Hacklink Nedir?

Hacklink Nedir?

Genel anlamda black hat SEO çalışmaları kapsamında yapılmakla birlikte izinsiz bir şekilde site üzerinden backlink alımı olan hacklink farklı şekillerde yapılabilmektedir. İllegal bir şekilde siteye sızma yaparak site sahibinin bilgisi ve izni olmadan link alım ve backlink çıkışı sağlama işlemidir. Site açısından büyük zararlara neden olabileceği gibi çeşitli gerekçelerle yapılmaya devam edilmektedir. Peki, SEO süreçlerinde çokça gördüğümüz backlink ile arasında ne gibi farklar vardır?

Backlink ile Hacklink Arasındaki Fark nedir?

Kısaca söylemek gerekirse SEO çalışmalarında siteler arası link alımları büyük etkiye sahiptir ve backlink bunun sorunsuz olan kısmıdır. Herhangi bir site üzerinden izinli şekilde link alımını ifade ederken kaliteli backlink alımlarıyla organik ziyaretçi sayısının katlanması da söz konusudur. Diğer taraftan yapılan hacklink nedir sorusu ise bu durumun izinsiz gerçekleşmesi halidir. Doğal backlink alımı haricinde yapılmakta olan hacklink, siteye giriş yapılmasıyla birlikte herhangi bir bilgi vermeksizin hile yoluyla link alımı durumudur. Bunun temel amacı ise sitenin var olan hedef anahtar kelimelerdeki sıralamasını yükseltmektedir. Rakip sitelerin önüne geçmesi söz konusu olurken hacklink engelleme yapılarak var olabilecek zararlarından kurtulmak da mümkündür. Ancak hacklink alımlarıyla beslenen bir sitenin çok daha kısa zaman diliminde yükseleceği de gerçektir. Bu durum kullanımını arttırırken yine de son derece riskli bir işlem olduğunu bilmek yararlı olacaktır.

Hacklink Teknikleri Nelerdir?

Klasik hale getirilmiş genel geçer bir tekniği yoktur. Burada püf nokta ise siteye girişlerin gizli olması ve siteye link çıkışı süreçlerinde stil kodları kullanılmasıdır. Bu sayede link durumu gizlenir ve site sahibi nereden bir link gönderimi olduğunu göremez. Ancak site sahibi tarafından hacklink tespit etme adına SEO araçları kullanılabilir. Bununla birlikte büyük bir tehlike olarak da belirtilen bu durumun ortaya çıkmasıyla Google tarafından yapan siteye büyük cezalar verileceği de unutulmamalıdır.

hacklink nedir

Hacklink Zararları Nelerdir?

Doğal yoldan backlink alımı yapılmaması ve aynı zamanda ücretli link alımlarının çok maliyetli olması kişilerin hacklink yapmasına neden olur. Gizli bir şekilde girişin söz konusu olması, kalitesiz bir bağlantının kurulması hacklink zararları olarak sayılabilir. Ayrıca süreçlerin uzamasıyla arama motoru botlarının bu bağlantı tespiti sitenin de bu çerçevede kullanıldığını gösterir. Bundan ötürü her zaman kaliteli backlink taraması yapıldığı gibi mutlaka hacklink engelleme süreçleri de devam ettirilmelidir.

Ayrıca hacklink yöntemi ile link sağlamak web siteleri adına herhangi bir artı değer sağlamayacağı gibi çok büyük zararlar oluşmasına neden olabilecektir. Bunun yerine dijital reklam yöntemleri tercih edilmeli ve SEO çalışmalarına kesinlikle önem verilmelidir.

Hacklink Kurtulma Yolları

  • Ahrefs SEO aracıyla var olan link girişleri belirli bir düzen içinde kontrol edilebilir.
  • Majestic servisiyle link kontrolleri yapılır, hacklink var olup olmadığına bakılabilir.
  • Search Console üzerinden siteye dair tüm bağlantıların neler olduğu görülebilir.
  • İzinli ya da izinsiz bağlantıların SEO araçları üzerinden görülebilmesi hacklink kurtulma şansı tanır.

Hacklink Tespit Etme Nasıl Yapılır?

Siteniz üzerinden bir şekilde link çıkışı olup olmadığına Ahrefs kullanımıyla haberdar olabilirsiniz. Majestic bir başka SEO aracı olurken linklerin takip edilmesi de söz konusudur. Google Search Console üzerinden “Bağlantılar” kısmından da kolaylıkla linkler görülebilir. Belirli aralıklarla tüm giriş ve çıkış yapan linklerin raporlarına bakılabilir. Bu şekilde hack link kontrol sağlanır. Olumsuz giden ya da şüphe duyulan işlemlere dair daha da derinlemesine incelemeler talep edilebilir. Böylelikle çok büyük kayıplar yaşatan ve izinsiz olmasından ötürü de black SEO çalışması kabul edilen hacklinklerden kurtulma yollarına başvurulabilir.

Google Hacklink Şikayeti

Google tarafından bu tip bir işlemi yapan site sahiplerine çok büyük yaptırımlar verildiği de bilinmektedir. Buna binaen hemen sizlerde böyle bir durumu bildirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde vakit kaybeden hacklinkler hakkında şikayet oluşturabilirsiniz. Bu işlemle birlikte sitenin ceza alması söz konusu olurken aynı zamanda kendi sitenizi de korumuş olursunuz. Aksi durumda ilerleyen süreçlerde telafisi çok daha güç bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimali olacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Black Hat SEO Ne Demektir?

Black Hat SEO, etik değerler göz etmeden ve algoritmaları atlatmak üzerinden yapılmakta olan backlink çalışmalarına verilmekte olan isimdir.

Black Hat SEO Yapmak Zararlı mıdır?

Hacklink arama motorları tarafından sevilmemekte olan bir uygulamadır. Bu tarz uygulamalar ceza almanıza ve arama motorlarında yer almamanıza neden olabilir.

Black Hat SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Hacklinks çalışmaları web sitelerinin izni dahili olmadan alınan geri bağlantılar şeklinde yürütülmektedir. Bu nedenle etik olarak karşılanmaz.

Anti-SEO Nedir?

Anti-SEO , bir web sitesinin sıralama kaybetmesini amaçlayan çalışmalardır.

Etik SEO Nedir?

Etik SEO çalışmaları, web sitelerinin tamamen etik ve kabul gören yöntemler ile organik trafiklerinin arttırılması çalışmalarıdır.

Zararlı Bağlantı Tespiti Nedir?

Web sitesine geri bağlantı olarak temin edilmiş ancak kötü değerlere sahip olan linklerin tespit edilmesi ve disawow işlemlerinin gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir