri Sil’ seçeneğini seçmeniz yeterli. Bu adımlardan sonra yapmanız gereken tek bir adım kalıyor son olarak telefonunuzu yeniden başlatmalısınız. Telefonunuzu açtığınız zaman sorununuz düzelmiş olacaktır ancak düzelmedi ise aşağıdaki diğer adımları deneyerek çözüm bulabilirsiniz.

google play store veri temizleme

Son Kullanılanları Silerek Sorunu Çözebilirsiniz

Günlük hayatta telefonları kullanırken arka planda kalan uygulamaların telefonu yavaşlattığının farkına pek varmayız fakat son kullanılan sekmesine gelerek, Google Play dahil diğer tüm uygulamaları kapatın ve ardından Play’i yeniden başlatın. Eğer sorununuz telefonunuzun yavaşlaması ise bu yöntem ile çözüme ulaşmış olacaksınız.

Güncellemeleri Silerek Sorunu Çözebilirsiniz

Google Play’in bizlere sunduğu güncelleme ayarları ‘Otomatik Güncelleme’ ayarında kalan telefonlarda bu sorun ortaya çıkabiliyor. Google Play bu ayarlama ile telefondaki uygulamaların güncel kalmasını sağlamakta. Fakat kimi zaman bu güncellemeler telefona zarar verebilir ya da yavaşlatabilir. Bu sebeple de Google Play ‘Bağlantı Hatası’ veriyor olabilir. Bu sorunun çözümü için ise öncelikle Google Play ‘Uygulama Ayarına’ gitmeniz gerekmektedir. Ardından ‘Güncellemeleri Kaldır’ seçeneğini seçmeniz ve uygulamayı yeniden başlatmayı denemeniz yeterli.

güncellemeleri silerek sorunu çözebilirsiniz

En Son Çözüm Telefona Format Atmak

Yukarıdaki hiçbir çözüm sorununuzu çözmüyorsa eğer son olarak telefonunuza format atmanız gerekmektedir. Fakat format işlemini gerçekleştirmeden önce saklamanız gereken bilgileri, fotoğrafları yedeklemenizi tavsiye ederiz. Format atmak için yapmanız gerekenler;

 • Format atmak için öncelikle telefonunuzun ‘Ayarlar’ kısmına gelin.
 • Ardından ‘Yedekle Ve Sıfırla’ seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra ise ‘Fabrika Ayarların Sıfırla’ seçeneğini seçmeniz ve işlemi onaylamanız gerekmektedir.
 • Cihazınız belli bir süre sonra yeniden başlatılacaktır. Özellikle bu süre zarfında telefonunuza herhangi bir müdahalede bulunmayın.

Yazımızı beğendiyseniz Google Play silindi tekrar nasıl yüklerim? bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bağlanırken ‘Bağlantı Yok’ hatası almanız mümkündür. Bu hatanın birçok sebebi olabilir lakin hatanın nedenleri ve çözümünü detaylıca yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bağlantı yok hatasının en kolay çözüm yollarından birisi Tarih ve Saat ayarlarınızı düzenlemek olacaktır. Özellikle böyle bir hata alıyorsanız yazımızda ki diğer çözümleri de deneyebilirsiniz.

Google Play Store Bağlantı Yok hatasının hesabınızın silinmesi ile bir ilişkisi yoktur. Bağlantı yok hatası düzeltilebilir ve hesabınız herhangi bir zarar görmez.

Play store üzerinde hem ücretsiz hem de ücretli çok sayıda indirilebilir uygulama vardır.

Uygulamayı telefonunuzdan sildiyseniz apk olarak indirme yaparak tekrar kurabilirsiniz.

Google play üzerinde yer alan tüm uygulamalar güncel uygulamalardır bu yüzden devamlı olarak güncelleme alırlar.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Google Play Store Bağlantı Yok Hatası Nasıl Çözülür? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 32 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. alperen
  alperen

  tşk sonunda oldu knk olmucak diye kortum

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Rica ederim 🙂