Hacker

Hacker

Hacker nasıl olunur sizde merak ediyor musunuz? Son yıllarda teknolojik gelişmelerin önemli boyutlara ulaşmasıyla çok daha popüler olan hacker kavramı hemen herkes tarafından bilinmektedir. Şahsi ya da kurumlara ait bilgisayarlara gizli yollarla sızan ve izinsiz şekilde sistemlerle ilgili oynamalar yapan kişilere verilen addır. Sızma işlemi sonrasında kendi menfaatleri doğrultusunda süreçleri kullanılırken günümüzde oldukça tehlikeli olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte siyah şapkalı ve beyaz şapkalı hacker durumları var olurken nasıl sızıldığını tespit etmesi ve bunu kullanması bakımından ayrılırlar.

Hacker Ne Yapar?

Bilgisayar sistemlerine girerek tüm özel bilgilerinin ele geçirilmesi ya da var olan sistemlere zarar vermesiyle hackerlik durumu açıklanmaktadır. Geçmiş yıllara göz atıldığında genelde genç yaşta bilgisayara ilgi duyan kişilerin hacker olduğu görülürken milyar dolarlık şirketlere çok ciddi zararlar verilebilmektedir. Bundan dolayı güvenlik ağlarının oluşturulması ve tam koruma için milyonlarca dolarlık bütçeler ayrılmaktadır. Hem yetenek hem de bol çalışma gerektiren bir iş olan hacker birçok farklı şekilde denenebilir.

Hacker Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak teknik donanımlara sahip olunması, bilgisayar altyapıları hakkında tecrübeli olunması nasıl hacker olunur sorusuna verilecek yanıtların başında gelir. Herkes hacker olamayacağı gibi işlemlerin oldukça büyük risk içermesi de durumun vahametini ortaya koymaktadır. Unix tabanlı bir işletim sistemi kurulmasıyla birlikte Windows işleyişine paralel bir ağ oluşturulur. Sistemlerin ne şekilde tasarlandığı mutlaka öğrenilmelidir. HTML dilinin ne olduğu, nasıl çalıştığı, nasıl kurgulandığı ve işleyişine dair tüm unsurlar hacker nasıl olunur sorusuna verilecek yanıttır. Ayrıca Python yazı dili yeni başlayanlar için uygundur. Gerçekten profesyonel anlamda yetkin bir hacker olmak isteniyorsa mutlak surette Unix işletim sisteminin yazıldığı C dili öğrenilmelidir. Kod yazımı ise olmazsa olmazlardandır. Buna dair Ubuntu, Kali ve Backtrack işletim sistemlerinin kullanılması da çok işe yaramaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

hacker nasıl olunur

Hacker Özellikleri

  • Saatler boyunca bilgisayar başında oturabilmelidir.
  • Tüm yazılım kodlarını ve sistem gerekliliklerini dair işlemlerle uğraşabilmelidir.
  • Yazılım dillerine hakim olmalıdır.
  • Yapılacak güvenlik işleyişlerini devamlı kontrol etmelidir.

Hacker Neler Yapar?

Bilgisayar başında saatlerini, günlerini ve yıllarını geçiren hacker olma yolunda ilerlemek isteyenler için birçok alternatif yer almaktadır. Problemleri çözme konusunda ısrarcı olma, bir kod için bile saatlerce uğraşılması ve bu durumdan sıkılmamak önemlidir. Kişinin birkaç gün içinde gerçekten bir hacker olup olamayacağı bu yüzden ortaya çıkmaktadır. Sistemlere sızma anlamında yeni yollar keşfetmek ve sorunların çözülmesi adına pratik zekâ kullanımı da belirleyicidir. Bilgisayar hack işlemleri için yazılımların saldırılara ne kadar dayanıklı olduğu da ölçülmektedir.

Hacker Çeşitleri Neler?

Siyah, beyaz ve gri olarak hacker çeşitleri bulunmaktadır. Kötü niyetli bilgisayar korsanları için siyah şapkalı hacker tanımı kullanılır. Kişisel verilerin çalınması, finansal kuruluşların sistemlerinin bloke edilmesi, maddi kazançların ele geçirilmesi ve devlet kurumlarına zarar vermeyi amaçlar. Beyaz şapkalı hacker ise etik bir şekilde bilgisayar korsanlığı gerçekleştirilirken kötü hackerler ile mücadele halindedir. Güvenlik zafiyetlerinin kapatılması, saldırılara karşı koruma kalkanları oluşturulması bu durumları ifade eder. 

Genel kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hacker Ne Demektir?

Hacker, teknolojik aletleri ele geçirme niyetinde olan, sosyal medya hesaplarını ve iletişim araçlarını ele geçirip sahiplerine zarar vermek için kullanan kişilere denir.

Hacker Olmak İçin Ne Gerekir?

Hacker olmak için şüphesiz ki çok üst düzey bilgisayar ve yazılım bilgisi gerekmektedir. Ayrıca pratik düşünmek ve hızl çözümler üretebilen bir kişi olmakta çok önemlidir.

Hackerlık Yasal mı?

Hackerlık yasal bir eylem değildir. Ülkemizde ve Dünya üzerinde çok büyük yaptırımları bulunmaktadır. Bu eylem sonucunda çok büyük para cezaları ile karşılaşılabilir ve hapis cezası alınabilir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Genel
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir