Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Vücudun tamamen arındırılması anlamına gelen gusül abdesti nasıl alınır? Halk arasında boy abdesti olarak da belirtilen gusül abdesti fıkıh özelinde vücudun tüm pisliklerden arındırılması anlamına gelir. Su ile yıkamak kelime kökeni olurken çok daha büyük kirli hallerden kurtulmak için gusül abdesti yapılması farzdır. Oldukça önemli bir konu olmakla birlikte gerekli olması durumlarına karşı alınmaması halinde kişinin yaptıklarının haram olacağı belirtilmektedir. Bundan ötürü gusül nasıl alınır sorusunun bilinmesi gerekir. Ayrıca hangi durumlarda gusül abdestinin şart olduğu da önem taşır.

Gusül Abdesti Ne Zaman Alınır?

Erkek ve kadınlar için farz olabileceği durumlar bulunurken gusül abdesti alınışı kadar bu durum belirleyici rol oynar. Cinsel ilişki sonrasında mutlaka alınması lazımdır. Ayrıca erkeklerde cinsel organdan meni gelmesi ya da gelmemesi durumlarında bile cinsel zevk hissedilmesi alınmalıdır. Kadınlarda ise cinsel ilişki sonrasında alınır, regl dönemi sonu ve lohusalık bitiş dönemlerinde gusül gerekmektedir. Bazı İslam alimleri ise meni durumunun oluşmaması hallerinde gusül gerekmez diye fetva vermektedir.

Son derece önemli bir ibadet ve ibadetleri yapabilmek için gerekli durum olan gusül alımlarında birden fazla hususa dikkat edilmelidir. Cünup durumlarda üçten fazla adım atılmaması önerilirken tüketilen yemeklerin ya da yapılan işlerin hayırlı olmayacağı da dini kitaplarda vurgulanmaktadır. Kişinin temiz bir şekilde işlerini yapabilmesi adına imkan bulduğu anda gusül abdesti alması da tavsiye edilmektedir. Ayrıca çok gerekli olması durumunda ki farz ibadetlerinin kaçırılması da bir sınırdır, teyemmüm yapılarak da boy abdesti alınabilmektedir. Bu durum özelinde de alım aynı olurken yine vücudun temiz hale getirilmesi amaçlanır.

gusül abdesti

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

  • Erkek veya kadın tarafından gerekli görülen hallerde alınan gusül abdesti, besmele çekilerek banyoda alınır.
  • Sıcak ya da ılık suyla ellerin yıkanması ve ardından avret yerlerin temizlenmesi sonrasında başlanır.
  • Besmeleyle niyet ettim gusül abdestimi almaya denir,
  • Ağza üç kere avuçla su verildikten sonra gargara yapılır.
  • Buruna da üç kere olmak şartıyla su alınır ve sümkürme yapılır.
  • Sağ ve sol omuz bölgeleri iyice yıkanırken baş bölgesinden aşağıya üçer defa su dökülür.
  • Vücudun tüm bölgeleri iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır.

Gusül Abdestinin Farzları

Gerekli olması halinde alınması zorunlu olan gusül abdesti, kişinin pisliklerden kurtulması adına önemlidir. Bununla birlikte tam olarak yerine getirilmesi için var olan gusül abdestin farzı yapılmalıdır. Öncelikli olarak farz durumlarının mezheplere göre değişebileceği bilinmelidir. Buna örnek olarak niyet etmek söylenebilir. Şafii mezhebinde farz olmasına karşın Hanefi mezhebi için dille niyet edilmesine gerek yoktur. Ağzı yıkamak, burun içine su çekmek ve bütün vücudu yıkamak gusül abdestinin farzları arasındadır. Bunların yapılmasıyla kişi, gusül yani boy abdestini almış olur. Ayrıca oje, boya veya yapıştırıcı gibi unsurların vücutta bulunması halinde bunların çıkarılması gerekir. Aksi durumda tam olarak bir yıkanma oluşmayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olun.

Gusül Abdesti Nedir?

Gusül abdesti islam dininden önemli bir yeri olan boy abdestidir. Müslümanlar için farzdır. Boy abdesti vücudun her yerinin temizlenmesi ile alınmaktadır.

Gusül Abdestinin Önemi Nedir?

Gusül abdesti olmadan herhangi bir ibadet yerine getirilemez. Müslümanlar boy abdestine sahip olmadan namaz kılamaz, oruç tutamazlar. Bu nedenle islam dininde çok büyük bir öneme sahiptir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti almak için yapmak gerekenler çok basittir. Burada en önemli olan detay vücudun tüm bölgelerinin iyice temizlendiğinden emin olmaktır. Detaylı bilgi için blog yazımıdan faydalanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir