Google SEO

Google SEO

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO İngilizce karşılığı ile Search Engine Optimization demektir. Peki, insanların büyük bir çoğunluğu artık bu kelimeleri duydu ama siz SEO Nedir ve SEO nasıl yapılır gibi kavramları biliyor musunuz?

SEO, web sitenizin arama motorlarındaki sıralama sonuç sayfasında iyileştirilme çalışmalarının tamamını kapsayan kocaman bir deryadır. SEO sayesinde web sitenizi belirlenmiş olan arama kelimelerinde üst sıralara taşır ve çok daha fazla müşteri ve ziyaretçi elde edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir web sitesine SEO çalışması yapılmazsa, çok cüzi miktarlarda müşteri ve ziyaretçi elde edebilirsiniz. O sebeple her arama kelimesinin arama motorlarında ilk sıralarında olabilmek için SEO nasıl yapılır kavramını iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Google SEO çalışmaları için sürekli olarak kendisini yenilemektedir. O yüzden SEO tekniklerini iyi kavramalı ve SEO nasıl yapılır kavramından net bir sonuç çıkartabiliyor olmanız gerekir. (Google Destek)

Her web sitenin reklam ve sosyal medya çalışmalarından gelebilecek potansiyel müşteri ve ziyaretçileri vardır ancak önemli olan sürekli yatırım yapmadan kendi kendine gelen ziyaretçilere ve müşterilere ulaşabilmektir. Kendi kendine gelen ziyaretçilere ise SEO dilinde organik trafik adı verilir. Organik trafiğin yüksek olması demek herhangi bir maddi yatırım yapmadan düzenli olarak ziyaretçilerin web sitenize gelmesi demektir.

Eğer web sitenize düzenli olarak organik trafik geliyorsa bu SEO çalışmalarının bir ürünüdür ve emin olmalısınız ki İstanbul’un en kalabalık caddesindeki herhangi bir dükkandan çok daha fazla cirolara sahip olabilirsiniz.

google seo

Google SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO çalışması için öncelikle site içi SEO düzenlemelerinin profesyonel düzenlenmiş olması gerekir. Peki, site içi SEO neleri kapsar:

Site İçi Optimizasyon Nedir?

Site içi optimizasyonlar hem kullanıcıların hem arama motoru botlarının görebileceği düzenlemelerdir. Web sitenizin ilk SEO çalışması tabii ki içeriklerdir. İçeriklerinizin kaliteli olması, aranan cevapları içinde barındırıyor olması ve gereksiz bilgileri içermiyor olması çok önemlidir. Eskiden içerik içerisinde anahtar kelimelerin çok fazla geçiriliyor olması geçerli bir çalışmaydı ancak artık arama motorları sadece aranan cevaplara odaklanan web siteleri ilk sıraya çıkartmaktadır. Ayrıca içerik içerisinde oluşturulan anahtar kelimelerin belirlenmiş olan %3 anahtar kelime oranını geçmemesi gerekir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Spam Şikayeti Nasıl Yapılır?

Ayrıca site içi optimizasyon çalışmalarını şu tür çalışmalar kapsamaktadır:

Robots.txt, domain, domain yaşı, canonical url yapıları, breadcrumbs, kırık link bağlantılarını hızlı bir şekilde tamir etme, mobil tema, tasarım, iç bağlantılar, içerik içerisinde kullanılan H tagları, başlık ve açıklama kısımları en önemli site içi optimizasyon çalışmalarındandır.

Site Dışı Optimizasyon Nedir?

SEO’ya ek olarak site dışı optimizasyon çalışmaları vardır. Site dışı optimizasyon, sitenizin ne kadar popüler ve önemli bilgiler sunduğunu gösteren en önemli davranış biçimidir. Site dışı optimizasyonun en temel ögelerinden birisi olan backlink web sitenizdeki içeriklerin bir başka web sitede sizin sitenize ait olan link ile beraber paylaşılması ile oluşur. Bunun adı backlink almaktır. Ayrıca site dışı optimizasyonları şu ögeler oluşturur: Text link çalışmaları, tanıtım yazıları, blog tanıtımları, forum tanıtımları, image link çalışmaları, sosyal medya paylaşımları.

Tüm bu çalışmaları bu içerik içerisinde tek tek anlatmak gibi bir şansımız yok ancak blog sayfamızda yapılacak olan güncelleme ile beraber tüm anlatımları sağlayabiliriz. Bu sebeple bizi takip etmeniz ve içeriklerimizi incelemeniz önemlidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO kelime anlamı olarak, arama motorları optimizasyonu demektir. Yani SEO ile arama motorlarında ki öne çıkma durumları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Google SEO Neden Önemlidir?

Google dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorudur. Bu nedenle web sitesi sahibi kişiler hedef kitlelerine ulaşmak ve daha fazla dikkat çekmek için google SEO yapmak zorundadır. Aksi halde ilerleme kat edemezler.

Google Seo Nedir?

Google SEO, google arama motorundan yer alan içeriklerininz için yapabileceğiniz bir optimizasyon eylemidir. Dünya üzerinde ki en önemli arama motorlarından biri olacağı için hedef kitlesi olan web siteleri adına hayati önem arz eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SERP Nedir?

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir