Google Webmaster Tools Nedir?

Google Webmaster Tools Nedir?

Sitede var olan tüm sayfaların arama sonuçlarında hangi etkiye sahip olduğu, işlevsellik durumları, içerik yapıları yani kısaca sitede neler olup bittiğine dair bilgiler Google Webmaster Tools ile görülebilir. Sorunların bulunması, ayırt edilmesi ve riskli durumlara karşı da yine kullanımı mümkündür. Böylelikle sitenin daha gelişmiş bir yapıya kavuşması söz konusudur. Peki, Özellikleri ve kullanımı nasıl olmaktadır?

Nedir ve Ne Değildir?

Öncelikli olarak web sitesinin arama sonuçlarında görünmesi adına Google Webmaster Tools kullanılmasına gerek yoktur. Zaten bu amaçla bir kullanımı da yoktur. SEO işlemleri neticesinde bu üst sıralarda görünme hali gerçekleşecektir. Burada önemli olan husus ise pazarlama ve sitenin kullanım durumlarına ilişkin verilere sahip olmadır. Sitenin gerek tema ve yazılım bağlamında kendi yapısı gerek tüm sayfalarının arama motoru bazında nasıl görüldüğü anlaşılır. Bu Google yazılımı sayesinde sayfaların etki güçleri bilinebilir. Değerli bilgilerin sunulması sonucunda yapılması gerekenleri de sıralar.

Çeşitli imkanlar bulundururken nelerle ilgili olduğu şu şekilde listelenebilir;

  • Tarayıcı yapısı noktasında sunucu hatalarının ve eksikliklerinin önlenmesinde yardımcıdır.
  • Var olan işleyişlere dair site içi problemlerin tespitinde kullanılır.
  • Site haritasının oluşturulması ve genişletilmesinde yararlanılır.
  • Çeşitli sayfalara yönelik istatistik verilerin alınmasında ve raporların oluşturulmasında faydalanılır.
  • Ortaya çıkan Google engelleyici durumları ya da bağlantı sorunlarında tercih edilir.
webmaster tools kullanımı

Kaliteli bir tarayıcı bildirimi sunulması adına en iyisi Google Webmaster olmakla birlikte site hızı sorunlarına da anında çözümler getirir. Eksik sayfa, sunucu hatası, erişilebilir ve erişilemeyen sayfalarla ilgili raporlar yine alınır.

Var olan Arama Analitiği bölümünden ise siteye yönlendirilmiş olan anahtar kelimeler gösterilir. Organik arama sorgularında azalma ya da artış olup olmadığı bilgisi bulunur. Kullanıcıların hangi arama sorgularını kullandıklarına bakmak mümkündür.

Belki de en çok yararlanılan alanlardan olan Site Haritaları ise sayfaların daha hızlı ve doğru taranmasını sağlar. Sayfaların dizine eklenmesi, site haritası oluşturma durumları söz konusudur. Arama motoru için hangi sayfaların önemli olduğunu belirtmek içinde site haritasına bir liste gönderimi yapılmaktadır. Sıralama sistemi sayesinde önemli sayfaların etki gücü arttırılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Remarketing Nedir?

Arama motoru Google ile web site arasındaki bağlantıya dair problemlerin giderilmesi noktasında da kullanılmaktadır. Google engelleyici sorunların tespiti ve ortadan kaldırılmasını “Google Gibi Getir” bölümünden yapılır. İçeriklerin dizin içine eklenmesi işleminde URL girişi yapılır.

Site Bağlantıları yine Google Webmaster Tools denilince akla gelenler arasındadır. En iyi ve kaliteli bağlantılar oluşturulabilir, sayfalar arasında alaka düzeyine göre bağlantılar yapılabilir.

Web Master Tools Nasıl Kullanılır?

Hemen Google Web Master Tools eklemesi yapılarak site özelinde kullanımına başlanır. Site sahibi ya da yetkilisi olunması gerekirken bu doğrulama için dört farklı yöntem vardır. HTML dosyası yükleme, HTML etiketi ekleme ya da alan adı sağlayıcısı seçilerek doğrulama işlemleri tamamlanır. Google Analytics hesabı üzerinden de doğrulama yapılması imkan dahilindedir. Sitenin optimize edilmesi adına çeşitli işlemler hemen başlatılır.

Google Webmaster Araçları kullanımıyla daha profesyonel deneyim sahibi olunmaktadır. Var olan tüm durumlara ilişkin işlemlerin SEO çerçevesinde planlı yapılması sağlanır. Kazanımları fazla olurken kısa zaman diliminde maddi getirisi yüksek ve yoğun trafik sahibi bir siteye sahip olunacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Webmaster Tools Ne Demektir?

Google webmaster tool; web site sahiplerinin sitelerin dizin ekleme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri, kapsam hatalarını görebilecekleri ve url kaldırma işlemlerini yürütebilecekleri bir sistemdir.

Google Webmaster Tools Kapandı mı?

Google Webmaster Tools ismi Google tarafından Search console olarak değiştirilmiştir. Artık webmaster tools tarafından verilen yapılabilen tüm hizmetler search console üzerinden yürütülecektir.

Google Search Console Sitemap Ekleme Nedir?

Web sitelerinin Google arama motoru botları tarafından daha kolay indekslenmesi adına, sitemaplar search console eklenebilir. Bu sayede sitemap’e eklenen yeni içerikler botlar tarafından hızlıca fark edilecektir.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir