Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Ücretsiz bir şekilde sunulmasıyla SEO içerikleri açısından büyük faydalar sağlayan Google Trends için farklı yanıtlar verilebilir. Genel çerçeveden bakıldığında markanın popülerlik durumunu ölçmek adına son derece etkilidir. Yeni trend durumları görülebilir, hedef kitleye göre daha doğru stratejilerin oluşturulmasına da katkı sunar. Coğrafi konumlara göre hangi kelimelerin daha çok arandığı, arama hacimleri, geçmişteki aranma hacimleri, tarihlere göre arama durumları, güncel arama sorguları görülebilmektedir. Sezonluk olabilecek iniş ve çıkışların takibi noktasında da Google Trends imkanlar sunarken kaliteli bir web sitesi oluşturma amacıyla mutlaka değerlendirilmelidir.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Gündemin kolayca takip edilmesini sağlamasıyla dijital pazarlama açısından önemi ortaya çıkarılır. Burada var olan belki de en önemli husus ise içeriklerin kaliteli olması adına anahtar kelime seçimleridir. Aramalarda daha üst sayfalarda yer alma adına popüler kelime öbeklerinin belirli bir düzen içinde içeriklerde bulunması lazımdır. Bu çok sık olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Anahtar kelimeler özelinde araştırma yapmak isteyenler için Google Trends zamana göre değişimleri gösterir. Yıllık, aylık, haftalık, günlük sonuçlar vardır.

Hangi Amaçla Ne Şekilde Kullanılır?

Var olan farklı kullanım durumlarına göre Google Trends imkanları şu şekilde listelenebilir;

Firmaların sundukları ürün ya da hizmetlere yönelik marka bilinirliği ölçme adına kullanımı söz konusudur.

  • Aynı sektördeki diğer rakiplere olan kıyaslama durumlarında kullanılabilirken kelime karşılaştırmaları yapılabilir.
  • Farklı ülkelerdeki trend durumları takibe alınabilir, hangi pazarlarda ne gibi gelişmelerin yaşandığı görülebilir.
  • Gün içerisinde arama motoru kullanıcılarının hangi aramaları daha çok yaptığı görülebilir.
  • Popülerlik seviyesi artan ya da azalan anahtar kelimelerin araştırması yapılırken hangi kelimelerin ne şekilde kullanıldığına bakılabilir.
  • Sezonluk ya da belirli bir dönemsel takip durumlarında da dijital pazarlama çerçevesinde kullanılır.
Google Trends SEO Etkisi

SEO Özelinde Etkisi

Başta Google Adwords olmak üzere çeşitli araçların yanı sıra SEO özelinde de etkisi bulunmaktadır. Yapılacak optimizasyon işlemleriyle web sitesinin daha işlevsel hale getirilmesi, daha fazla trafik kazanması söz konusudur. Bu kapsamda sektör arama hacimleri ve hacmi yüksek anahtar kelimelerin belirlenmesinde Google Trends kullanımı şarttır. Olmazsa olmaz bir Google aracı olması yönüyle de kullanımları oluşturur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Remarketing Nedir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile kıyaslandığında farklı yönlerle birkaç adım öne çıkar. Çünkü belirli ve standart bir şekilde anahtar kelimelerin araştırması bazen iyi sonuçlar getirmez. Çünkü anlık olarak değişimler bile anahtar kelimelerin hangisinin tercih edileceğini değiştirmektedir. Popüler ya da anlık ilgi düzeyi yüksek kelimelerin kullanımıyla bir süre de olsa içerik çok daha yüksek bir hit yakalayabilir. Bu durum getiri anlamında da olağanüstü gelişmelerin yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Google Adwords bağlamında da kalite puanı yükselmesi, sıralama kazanılması adına faydası olur.

Online Ticarete Etkisi

E-Ticaret sitelerinde de yine aynı şekilde ürünlerin tanıtımlarında ya da bulunmasında Google Trends rol oynar. Reklam ve kampanya çalışmalarında da konu seçimlerinde etki gücü yüksektir. Popüler kelimelere Adwords reklamları verilebilir, bilgi sahibi olunan konulardaki kelimelerin kullanımıyla da aramalara etki edilebilir. Var olan olanaklarıyla düşünüldüğünde hemen bu Google aracının kullanımına başlanmalıdır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Trends Ne Demektir?

Google Trends; Google arama motorunda aratılmış olan sözcüklerin ve aratılma sıklıklarının geçmişe yönelik olarak görüntülenebileceği ve arama trendlerinin öğrenilebileceği bir servistir.

Google Trends Ücretli mi?

Trends tamamen ücretsiz olarak tasarlanmıştır. Kullanırken sizlerden herhangi bir şekilde ücret talep etmez. İstediğiniz arama kelimeleri üzerinden araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Google Trends Neden Kullanılmalıdır?

Trends ile arama terimlerinin yıllar içinde ki değişimlerini ve hangi lokasyonlarda ne gibi arama sıklıklarına sahip olduklarını öğrenebilirsiniz. Bu sayede SEO çalışmalarınıza ve dijital pazarlama kampanyalarınıza yön verebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir