Google Search Console

Google Search Console

Hemen her SEO süreçlerine sahip web siteler için mutlak kullanılması gerekenlerden olan Search Console Google tarafından sunulan bir performans takip sistemidir. Kısaca ifade etmek istenirse web sitenin performansının tüm yönleriyle nasıl olduğu görüntülenir. Buna dair çeşitli raporlar düzenlenebilir, verilerin tamamı analiz dilebilir. Ayrıca arama sonuçlarına göre de şekillendirme söz konusu olurken çok daha iyi bir web sitenin olabilmesi adına da öneriler verir. Algoritma yapısındaki değişimlere göre ise yeni güncellemeler var olurken site sahibinin en güncel verilere göre stratejilerini oluşturmasına katkı sunar. Sizlere Search Console rehberi olacak yazıyı hazırlamamızın sebebi ise sitenin çok daha iyi bir seviyeye gelmesi için olmazsa olmaz durumda bulunmasıdır.

Search Console’a Web Site Nasıl Eklenir?

Son güncellemeyle birlikte geriye dönük 16 aylık verilerin kullanımını sağlayan Google Search Console aynı zamanda çeşitli yönleriyle de farkını ortaya koymaktadır. Tüm site performans verilerinin doğru şekilde olması, işlemlerin hızlı yapılması, var olacak sorunların hemen iletilmesi daha etkili çözüm yollarını mümkün kılar. Var olan site üzerinden hemen giriş yapılır ve özellik ekleme butonundan web siteye eklemesi sağlanır. Sol üst kısmındaki mülk ekle menüsü hemen görülecektir. Burada web sitenin adresi yazılır. Sonrasında site doğrulaması için farklı yöntemlerden biri seçilir. HTML dosyası vererek bunun siteye yüklenmesi yapılabilir. Cname veya TVT kaydı ise etki alanı ayarlarına ekleme işlemidir. Diğer bir yol ise HMTL kod parçacığı olur. Başta ana sayfadaki <head> bölümüne kod parçacığının eklemesi yapılırken siteye ait diğer sayfalara da mutlaka kod ekleme yapılır. Çünkü tüm sayfaların veri alımının yapılması için bu şarttır. Sonrasında site etki alanı belirlenir. Var olan Google Analytics ile Search Console arasında entegrasyonun sağlanması da domain adresi tercihi öne çıkar. Aramalarda site görünümü belirleyici olacağı için URL seçimi yapılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Google Search Console ile Neler Yapabiliriz?

Halihazırda çokça kullanılan Google Search Console ne gibi olanaklara sahip sorusu da çokça dile getirilir. Öncelikli olarak siteye dair genel bakış imkânı verirken tüm verileri içermesi de daha doğru bir şekilde süreçlerin yönetilmesini mümkün kılar. Performans başlığında siteye dair tıklanma sayıları grafiklerle belirtilir. Hangi tarihlerde nasıl bir çıkış olduğu, nasıl inişler olduğu ayrıntılı verilir. Ayrıca Kapsama Sorunu başlığı da var olurken teknik hatalar ve problemlerin neler olduğu bilgisi de paylaşılır. Yanlış oluşturulmuş sayfa yapıları görüntülenebilir. Diğer web araçları özelinde de çeşitli çalışmalar söz konusudur.

Performans ve URL Denetleyici

Son iki gün öncesinden başlamasıyla beraber 16 aylık bir verinin özel aralıklara sahip şekilde tüm site sahiplerine sunulma ihtimali vardır. Performans bölümüne bakıldığında kontrol paneli üzerinde Sorgular, Sayfalar, Ülkeler, Cihazlar, Tarih, Arama Görünümü sıralanır. Buradan istenilen arama tipi seçilerek veri değişimleri yapılabilir. Resim verileriyle video verileri kıyaslamalarında da bulunulabilir. URL girişi ve sonrasında sayfa seçimiyle Uygula denilerek performansın ne seviyede olduğuna bakılabilir. İlgili odak kelimelerin tıklanma durumları, gösterim değerleri çeşitli sınıflandırmalar içerisinde belirtilmektedir. Var olan console Google arama motoru taramalarında hata payı çok düşük bir şekilde hizmet vermektedir.

Kolaylıkla site haritaları oluşturulmasının yanı sıra aynı zamanda URL denetleyici her zaman kullanılabilir. Google gözünden sayfanın nasıl görüldüğü ve incelemenin nasıl yapıldığı da ücretsiz sunulan servis hizmetiyle bilinebilir. Google dizinden alınan veriler site sahibine sunulmaktadır. Herhangi bir sayfa özelinde yapılacak içerik düzenlemesi ya da link yapı hatalarının kaldırılması sonrasında arama motoru botlarının bu bölümden çağrılması söz konusudur. İndeksleme talebi hemen oluşturulabilir, sayfanın URL üzerinden incelenmesine başlanılabilir. Google gibi getir işlemi kolaylıkla bu şekilde yapılabilir.

search console

Google Search Kapsama

Siteye dair hataların tespit edilebilmesi de söz konusu olurken tüm sayfa hataları için seçenekler listelenir. Doğrudan sitemap.xml dosyasındaki URL’ler üzerinden de görüntülenme yapılmaktadır. Detaylar kısmında hatalara ilişkin bilgiler vardır. Hatanın hangi sayfa olduğu, düzeltme durumu çıkarılır. Fix yani onarma işlemi yapılarak arama motoru botlarının bir kez daha siteyi son haliyle taraması sağlanır ve doğrulama bu şekilde gerçekleşir.

Google Search Sitemaps

Arka planda kullanılmakla birlikte site haritaları sunucuya kaydedilen XML dosyasıdır. Tüm alt sayfalar mevcut olup site yapısı hakkında çok daha hızlı ve detaylı bilgiye arama motorları site haritaları üzerinden erişmektedir. Tüm önemli sayfaların ve dosyaların Google tarafından taranması için bildirimde bulunulması gerekir. Site haritalarında var olabilecek olumsuz gelişmelerle birlikte tüm raporlardaki uyarıların azami dikkate alınması lazımdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Google Search Console Hız Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok farklı bölüme sahip Google webmaster tools ile birlikte geliştirmeler hız ve mobil kullanılabilirlik ile Breadcrumbs başlıklarında uyarılara sahiptir. En etkin kullanılan bölümü olup mobil ve masaüstü URL bilgilerinin tamamı bulunmaktadır. Geliştirmeler kısmında yavaş URL, orta URL ve hızlı URL şeklinde sınıflandırma söz konusudur. Ayrıca hem masaüstü hem de mobil ayrımı bulunmaktadır. Var olan site yöneticisi araçları göz önüne alındığında sitenin sayfalarının daha hızlı bir şekilde görüntülenmesi hayati öneme sahiptir. Bundan dolayı mutlaka buradaki hız raporlarına dikkat edilmeli ve gerekenler yapılmalıdır. Yavaş açılan URL nedenleri görülebilir, sorunlar bilinebilir ve aksiyon alımı hemen sağlanabilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Search Console Nasıl Kullanılır?

Search Console yalnızca mülk sahipleri tarafından kullanılabilmektedir. Google üzerinden kayıt olarak ve web sitenizin sahipliğini doğrulayarak kullanabilirsiniz.

Search Console Ne İşe Yarar?

Search Console ile web sitenize gelen geri bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sitenizdeki kapsam hatalarını, site haritalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Google Search Console Ücretli mi?

Google tarafından sunulmakta olan Search Console servisi tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Hiçbir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Search Console’a Sitemap Eklenebilir mi?

Web sitenizin sitemaplarıni google search console üzerinde eklemeniz gerekir. Bu durum indeks almanızı daha kolay bir duruma getirecektir.

Disawow Nedir?

Web sitelerine sağlanmış olan istenmeyen ve zararlı geri bağlantıların tespit edilmesi, daha sonra da kaldırılması işlemlerine Disawow denmektedir.

Google SEO Nedir?

Google SEO, google’da yer alan web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmesi için yürütülen çalışmalardır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir