Google Play Store Optimizasyonu

Google Play Store Optimizasyonu

Yüksek kaliteli indirmelerin büyük bölümü aramalarla oluşurken Google Play Store Optimizasyonu işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Mutlaka daha fazla kullanıcı tarafından uygulamanın indirilmesi için ön plana çıkarılması lazımdır. Bu ise doğru SEO işlemlerinin uygulanmasıyla mümkündür. Yapılacaklar sonucunda uygulamanızın indirme sayısında ciddi artışlar görmeniz kuvvetle muhtemeldir. Peki, Google Play Store Optimizasyonu nasıl yapılır?

Sıralama Faktörleri

Var olan Google Play Store sıralamalarında anahtar kelime seçimi ve başlıklarla açıklama kısımlarında kullanımı son derece belirleyicidir. Site SEO faaliyetlerinde olduğu gibi iyi sıralama konusunda anahtar kelime faktörü etki gücü yüksektir. Başlıkta ve açıklama kısımlarında anahtar kelime hiçbir ek durumu olmadan geçirilmelidir. Daha iyi sonuç için anahtar kelimenin farklı varyasyonları kullanılmalıdır. Böylelikle daha güçlü bir etki oluşacaktır.

Uygulama SEO İşlemleri

Çeşitli SEO hamleleri olmakla birlikte yapılacakların daha faydalı olması adına bazı durumlardan da kaçınılmalıdır. Bunların hepsine yönelik neler yapılabileceğini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Organik trafik kazanılması adına hazır işlemlere girişilmemesi,
 • Uygulama tanıtımlarının yapılması,
 • Kaliteli içeriklerin oluşturulması,
 • Önemli sitelerden backlink alımlarının yapılması,
 • En kaliteli ve özgün tarzda görsellerin kullanımı,
google play store seo

Yorum ve Derecelendirme

Daha fazla indirme olabilmesi adına iyi yorumlar bulunmalıdır. Derecelendirme yapılması da olumlu olmasına karşın bunların olması adına hazır satın alma yoluna girilmesi ise risklidir. Organik olmayan her türlü durumdan kaçınılması gerekir. Aksi durumda iyi yorum ve derecelendirmenin yüksek olmasının paketlerle sağlanması uygulamaya zarar verecektir. Sıralama kaybı yaşanması ihtimali vardır. SEO Google Play Store uygulamalarına yüksek etkiye sahip olma imkanı verir. Ancak bu durum tam tersi etkiye de sahip olabilmektedir.

Uygulama Teşvikleri

Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden uygulamanın tanıtımı yapılabilir, link verilerek hemen indirilmesi teşvik edilebilir. Buna bağlı olarak uygulamanın ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, avantajlarının neler olduğu paylaşılmalıdır. Forumlarda da yine tanıtımlar yapılabilir. Böylelikle uygulama dikkat çekerken indirme ve kurulum sayılarında artışlar sağlayabilir.

Yerel SEO

Mevcut uygulamanın hızlı bir şekilde tanınması, indirilmesi adına yerel Pazar çalışmalarına odaklanma bir tercihtir. Her ülkeden indirme olabilmesi için çoklu dil desteği bulunmalıdır. Böylelikle diğer dilleri bilen kişiler kolaylıkla yararlanabilir. Bu kapsamda İngilizce olmazsa olmaz olurken rekabetin çok daha yükseltilmesi adına şansa sahip olunur.

Kaliteli Ekran Görüntüleri

Bir Google Play Store uygulamasının cazip hale getirilmesi, indirme isteğinin uyandırılması adına ekran görüntüleri son derece belirleyicidir. Kaliteli ekran görüntülerinin paylaşılması, sayısının çok olması da indirme durumlarını doğrudan etkiler. Var olan mağazadan arama yapılması ve sıralamadan seçilmesi tek başına yeterli değildir. Uygulamanın açılması sonrasında hangi görsellerin kullanıldığı, alınan SS görüntü kalitesi de kullanıcıların karar vermesinde önemlidir. Çok silik, kalitesiz ya da yalnızca birkaç tane görselin kullanımı halinde kolaylıkla uygulamanın indirilmesinden vazgeçilebilir. Bu tip bir gelişmenin yaşanmaması adına her içerik ve açıklamanın belirli bir düzen içinde yapılması gibi görsel seçimlere de azami dikkat edilmelidir.

Kaliteli Backlink Alımı

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Doğru ve hızlı bir şekilde Google Play Store SEO işlemleri bazında kaliteli backlink oldukça işe yarar. Spam durumlarının olmaması adına link alımlarına önemli verilmeli, çok aşırı sayıda kalitesiz backlink oluşturulması yerine bir tane kaliteli backlink bulunması daha fazla yarar getirmektedir. Sitemiz üzerinden backlink paketlerini inceleyerek kaliteli backlink alabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google play store üzerinde yer alan uygulamalarınızın ön plana çıkarılması ve daha fazla kişi tarafından indirilmesini hedefleyen çalışmalara Google Play Store SEO denilmektedir.

Google play store SEO çalışmaları uygulamanızın yapılan aramalar sonucunda daha çok ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca uygulamanız önerilen uygulamalar arasına girebilir ve bu sayede indirme oranları yükseltilebilir.

Google play store üzerinde çok büyük bir rekabet ortamı bulunmaktadır. Bu nedenle uygulamaların daha başarılı olması için bu rekabete direnebilmek ve ön plana çıkmak şarttır. Optimizasyon çalışmaları sayesinde uygulamalar daha verimli sonuçlar alabilir.

Google play store uygulamalarınızı popüler hale getirmek adına yürüteceğiniz bu çalışmalar sizlere hem farkındalık hem de öne çıkma anlamında yarar sağlayacaktır. İndirme oranlarınızda büyük oranda artış yaşanabilir.

Google Play’de yer alan uygulamanızın dış bağlantılar ile güçlendirilmesi ve tanıtılması şeklinde çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Play Store SEO ile kalitenizi arttırıp diğer uygulamalar arasında farkındalık yaratıp sıyrılabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 480

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. SERTAN
  SERTAN

  Google play store optimizasyonu yapmak için en önemli adım nedir ?

 2. sedef
  sedef

  Bir kahve falı uygulamam var. Google play store da ilk sırlarda çıkmasını istiyorum. Ne yapmalıyım ?