Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Nedir?

Hızlı trafik kazanma kadar var olabilecek geri dönüşlerin yapılıp yapılmadığının da önemli olduğu web siteler için Google Tag Manager özel değerdedir. Çok az bilinmesine karşın kullanımıyla en iyi dönüşüm analizlerinin sahibi olunabilir, kullanıcıların takip edilmesiyle stratejiler bu yönde değiştirilebilir. Genel çerçeveden bakıldığında hem Google Analytics hem de Google Ads ile entegre bir şekilde çalışır. Bununla birlikte ücretsiz olarak açılan hesaptan web siteye dair tüm işlemler yapılabilir. Aynı anda birden fazla web site için kullanımı da söz konusudur. Android ve İOS uygulamalarında bile kullanılabilen Google Tag Manager nedir sorusuna kullanıcıların davranışlarını gözlemleyerek analizler sunan bir araç tanımı yapılabilir. Ancak bu yeterli değildir. Buna ilave olarak eksikliklerin belirlenmesi ve hedef kitleye yönelik reklamların oluşturulmasına katkı sağlar.

Tag Manager Ne İşe Yarar?

Hedef kitlenin web siteye tekrar girmesini ve daha fazla kalması adına da çalışmalar yapılır. Hedef kitleye yönelik erişim amacıyla etiket oluşturulması mümkün olurken ne işe yarar sorusuna da çeşitli yanıtlar verilebilir. Kısaca ifade edildiğinde şu şekilde bir sıralama yapılır;

  • Web sitesinde var olan tüm etiketlerle scriptlerin yönetilmesini tek bir elde mümkün kılar.
  • Hangi etiketlerin ne zaman ve hangi durumlarda tetikleneceği düzenlenir.
  • Etiketlerin düzenli olmasını sağlayarak karışıklık durumlarının oluşmasını da büyük oranda engeller.
  • Oluşturulan etiketler web sitesinin tüm sayfalarına eklenir.
  • Mobil uygulamalar özelinde de yine etiketlerin oluşturulması mümkündür.

Kurulumu Nasıl Yapılır?

Pratik bir basitliğe sahip olmasına karşın üyelik hemen açılır. Burada önemli olan ilk husus ücretsiz bir şekilde hizmet vermesidir. Ayrıca tek bir hesabın sahip olmasıyla birbirinden bağımsız web sitelerinin tamamı için işlemler yapılır. Adım adım yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Hemen Google Tag Manager aracıyla Google hesabı kullanımıyla oturum açılır.
  • Hangi web sitesi için etiket eklenmesi yapılması isteniyorsa profil oluşturulur.
  • Verilen snippet kodu ise web sitesindeki <body> etiketinin arkasına gelecek şekilde eklenir.
  • Panel üzerinden “yeni etiket oluştur” denilerek şilemlere başlanırken hem Google Analytics hem de Google ADS entegrasyon süreci de bu şekilde tamamlanır.
google tag manager

Etiket, Tetikleyiciler ve Değişkenler

Var olan Google Tag Manager üç ana unsurdan meydana gelirken dönüşümün takip edilmesini etiketlerle sağlar. Hesap üzerinden Container oluşturmayla işlemler yapılır. İstenilen etiketler eklendiği gibi custom html etiketlerinin desteklendiği de unutulmamalıdır. Diğer ana unsurlardan biri olan Tetikleyiciler ise oluşturulan etiketlerin ne zaman ve koşulda ekleneceğinin belirlenmesiyle ilgilidir. Buna dair kullanıcı geri dönüşlerinin analiz edilmesi noktasında kullanılır. Yalnızca belirli sayfalara yerleştirilirken Google Tag Manager aracında önemli yere sahiptir. Değişkenler olarak ifade edilen unsur ise daha doğru hamlelerin yapılması adına ortaya çıkan yeni koşullara göre hareket etme halidir. Tetikleyici koşullarının yönetilmesinde kullanılır. Var olan tüm verisel durumlara ilişkin yapılması gerekenler bilinirken doğru süreçlerle doğru etiketlerin doğru zamanda kullanımı sağlanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Remarketing Nedir?

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Tag Manager Nedir?

Tag Manager; dönüşüm izleme, yediden pazarlama gibi durumlar için kullanılabilen, ziyaretçi hareketlerini izlemenize olanak sağlayan bir Google eklentisidir.

Tag Manager Ücretli mi?

Tag manager tamamen ücretsiz olarak tasarlanmış ve kullanıcıların hizmetine sunulmuş olan bir servistir. Hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Google Tag Manager Hangi Uygulamalar İle Kullanılabilir?

Tag Manager, genellikle Google analytics ile kullanılmaktadır. Veri paylaşımı ve ziyaretçi hareketlerini izleme adına büyük kolaylık sağlar. Daha detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir