Grid Sistemi Nedir?

Grid Sistemi Nedir?

Yeni nesil tasarım uygulamalarında adından sıklıkla bahsedilen grid sistemi nedir? Web tasarımlarda her cihaz için farklı çalışmalar yapmak zorunda kalmamak için grid sistemleri kullanılır. Türkçe’de Izgara anlamına gelmektedir.

Grid Sistemi Ne Demek?

Grid sistemi nedir sorusuna hız ve kolaylık demek yanlış olmaz. Çünkü ekranı parçalara bölen hazır CSS kütüphaneleri ile yapacağınız tasarımları mobil, tablet, bilgisayar ve televizyon olarak ayırmak zorunda değilsiniz. Çalışmanıza dahil edeceğiniz birkaç dosya ile yapacağınız tasarımda hangi alanın ne kadar yer kaplaması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Hangi grid sistemini kullanacağınızı bilemiyorsanız; en çok bilinen, grid sisteminin yanı sıra içerisinde tasarımlarda bulunduran kütüphaneyi (Bootstrap) seçebilirsiniz.

Web Tasarımda Grid Sistemi Kullanılmalı mı?

Grid sistemi sayesinde projelerin yapım süresi düştüğü için çoğu tasarımcı kullanmaktadır. Sadece sınıf olarak eklenen özellikler ile mobil uyumlu olmayan sitenizi bile birkaç dakika içerisinde mobil uyumlu yapabilirsiniz.

Ayrıca grid sistemi şu sebeplerden dolayı kullanılır;

  • Sürekli güncellenen sistemler sayesinde yapacağınız tasarım yıllar boyu güncelliğini yitirmeyecektir,
  • Sadece mobil değil; Televizyon, büyük monitörler ve tabletler içinde grid sistemini kullanabilirsiniz,
  • Telefonlar için farklı, tabletler için farklı ve bilgisayarlar için farklı boyutlar kullanabilirsiniz. Bir alanın telefonda tam ekran gözükmesini sağlayabilirken bilgisayarda sadece ekranın küçük bir kısmında gözükmesini sağlayabilirsiniz.
  • Offset kavramı sayesinde belirli bir alan içerisini boş bırakarak koyacağınız alanı sağa yaslayabilirsiniz.

Grid sisteminin yanında Bootstrap gibi kütüphaneler kullanıldığında hazır tasarımlar da gelmektedir. İlk alışma sürecinde kafa karıştırıcı olabilse de birkaç denemenin ardından ne kadar mükemmel olduğu anlaşılmaktadır.

grid sistemi

Grid Sistemi Sunan CSS Kütüphaneleri

Grid sistemini yapmak son derece basittir. Birkaç dakika içerisinde kendiniz yapabilirsiniz fakat hazır ve her şeyi düşünülerek yapılmış kütüphaneler varken kullanmak gerekir. O kütüphanelerden bazıları;

  • Bootstrap: Bilinen en büyük grid sistemidir. Çoğu sistem aktif olarak Bootstrap kullanmaktadır. Grid sistemi için olmasa da bünyesindeki tasarımlara sürekli güncelleme getirmektedir.
  • ZURB Foundation: Türkçe desteği olmasa da içerisinde Grid sistemi bulunan CSS kütüphanesidir. Hızlıi, okunabilir ve stabil olduğu için kullanılmaktadır. Her özelliği için sitesinde ve Youtube’da videolar bulunmaktadır.
  • Materialize: Bilinen CSS kütüphanelerinden bir tanesidir. Tasarımları daha fazla göze hitap ettiğinden genellikle grid sistemi için değil, tasarımları için kullanılır.

CSS kütüphaneleri yerine direkt olarak grid sistemi sunan CSS dosyalarını da kullanabilirsiniz fakat bu kütüphaneler oldukça stabil çalıştığı için bazı alanlarında tasarımlardan yararlanmanız proje sürenizi gözle görülür ölçüde kısaltacaktır. Grid sistemi nedir tüm detayları ile size anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Grid Sistemi Ne Demektir?

Grid sistemi tasarımsal anlamda, bir sayfayı yatay veya dikey olarak sütunlara ayrıma ve bu sayede hizalama işlemidir.

Grid Sistemi Kullanıcı Deneyimini Etkiler mi?

Grid sistemi, basit ve kullanışlı tasarımı sayesinde kullanıcı deneyimine doğrudan etki eder ve SEO konusunda artı değer sağlar.

Grid Sistemi Avantajları Nelerdir?

Grid sistemi ile oluşturulmuş olan projeler, daha sonradan yapılacak olan düzenlemeler için kolaylık sağlar. Ayrıca temiz kod yapısı sayesinde site hızı açısından olumlu etki eder.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir