Google Play Store Optimizasyonu

Google Play Store Optimizasyonu

Yüksek kaliteli indirmelerin büyük bölümü aramalarla oluşurken Google Play Store Optimizasyonu işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Mutlaka daha fazla kullanıcı tarafından uygulamanın indirilmesi için ön plana çıkarılması lazımdır. Bu ise doğru SEO işlemlerinin uygulanmasıyla mümkündür. Yapılacaklar sonucunda uygulamanızın indirme sayısında ciddi artışlar görmeniz kuvvetle muhtemeldir. Peki, Google Play Store Optimizasyonu nasıl yapılır?

Sıralama Faktörleri

Var olan Google Play Store sıralamalarında anahtar kelime seçimi ve başlıklarla açıklama kısımlarında kullanımı son derece belirleyicidir. Site SEO faaliyetlerinde olduğu gibi iyi sıralama konusunda anahtar kelime faktörü etki gücü yüksektir. Başlıkta ve açıklama kısımlarında anahtar kelime hiçbir ek durumu olmadan geçirilmelidir. Daha iyi sonuç için anahtar kelimenin farklı varyasyonları kullanılmalıdır. Böylelikle daha güçlü bir etki oluşacaktır.

Uygulama SEO İşlemleri

Çeşitli SEO hamleleri olmakla birlikte yapılacakların daha faydalı olması adına bazı durumlardan da kaçınılmalıdır. Bunların hepsine yönelik neler yapılabileceğini şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Organik trafik kazanılması adına hazır işlemlere girişilmemesi,
  • Uygulama tanıtımlarının yapılması,
  • Kaliteli içeriklerin oluşturulması,
  • Önemli sitelerden backlink alımlarının yapılması,
  • En kaliteli ve özgün tarzda görsellerin kullanımı,
google play store seo

Yorum ve Derecelendirme

Daha fazla indirme olabilmesi adına iyi yorumlar bulunmalıdır. Derecelendirme yapılması da olumlu olmasına karşın bunların olması adına hazır satın alma yoluna girilmesi ise risklidir. Organik olmayan her türlü durumdan kaçınılması gerekir. Aksi durumda iyi yorum ve derecelendirmenin yüksek olmasının paketlerle sağlanması uygulamaya zarar verecektir. Sıralama kaybı yaşanması ihtimali vardır. SEO Google Play Store uygulamalarına yüksek etkiye sahip olma imkanı verir. Ancak bu durum tam tersi etkiye de sahip olabilmektedir.

Uygulama Teşvikleri

Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden uygulamanın tanıtımı yapılabilir, link verilerek hemen indirilmesi teşvik edilebilir. Buna bağlı olarak uygulamanın ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, avantajlarının neler olduğu paylaşılmalıdır. Forumlarda da yine tanıtımlar yapılabilir. Böylelikle uygulama dikkat çekerken indirme ve kurulum sayılarında artışlar sağlayabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Yerel SEO

Mevcut uygulamanın hızlı bir şekilde tanınması, indirilmesi adına yerel Pazar çalışmalarına odaklanma bir tercihtir. Her ülkeden indirme olabilmesi için çoklu dil desteği bulunmalıdır. Böylelikle diğer dilleri bilen kişiler kolaylıkla yararlanabilir. Bu kapsamda İngilizce olmazsa olmaz olurken rekabetin çok daha yükseltilmesi adına şansa sahip olunur.

Kaliteli Ekran Görüntüleri

Bir Google Play Store uygulamasının cazip hale getirilmesi, indirme isteğinin uyandırılması adına ekran görüntüleri son derece belirleyicidir. Kaliteli ekran görüntülerinin paylaşılması, sayısının çok olması da indirme durumlarını doğrudan etkiler. Var olan mağazadan arama yapılması ve sıralamadan seçilmesi tek başına yeterli değildir. Uygulamanın açılması sonrasında hangi görsellerin kullanıldığı, alınan SS görüntü kalitesi de kullanıcıların karar vermesinde önemlidir. Çok silik, kalitesiz ya da yalnızca birkaç tane görselin kullanımı halinde kolaylıkla uygulamanın indirilmesinden vazgeçilebilir. Bu tip bir gelişmenin yaşanmaması adına her içerik ve açıklamanın belirli bir düzen içinde yapılması gibi görsel seçimlere de azami dikkat edilmelidir.

Kaliteli Backlink Alımı

Doğru ve hızlı bir şekilde Google Play Store SEO işlemleri bazında kaliteli backlink oldukça işe yarar. Spam durumlarının olmaması adına link alımlarına önemli verilmeli, çok aşırı sayıda kalitesiz backlink oluşturulması yerine bir tane kaliteli backlink bulunması daha fazla yarar getirmektedir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Play Store SEO Nedir?

Google play store üzerinde yer alan uygulamalarınızın ön plana çıkarılması ve daha fazla kişi tarafından indirilmesini hedefleyen çalışmalara Google Play Store SEO denilmektedir.

Google Play Store SEO Ne İşe Yarar?

Google play store SEO çalışmaları uygulamanızın yapılan aramalar sonucunda daha çok ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca uygulamanız önerilen uygulamalar arasına girebilir ve bu sayede indirme oranları yükseltilebilir.

Google Play Store SEO Neden Önemlidir?

Google play store üzerinde çok büyük bir rekabet ortamı bulunmaktadır. Bu nedenle uygulamaların daha başarılı olması için bu rekabete direnebilmek ve ön plana çıkmak şarttır. Optimizasyon çalışmaları sayesinde uygulamalar daha verimli sonuçlar alabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir