GSM Nedir?

GSM Nedir?

En popüler cep telefonu standartlarından biri olan ve uluslararası olarak kullanılan GSM nedir? özellikleri nelerdir? GSM hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Mobil İletişim için Küresel Sistem, yani GSM mobil bağlantıya yardımcı olan dijital ağ olarak tanımlanır. GSM şebekesi bir bütün olarak dünyanın ve Avrupa’nın farklı yerlerinden insanlar tarafından kullanılmaktadır. Üç varyantın (GSM, TDMA ve CDMA) , birincisi en çok kullanılan ağdır. GSM’nin TDMA’nın varyantlarından birini kullandığı görülmesine rağmen, işlevi diğer ikisinden oldukça farklıdır.

GSM Derneği’ne göre, dünya genelindeki cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık% 80’i, kablosuz arama yapmak için birincil ağ olarak GSM kullanıyor.

GSM Zaman Çizelgesi

GSM tarihi 1982 yılına dayanıyor. O zamanlar Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri Konferansı (CEPT), şu anda Küresel Mobil İletişim Sistemi olarak adlandırılan Groupe Spécial Mobile’ı (GSM) oluşturdu.

GSM oluşturulmasının temel amacı pan-Avrupa şebekesini destekleyen bir mobil teknoloji tasarlamaktı. Ayrıca 1991 yılında, TDMA’yı temel olarak kullanarak geliştirilmesinden sonra, ağın fiilen gerçeklenmesini ve kullanımını ticari düzeyde gördük. O zamandan beri GSM sürekli kullanım ve büyümede yolunda ilerliyor.

GSM Özellikleri

GSM iletişim şebekesi tarafından sağlanan özellikler şunlardır:

  • Telefon görüşmesi şifrelemesi,
  • Veri ağı,
  • Arayan kimliği,
  • Çağrı yönlendirme,
  • Görüşme beklemede,
  • SMS ve
  • Konferansı.
gsm nedir

GSM Nasıl Çalışır?

Şebeke olarak GSM, TDMA ve FDMA’dan oluşur. İlk olarak, Frekans bölmeli çoklu erişim frekans bantlarını farklı frekans bantlarına bölmekle ilgilidir. Öte yandan TDMA, farklı abonelere benzer bir frekans kanalına izin vermekle ilgilidir. Bu nedenle, her kullanıcının belirli bir frekansı kullanmak için kendi zaman aralığı olacaktır.

Dolayısıyla, GSM söz konusu olduğunda, alt bölümlere ayrılmış taşıyıcı frekanslarının her biri, TDMA teknikleri kullanılarak ayrı zaman aralıklarına bölünür. TDMA’nın her karesi yaklaşık 4.164 milisaniye (ms) sürecek ve daha sonra 8-zaman dilimi olacaktır. Belirli bir zaman dilimindeki her fiziksel kanal veya zaman aralığı 577 mikrosaniye sürer. Veriler daha sonra önceden belirlenmiş zaman diliminde patlama şeklinde iletilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Bu, genel olarak GSM şebekesinin genel işleyişini açıklamaktadır. Çok sayıda teknoloji ortaya çıkmasına rağmen, GSM hala ülke çapında en çok tercih edilen teknolojilerden biri olarak duruyor.

GSM ve CDMA

GSM kolayca değiştirilebilen SIM kartlar avantajına sahiptir. GSM telefonları SIM kartınızı (abonenin) telefon numaranız ve aslında bu operatöre abone olduğunuzu kanıtlayan diğer veriler gibi bilgileri saklamak için kullanır.

Ancak CDMA telefonlarda SIM kart bu bilgileri saklamaz. Kimliğiniz telefona değil CDMA ağına bağlıdır. Bu, CDMA SIM kartlarının değiştirilmesinin cihazı aynı şekilde “etkinleştirmediği” anlamına gelir. Cihazları etkinleştirmeden / değiştirmeden önce bunun yerine operatörün onayına ihtiyacınız vardır.

CDMA ve GSM’yi karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey, tüm GSM şebekelerinin veri kullanırken telefon görüşmesi yapmayı desteklemesidir. Bu, bir telefon görüşmesinde bulunabileceğiniz anlamına gelebilir, ancak yine de navigasyon haritanızı kullanabilir veya internette gezinebilirsiniz. Bu özellik çoğu CDMA ağında desteklenmez.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

GSM Nedir?

GSM kelime anlamı olarak Global System of Mobile Communications yani Mobil iletişim için Küresel Ağ anlamına gelir. Mobil hatlar ile Dünya geneline bir iletişim imkanı sunar.

GSM Firmaları Nelerdir?

Ülkemizde birçok GSM firması milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Bu firmalar Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi firmalardır.

GSM Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

1980’li yılların başlarında Dünya genelinde birden fazla uyumsuz iletişim ağı bulunmaktaydı. Buna çözüm olarak 1990’lı yılların başında evrensel bir iletişim sistemi olan GSM Doğu Avrupa ve Avusturalya’da kullanılmaya başlandı.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir