Google SEO Araçları

Google SEO Araçları

Halihazırda en çok tercih edilen arama motoru olmasının yanı sıra Google SEO araçları hem nicelik hem de nitelik açısından son derece yararlıdır. Web sitesinin daha fazla kullanıcıya ulaşması ve dijital pazarlama çalışmalarının verimli olabilmesi adına mutlaka bu araçlardan faydalanılması gerekir. Ücretli ya da ücretsiz olabilen araçların etkili oldukları aşamalar ve unsurlar farklılık gösterir. Bundan dolayı bazen bir arada kullanılması etki gücünü çok daha fazla arttırabilir. Bundan dolayı yalnızca tek bir tanesini değil, birden fazlasının aynı site için devamlı olarak kullanımı gereklidir. Peki, en iyi Google SEO araçları hangileridir?

Google Webmaster Tools

Günümüzde Google arama motoru her üç aramanın biri içi kullanılmaya devam ederken var olan web sitelerinin daha kaliteli hale gelmeleri de hedefler arasındadır. Kullanıcıların istedikleri aramalara daha kolay erişebilmesi, daha hızlı bir şekilde isteklere göre şekillenme hali kullanıcı odaklı bir işleyişi getirmiştir. Google Web Yöneticisi Araçları yani webmaster bu açıdan sonuç sayfalarında ne durumda olduğu hakkında fikir verir. Siteye dair trafik çeken linkler ya da anahtar kelimelerin listeleri görülür. Sonuçlarda sitenin hangi sıralamada olduğu ve sahip olduğu problemlere ilişkin veriler sunulur.

google seo araçları

Google Analytics

Her zaman için en iyi Google SEO araçları denilince akla gelecek veri ve istatistik paylaşımlarının bulunduğu servistir. Ziyaretçilerin takip edilmesi, siteye nasıl geldiği, hangi bağlantıların kullanıldığı, sitede hangi sayfaların ziyaret edildiği, geri dönüş alan içeriklerin durumları ve sosyal medya paylaşımlarının etkisi gibi tüm durumlara bakılır. Özellikle Google Analytics hedef kitle seçimleri ve ziyaretçi portföyleri bakımından değerlidir. Belirli sayfalara kod eklemesi yapılarak kullanılır.

  • Site Performans Analizi
  • İçeriklerin Trafik Analizi
  • Hemen Çıkma Oranı Yüksek Sayfaların Analizi
  • Hedef Kitle Analizi

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Özgün ve kaliteli içeriklerin oluşturulmasında doğru anahtar kelimelerin kullanımı da mühimdir. Google kullanıcılarının en çok aradıkları popüler kelimelerin listesi vardır. Böylelikle konuya uygun popüler anahtar kelimelerin seçimi yapılır. Aramalarda içeriğin daha üst sıralarda çıkması da mümkün kılar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Google Trends

Çeşitli parametrelere bağlı olarak daha popüler olan Google Arama Trendleri sitenin her anlamda yükselmesini sağlar. Bu SEO aracı sayesinde günlük olarak en fazla aranan kelimeler takip edilebilir. Buradan da kolaylıkla içerikler oluşturulabilir, daha fazla kişiye ulaşılabilir.

Google Consumer Surveys

Sitenin daha fazla kalıcı ziyaretçi alabilmesi adına hedef kitlenin belirlenmesi ve stratejilerin bu yönde oluşturulması şarttır. Yeni bir web sitesi ya da yeni oluşturulan bir içerik kategorisine dair tüm bu unsurlar için Google Consumer Surveys SEO aracı değerlendirilir. Hedef kitlenin tanınması ve onlara yönelik hamlelerin yapılması daha kısa sürede başarının gelmesini de sağlayacaktır.

Google PageSpeed Tools

Web sitelerin hız performanslarının düşük olmasıyla büyük oranda ziyaretçi kaybı yaşadıkları görülür. Bundan ötürü en iyi Google SEO araçları denilince ilk sıralarda kendisine yer bulan, Google Sayfa Hızı Aracı ile hemen URL girişiyle kontrol yapılır. Test sonrasında sayfa hızının düşük olmasıyla çeşitli öneriler sunulmaktadır. Önerileri uygulayarak sitenizin hız performansını yükseltebilirsiniz. (PageSpeed)

Google My Business

Özellikle ticari işletmeler nezdinde Google My Business hesabı çokça büyük getirilere sahiptir. Haritalara eklenmesiyle kolay bulunması mümkündür. İşletmeye dair çeşitli bilgiler verilebilir, aramalarda hemen çıkması sağlanabilir. İletişim ve hizmet bilgileri konulurken daha kurumsal bir görünüm sağlanır. Ayrıca doğrudan bir şube olarak da en iyi Google SEO araçları listesindeki imkândan faydalanılır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Page Speed Insights Nedir?

Web sitelerinin hızlarını ölçmek, hızlarını düşüren teknik sorunları analiz etmek ve paylaşmak adına Google tarafından sunulmakta olan bir hizmettir.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web sitelerinin Google arama motoru dizinlerine eklenmesini, içerik haritaları ve site haritaları eklemesini, kapsam hatalarını görüntülemesini sağlayan ücretsiz bir servistir.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitelerinin ziyaretçi sayılarını, ziyaretçilerin geldikleri kaynakları, dönüşüm oranları gibi birçok verimli istatistiği sunmakta olan bir analiz servisidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir