Google Sahte WhatsApp Uygulamasına Karşı Uyardı

Google Sahte WhatsApp Uygulamasına Karşı Uyardı

Sahte uygulamalar kervanına katılan son uygulama Sahte WhatsApp uygulaması oldu. Son dönemde akıllı telefon kullanıcılarını oldukça tehdit eden ve epey bir sorun oluşturan sahte uygulamalar, bitecek gibi durmuyor.

Sürekli olarak yeni bir tehdit ve sürekli olarak yeni bir sorun gündeme geliyor. Teknoloji devlerinden biri olan Facebook çatısı altında çalışan uygulamalar ise sahte uygulamalar konusunda hackerların ilk hedefi. Genelde en yoğun kullanılan programlar olduğu için bu programların sahte uygulamaları yayınlanıyor. Son örnek bu durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Sahte WhatsApp olarak adlandırılan uygulama nedeniyle yine bir casus yazılım tehdidi ortaya çıkmış durumda.

Sahte WhatsApp Google Play İndirmesinde İstediğini Aldı

Uygulamanın gündeme gelmesinin nedeni Google tarafından atılan adım oldu. Neredeyse birebir olarak gerçek WhatsApp uygulamasına benzer olarak geliştirilmiş olan Sahte WhatsApp, uygulamayı her yönden taklit etmiş durumda. Yayıncı ve uygulama geliştirici isimlerinde bile aynı değerler kullanılmış durumda.

Google Play Store üzerinden bu şekilde yayınlanan uygulamanın 1 milyon indirme rakamına kadar fark edilmediği de bir başka önemli nokta. Google ile sonunda bu uygulamayı fark etmiş ve Sahte WhatsApp uygulaması için hemen çalışmalara başlamış. Çalışmalar neticesinde Update WhatsApp adı ile karşımıza çıkan uygulamanın resmi Google Play Store’dan kaldırıldığı açıklandı.

Sahte WhatsApp

İşin casus yazılım kısmına geldiğimiz zaman ise başka bir sorun ortaya çıkıyor. Google bilgilendirmesine göre Sahte WhatsApp uygulamasını indiren kullanıcılar, ilk etapta yükleme işlemine kadar durumu fark etmiyor. Fakat yükleme işleminden sonra ise casus yazılım devreye giriyor ve kullanıcının cihazında kurulum gerçekleştiriyor. Tabii ki bir WhatsApp uygulaması ile karşı karşıya gelmiyorsunuz. Uygulamanın bu şekilde kullanıcı verilerini ele geçirme yeteneği olduğu ve kullanıcı verilerinin de satıldığı açıklamalar arasında.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Sadece birkaç hafta içerisinde 1 milyon indirme rakamına ulaşmış olması, uygulamanın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor. Google tarafından casus yazılımlar için alınan önlemlerin bile yetersiz kaldığını gösteren olay, Facebook tarafından nasıl karşılanacağı konusunda soru işareti olarak kalmakta. Zira genelde Facebook ve çatısı altında yer alan uygulamalarda casus yazılım denemeleri ortaya çıkmaya başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
4.5
396
  1. Yaşar

    Bu durumda google playstore suçlu görünüyor. Birisi sahte whatsapp uygulaması yapıyor ve bunu aynı şekilde birebir aslını kopya ederek burada yayınlıyor ve milyonlarca kişi indiriyor. Ve bunu google sonradan fark ediyor. Tabi iş işten geçtikten sonra…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir