Google Üst Sıralara Çıkma

Google Üst Sıralara Çıkma

Yapılacak doğru hamlelerle organik bir şekilde Google üst sıralara çıkma hayal değildir. Kurumsal ya da kişisel blog siteleri için bu durum geçerli olurken doğru planlama yapılması ve süreçlerin SEO özelinde yürütülmesiyle mümkün olmaktadır. Bilindiği gibi artık çok daha geniş bir alan haline gelen sanal dünyada yapılacaklar, sektör özelinde etkili olmaktadır. Sizlerde açacağınız ya da açtığınız sitenin Google’da üst sıralarda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

Google Üst Sıralara Çıkma Teknikleri

Günümüzde en çok kullanılan arama motorlarının başında gelen Google, belirli tekniklere dayalı olarak siteleri taramaktadır. Var olan trafik sayısı buna göre şekillenirken çok daha yararlı olan siteler üst sıralarda kendisine yer bulabilir. Burada anahtar kelime ise SEO olurken buna uygun tarzda her unsuru oluşturulan web siteleri kolaylıkla ilk sayfada çıkacaktır. Bu çerçevede profesyonel yardım alınabileceği gibi ücretli Google ilk sayfada çıkma programları da kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki yapılacak kopya teknikler ya da doğal olmayan yolların ömrü kısadır. Belirli bir süre ilk sayfada yer alınsa da zaman içinde büyük bir düşüş yaşanabilir.

Planlı Google SEO Faaliyetleri

Öncelikli olarak web sitesinin planlı olarak yönetilmesi gerekir. Google ilk sayfada çıkmak aylar hatta yıllar alabilmektedir. Sitenin hangi sektör özelinde hangi standartlarda hizmet vereceği belirlenir. Buna uygun tasarım oluşturulur. Doğru domain seçimi ve yeterli hosting alanı da SEO faaliyetlerinin yapılabilmesinde etkendir. Ardından ise hem site içi hem de site dışı SEO faaliyetlerinin belirli bir düzen içerisinde olmasıyla Google kriterleri karşılanabilir. İçerikler bazında değerlendirildiğinde de başlık, meta açıklamaları ve anahtar kelime kullanımlarıyla içeriğin tam anlamıyla Google SEO çerçevesinde olması sağlanmalıdır. Aramam motoru botları tarafından bulunması çok daha kolay olurken kullanıcıların aramalarıyla bulunacaktır. Çeşitli işlemler için Google Search Console verileri kullanılabilir, popüler deneyimler üzerine gidilebilir. Ayrıca mobil uyumlu olması, SEO çerçevesinde buna hitap etmesi de Google’da üst sıralarda çıkma ihtimalini bir hayli arttıracaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

google üst sıralara çıkma
  • Google News Kaydı

Düzenli olarak içerik üretilmesi son derece değerli olurken haber siteleri ya da içerik siteleri için Google News kritik değerdedir. Buraya başvuru yaparak açık kaynak kodlu AMP sayfalarıyla yüksek trafik kazanımlarının elde edilmesi söz konusudur. Google News kaydıyla üst sıralara tırmanma durumu da olacaktır. Bazı kriterler görülürken ilk sayfada çıkmak için yapılacak Google News hamlesi için bunların karşılanması gerekir. Başvurunun onay almaması durumunda ise 2 ay sonrasında tekrardan başvuru yapma hakkı vardır.

  • Google Harita Kaydı

Sesli aramaların çok daha fazla yapılmaya başlanması, konum ve iletişim bilgilerinin önemli olmasıyla birlikte Google harita aramaları her geçen gün değerine değer katmaktadır. Sizlerde Google harita kaydı yaparak sitenizin açıklamalarını, bilgilerini, hizmet sektörünü oluşturabilirsiniz. Böylelikle yorumlar alabilir, etkileşim içerisinde bulunulması sağlanır. Devamlı kullanıcılarla diyalog oluşturmak Google açısından önem taşır. Bu sayede Google ilk sayfa görüntülenmesi belirli bir zaman sonrasında kazanılabilir.

Mobil Uyumlu Optimizasyon

Bilindiği gibi web sitelerine girişlerin büyük bir kısmı günümüzde mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Google SEO süreçlerinde belirli derece de öneme sahip sahip mobil uyumluluk, üst sıralarda yer alınmasını da beraberinde getirebilir. Ayrıca buna ek olarak sosyal medyanın aktif kullanımı, devamlı marka değerinin yükseltilmesi de Google tarafından istenenler arasındadır. Yapılacak doğru teknik taktiklerle planlanandan çok daha kısa süre zarfında Google üst sıralarda yer alınabilir.

  • Google Adwords

SEO faaliyetleri haricinde Google reklam modeliyle de ücretli bir şekilde ilk sayfada yer alınabilir. Ödemeler yaparak belirli bir süre için belirli aramalar sonucunda web sitesi Google ilk sayfada çıkacaktır. Ancak bu durum belirli bir doğallık barındırmadığı için diğerleri kadar etkili olmayacaktır. Ancak yine de uğraşmak istemeyenler için bir alternatif olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Google üst sıralara çıkma konusunu detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google İlk Sayfada Çıkmak Önemli mi?

Google arama motorunda yapılan arama sorguları sonrasında web sitenizin ilk sayfada çıkması önemlidir. Çünkü verilere göre arama yapan kişilerin %75’i sadece ilk sayfadaki sonuçlara odaklanmaktadır.

Google İlk Sayfada Nasıl Çıkılır?

İlk sayfada çıkmak kolay bir durum değildir. Bunun için iyi bir optimize çalışması yapılması ve sorgular ile iyi bir alaka düzeyinin oluşturulması gerekir. Bu nedenle SEO çalışmalarına ağırlık vermek şarttır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

İlk Sayfada Çıkmak Ne Kazandırır?

Arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkmak sizlere yüksek bir trafik oranı ve satış artışı kazandırabilir. İlk sayfa trafik hacminin %75’i aldığı için müşteri portföyünüz büyük ihtimalle burada yer almaktadır.

İlk Sayfada Kaç Web Sitesi Yer Alır?

Google arama sonuçları ilk sayfasında 10 adet web sitesi ve 8 adet reklam gösterilmektedir.

Organik Tıklama Ne Demektir?

Organik tıklama web sitenizin reklamlar haricinde direkt olarak arama sorguları ile aldığı tıklama sayılarıdır.

Google SEO Neden Önemlidir?

Google internet kullanıcılarının %90’ı tarafından tercih edilen bir arama motorudur. Bu nedenle bu arama motorunda yer almak her zaman yüksek trafiğe ulaşma imkanı sağlar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir