Hacamatın Faydaları

Hacamatın Faydaları

Son yıllarda popüler olan hacamatın faydaları var mıdır? Kısaca ifade etmek gerekirse vücut içindeki kirli kanın alınması olarak tabir edilen hacamat, eski yıllardan beri yapılagelir. Hz. Peygamber sünneti olmasından ötürü de İslam camiası tarafından çokça tercih edilmektedir. Günümüzde alternatif tıp alanındaki en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Çeşitli faydalara sahip olmasından ötürü hacamat günleri çerçevesinde işlemler sürdürülmektedir. Profesyoneller tarafından yapılan yerlerin tercih edilmesi, hijyenik ortamlarda bu işlemlerin yaptırılması önerilmektedir. Peki, hacamat nasıl yapılır?

Hacamat Nasıl Yapılır?

Sağlık yöntemi olarak asırlardır süregelen hacamat işlemleri için özel kupalar bulundurulur. Kan alımı yapılarak kupalarda kirli kan biriktirilir. Vücudun kendi kendine atamadığı kanın dışarıya atılmasını sağlar. Böylelikle toksinlerden kurtulan vücudun çok daha sağlıklı olacağı belirtilmektedir. Özellikle kişinin özellikleri de yapılma durumunu belirler. Kan tutma olayının yaşanmaması gerekir. Kişinin aşırı heyecana sahip olması ya da korku duyması da işlemi zor hale getirebilmektedir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Vücudun dışarıya atmakta zorlandığı toksinlerin ve ağır metallerin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olan hacamat faydaları ile de dikkat çekmektedir. Hemen her yetişkin tarafından yaptırılabilir olurken hormonlu gıdaların izleri de görülmektedir. Bağışıklık sistemi çok daha kuvvetli hale gelmekle beraber işlemden sonra unutkanlık azalır. Ödem atmaya yardımcı olan hacamatın bir başka faydası ise şüphesiz ki görme becerisini arttırması noktasındadır. Baş ağrısı ve sinüzit durumlarına da iyi gelir. Çeşitli kadın hastalıklarında da etkisi var olurken hacamatın faydaları her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Yumurtalık sorunları yaşayan kadınlar içinde idealdir.

hacamatın faydaları

Sırt, bel veya diz bölgesinde ağrı bulunan kişilerde de hacamat yararlı olmaktadır. Kalp hastalıkları özelinde de destekleyici olurken cinsel sorunların geçirilmesinde de toksinlerin atılmasının etkileri hissedilmektedir. Hastalıklara karşı dirençli hale gelinmesi, pis kanın temizlenmesiyle vücudun daha enerjik olması da diğer faydalarındandır. Bununla birlikte kan yapımı hızlanırken dini açıdan da sevap kazanmak için yaptıranların sayısı bir hayli fazladır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Hacamat Ne İşe Yarar?

  • Kortizon seviyesinin yükseltilmesinde yardımcı olur.
  • Kişi konsantrasyonu sağlamakla birlikte romatizma ağrılarına da çok iyi gelmektedir.
  • Kist ve tümör oluşumlarını önemli düzeyde engeller.
  • Bağırsak enfeksiyonlarını giderir.
  • Kan üretiminin düzenli olmasına yarar.
  • Göze canlılık verirken kaslardaki sertliği de gidermektedir.
  • Kılcal damar tıkanıklıklarını açan hacamat ne işe yarar sorusuna çeşitli yanıtlar verilmektedir.

Hacamatın Zararları

Kemoterapi tedavisi görenler ya da kalp sorunlarına sahip kişilerle panik atak bulunanlar için riskli olabilmektedir. Bununla birlikte uzman kişiler tarafından yaptırılmasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacağı bilinmelidir. Buna karşın hacamatın zararları yanlış uygulamalarda kendisini gösterir. Cilt yaraları oluşması, sonraki dönemlerde enfeksiyon alınması ya da bir müddet acı hissedilmesi de yaşanabilir. Başta sırt bölgesi olmak üzere kişinin isteğine göre farklı yerlere hacamat yapılmaktadır. 2018 yılından beri resmi kapsamda olmasından ötürü tıbbi kliniklerde de yaptırılabilir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Hacamat Nedir?

Hacamat yüzyıllardır ülkemizde uygulanmakta olan alternatif tıp örneklerinden biridir. Özellikle sırt bölgesine vakum etkisi yaratmak suretiyle sıcak hava dolu bardaklar ile yapılır. Yeni gelişen teknolojiler ile hacamat aletleri de gelişmiştir.

Hacamat Faydaları Nelerdir?

Hacamat vücutta ki kan fazlalığının giderilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Kan akışını düzenler. Cilt hastalıklarına, sedef hastalığına ve migrene iyi geldiği bilinir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Hacamat Nerelerde Yaptırılır?

Hacamat tedavisi için özel sağlık kuruluşları ve özel tıp merkezleri tercih edilebilir. İşin uzmanı olmayan ve hijyen kurallarına özen göstermeyen kişilere yaptırılmamalıdır.

Hacamat Kim Tarafından Yapılır?

Hacamat konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılır. İş ehli olmayan kişiler tarafından yapılması faydadan çok zarar sağlar.

Hacamat Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hacamat yaparken, hacamat şişelerinin sıcaklığının ve kalitesinin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Bölge seçimi iyi olmalı ve alakasız bölgelere yapılmamalıdır.

Hacamat Nerede Ortaya Çıktı?

Hacamat Türk kültürüne ait alternatif tıp uygulamasıdır. Ülkemizde yüz yıllardır devam etmekte olan bir uygulamadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir