Google Site Kit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Site Kit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çok sayıda web sitesi yöneten kişiler için işleri kolaylaştıran bir eklenti var! Google Site Kit sunduğu hizmetler ile WordPress panelinizden tüm hesaplarınızı kullanmanıza olanak sağlıyor. Google Site Kit nedir, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir yakından inceleyelim!

Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit; Google Search Console, Google Analytics, PageSpeed ​​Insights ve Google AdSense bilgilerinizi WordPress panelinizden görmenizi sağlayan bir eklentidir. Google Site Kit kurulumunu tamamladıktan sonra kod eklemeden mail adresinize izin verip tüm bilgilerinizi, istatistiklerinizi aynı panelden izleyebiliyorsunuz. Tek tek Google hesaplarınızı açıp vakit kaybı yaşamanıza engel olan oldukça kullanışlı bir eklentidir.

google site kit nedir

Google Site Kit’i Kimler Kullanmalı?

WordPress altyapısı kullanan tüm web site yöneticileri Google Site Kit’i kullanabilir. Özellikle yönettiğiniz web site sayısı fazla ise işlerinizi büyük oranda hafifletecektir.

Google Site Kit Hangi Hizmetleri Sunuyor?

 • Google Search Console için herhangi bir kod kullanmanıza gerek kalmadan site doğrulamanızı yapabiliyorsunuz.
 • Tim istatistikleri WordPress panelinizden kontrol edebilirsiniz.
 • Google Analytcis, Google Adsense, Pagespeed Insights verilerini anlık görebiliyorsunuz.
 • Verileri ve istatistikleri tek bir panoda görüp daha hızlı ve daha sağlıklı analiz yapabilirsiniz.
google site kit

Google Site Kit Nasıl Kurulur?

Google Site Kit kurulumu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Yönetici hesabımız ile web sitemizde oturum açıyoruz.
 • Eklentiler bölümüne tıklayıp ve “Yeni eklenti” diyoruz.
 • Arama çubuğuna “Google Site Kit” yazıyoruz.
 • Resmi eklentiyi bulup “Kur” butonuna tıklıyoruz.
 • Kurulum bittikten sonra da “Etkinleştir” diyoruz.

Google Site Kit eklentinizi bu aşamalardan sonra etkinleştirmiş oldunuz ancak hizmet sunduğu Google servislerini de eklememiz gerekiyor. Siz eklentiyi etkinleştirdikten sonra “Start Setup” yani “Kuruluma Başla” diye bir bildirim gelecek. Bu bildirimle beraber Google hizmetlerini eklemek için yapmamız gerekenler;

 • Sitelerinizin sahipliğinizi doğrulayın.
 • Google hesabınızı eklentiye yetkilendirin.
 • Google Search Console’u yapılandırın.

Google Site Kit eklentisine Google hizmetlerini eklerken “Setting” bölümünden “Connect More Services” bölümüne devam edin. Pagespeed Insights, Google Analytics, Google AdSense hizmetlerinden herhangi birini seçip aktif hale getirin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Buradan Pagespeed Insights butonuna tıkladığınızda sayfa hızınızın analizini, Google Analytics’te anlık tüm istatistikleri ve Adsense hesabınızdaki günlük kazancınızı görebileceksiniz.

Google tarafından sunulan bu hizmetlere sadece WordPress panelinizden ulaşmanız gerçekten büyük kolaylık. Günümüz koşullarında her birimiz zamanla yarışıyoruz. Bizlere bir dakika bile zaman kazandıracak her şeyi deniyoruz. Google Site Kit, WordPress kullanıcılarının kullanabileceği en pratik eklentilerden diyebiliriz. İlerleyen zamanlarda yapılacak olan güncellemeler ile çok daha fazla sayıda Google hizmetini bu eklenti ile kullanmamız mümkün olacaktır.

Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit; Google Search Console, Google Analytics, PageSpeed ​​Insights ve Google AdSense bilgilerinizi WordPress panelinizden görmenizi sağlayan bir eklentidir.

Google Site Kit Kullanmanın Avantajı Nedir?

Farklı Google hizmetlerini tek panelden izleyebilmek kullanıcılara zaman tasarrufu sağlarken, verileri ve istatistikleri karşılaştırmayı kolaylaştırmaktadır.

İstediğim Siteler İçin Site Kit’i İptal Edebilir miyim?

Elbette, çalıştığınız sitelerden iptal olan ya da kapatılan bir web site varsa, Site Kit’te Google hesabının üzerine sağ tıklayıp “Siteleri Yönet” bölümüne girin ve iptal etmek istediğiniz web sitesini seçin.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir