Hakan İsminin Anlamı

Hakan İsminin Anlamı

Hakan isminin anlamı eski Türkçe ’ye dayanmasından dolayı ülkemizde sıklıkla kullanılmasına neden olmuştur. Hükümdarlara verilen bir unvan olmasından dolayı kabul görmektedir. Osmanlı, Türk Devletleri ve Moğol İmparatorluklarında hükümdarlara unvan olarak verilmiştir. Birçok hükümdar bu unvanı kullanmıştır. Türkçe kökenli olan kelime sadece erkek çocuklara verilmektedir. Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir.

Hakan İsminin Sözlük Anlamı

Hakan isminin sözlükte birkaç tane anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlar genelde birbiriyle benzer özelliklere sahiptir. İnsanlar erkek çocuklarına genelde aşağıda ki anlamları nedeniyle bu ismi vermeyi tercih eder.

  • Eski Türk devletlerinde hükümdarlara verilen bir unvandır.
  • Hanlar Hanı
  • Kağan

Bu anlamları erkeklere güç ve yöneticilik vasfı vermesinden dolayı verilmesine neden olmaktadır. Kullanılmaması yanında herhangi bir bilgi bulunmaz.

Hakan İsminin İstatistikleri

Hakan isminin istatistikleri dikkat çekicidir. Ülkemizde kullanılan isimler arasında en popüler altıncı isim olarak dikkat çeker. Ülkemizde 220 binin üzerinde bu isme sahip erkek bulunur. Bunların yaklaşık 50 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Bu isim her 372 kişiden birisine verilmektedir. Beş harften oluşan bu ismin harflerinin alfabede ki sıralamasına göre sayı verilip toplandığında sonuç 43 yapmaktadır.

H:10 + A:1 + K:14 + A:1 + N:17 =43

hakan ne demek

Hakan İsminin Harf Analizi

Hakan ismi toplam 5 harften oluşmaktadır. Kullanımı yüksek olmasından dolayı telaffuzu kolay olan isimlerden bir tanesidir. İsmin hecelenmesi “ha:kan” şeklinde olmaktadır.

  • H: Sakin ve monoton bir yaşantıyı tercih eder. Sakinlik en bilinen özelliğidir.
  • A: Olaylara karşı duygusal bir algılamayı tercih eder. Mantıklı düşünerek cevap vermeye karşı yönelimi vardır.
  • K: Bulunduğu konumda bilinen ve başarılı ile dillendirilen bir isimdir. Hem işinde hem de aşk hayatında başarılı olması ile bilinir.
  • A: Duygusal yapısı olayları algılamasına yardım eder. Sorunlara karşı mantılı düşünce yapısı ile cevap verir.
  • N: Altıncı hissi kuvvetli olmasından dolayı olaylara karşı önceden hazırlık yapabilir. Yeteneklere, gücü ve sağduyusu ile bilinen birisidir.

Hakan İsminin Özellikleri

Hakan ismine sahip olanlar ismin anlamının da etkisi ile liderlik özelliği olan insanlardır. Çekingen davranmazlar. Özgüvenleri yüksek, direk sonuç odaklı olan insanlar olarak bilinir. Bunların yanında olaylara duygusal olarak yaklaşarak karşı tarafın düşüncelerine cevap vermeye çalışırlar. Bu imi kullanan çok sayıda ünlü insan vardır. Hakan Ünsal, Hakan Aslantaş, Hakan Özmert, Hakan Balamir gibi bilinen kişiler vardır. Erkek çocuklarına verilmesinden herhangi bir sakınca yoktur. Bu nedenle kullanım oranı çok yoğundur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hakan İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Hakan Albayrak, Hakan Taşıyan, Hakan Altuğ, Hakan Arslan, Hakan Arslantaş gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

Hakan Ne Demektir?

Hakan eski Türkçe kökenli olan bir kelimedir. Ülkenin yöneticisi hükümdarı gibi anlamlara gelmektedir. Güçlü kişi, lider yönetici gibi anlamlar içerir.

Hakan İsmi Caiz mi?

Hakan ismi din alimleri tarafından incelendikten sonra, bu ismin yeni doğan bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Bu nedenle çocuklara verilmesi caizdir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir