Hanta Virüsü Nedir?

Hanta Virüsü Nedir?

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü etkilerinin ülkede azalması sonrasında ortaya çıkan Hanta virüsü bir RNA virüsü çeşididir. Yunnan’dan Shandong’a dönen bir kişinin otobüste rahatsızlanması sonucunda hayatını kaybetmesi ile sonuçlanmıştır. Otobüste olan diğer 32 kişinin şuan karantinaya alınmış olması ülkede ki gerginliğin artmasına neden olmuştur. Virüsün nasıl ortaya çıktığı, belirtileri ve hatta ölüm oranları ile ilgili birçok araştırma yapılmaktadır.

Hanta Virüsü Ölümcül Bir Virüs mü?

Bir RNA virüsü çeşidi olan Hanta virüsü adını ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’ deki Hantaan nehrinden almaktadır. Kemirgen hayvanların taşıyıcısı olduğu virüs hayvanlara zarar vermemektedir. Herhangi bir temas halinde insandan insana bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Virüsün bulaşması ardından bulunduğu ortama bağlı olarak bir kuluçka dönemi söz konusudur. Bu süreç içerisinde kişide erken ve geç belirtiler görülmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilen bir virüstür.

Hanta Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yabani fareler ve pamuk fareleri adı verilen farelerden bulaşmaktadır. Bu fareler özellikle güney, orta ve kuzey Amerika’da yoğun olarak görülmektedir. Kemirgenler yalnızca taşıyıcı görevini üstlenerek etrafa bu virüsü dışkıları ile yaymaktadır. Bu dışkılara herhangi bir temas olması halinde insana geçmesi durumu ile karşılaşılır. Nasıl bulaştığı sorusuna gelecek olursak, kişinin kemirgen bir hayvanın idrar veya dışkısına temas ettikten sonra yüzüne temas etmesi ardından ortaya çıkmaktadır. Göz, burun ve ağız yolu ile kemirgen dışkısından buluşan bu virüs çeşidi bireyin vücuduna girdikten hemen sonra belirtileri göstermemektedir. Kuluçka dönemi olan virüsün semptomları 1 ila 8 hafta arasında görülmeye başlamaktadır. Kemirgen hayvanların virüsten etkilenme durumları söz konusu değildir. Virüs her ne kadar Çin’de yeni görülmeye başlanmış olsa da aslında yeni bir virüs çeşidi değildir. Özellikle kırsal alanlarda bu virüs ile karşılaşılması olanağı oldukça yüksektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

•Kemirgen bir hayvanın kişiyi ısırması durumunda virüsün geçme olasılığı oldukça düşüktür.
•Virüsün kan yolu ile geçmediği ile ilgili kesin çalışmalar mevcuttur.
•Kemirgen hayvanın dışkılarının besinlere bulaşmış olması olası bir sorun teşkil etmektedir. Dışkının besine bulaşması ve bu besinin tüketilmesi virüsün bulaşmasında etkilidir.
•Çiftlik hayvanlarının bu virüsü taşımadığı net bir bilgidir. Kedi, köpek, koyun, inek, koyun, tavuk ve horoz gibi hayvanlar bu virüsü kesinlikle taşımamaktadır.

hanta virüsü

Hanta Virüsü Tedavisi Var mı?

Dünya’da oldukça yaygın olan bu virüsün spesifik bir ilaç veya tedavi şekli mevcut değildir. Kişide belirli semptomların görülmesi ve gerekli testlerin yapılması ardından tanı koyulur. Tanının koyulması ile birlikte kişi izole bir ortamda tedavi altına alınmaktadır. Hanta virüsünden korunmak amacıyla üretilen bir aşı şuan da bulunmamaktadır. Tedavinin amacı kişinin hayati fonksiyonlarının düzenli olmasının sağlanmasıdır. Virüsün seyrine bağlı olarak Oksijen inhalasyon adı verilen ve kişinin solunumunu kolaylaştıran tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi süreci kişinin gösterdiği semptomlar ile belirlenmektedir. Örneğin kişinin ateşi oldukça yüksek ise Hemodiyaliz adı verilen tedavi şekli kullanılmaktadır. Virüs herkeste aynı seyiri göstermemekle birlikte ağır veya hafif olarak seyredebilmektedir. Bu virüse bağlı olarak ölenlerin sayısı Dünya’da oldukça yüksek olsada büyük bir tehdit oluşturmamaktadır.

Hanta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hanta virüsü herkeste aynı belirtileri göstermemektedir. Bu tamamen virüsün seyiri ile alakalıdır. Fakat mide bulantısı, kusma, eklem ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı ilk semptomlar arasındadır.
Erken belirtiler içerisin de kalça ve sırt bölgesinde ağrılar görülebilmektedir. Bunların yanı sıra kusma ve ateş de erken belirtiler arasında yer almaktadır. Geç belirtiler ise hastalığın başlangıcından 3 ila 10 gün sonra ortaya çıkan belirtileri kapsamaktadır. Erken belirtilere oranla çok daha sancılı bir dönemdir. Virüsün vücuda tam anlamıyla yerleşmesi ardından solunum da zorluklar yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak öksürük ve nefes darlığı görülmektedir. Akciğerin ödem toplaması ardından oluşan bu sıkıntılar sonucunda böbrek yetmezliğine bağlı kalp rahatsızlıkları görülmektedir.

Hanta Virüsten Nasıl Korunuruz?

Virüsten korunmak için birçok farklı unsur mevcuttur.

  • Bunlardan ilki kemirgen hayvanların etrafta dolaşmasını engellemekten geçmektedir.
  • Eğer gerekiyorsa kemirgen hayvanları bulunulan çevreden uzaklaştırmak amacıyla ilaçlama yapılabilir.
  • Kemirgen hayvanlar genellikle kapalı ve insanların az bulunduğu ortamlarda yaşamaktadır.
  • Bu mekanların başında depolar, evlerin kilerleri, ahır veya garajlar gelmektedir.
  • Olası bir dışkılamaya fark edilmeden dokunulması mümkündür.
  • Bu sebeple belirli alanlara kemirgenlerin giremeyeceğinden emin olunmalıdır.
  • Bir dışkıya temas edilmesi halinde elin sabunlu su ile iyice yıkanması gerekmektedir.
  • Eğer bir fare ölüsü ile karşılaşılırsa mutlaka maske ve eldiven kullanılmalıdır.
  • Hanta virüsü çok tehlikeli bir virüs olmakla birlikte canınıza mal olabilmektedir. Bu nedenle çok dikkatli ve titiz davranmanız bu süreçte büyük bir önem taşımaktadır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Hanta Virüsü Nedir?

Hanta virüsü 2020 yılının ilk başlarında ortaya çıkmış olan yeni bir virüs türüdür. Çin’de farelerden hastalara bulaştığı düşünülen ve ölümcül etkilerine rastlanılan virüs, Corona virüsünün ortaya çıktığı bölgeye çok yakın bir yerde patlak vermiştir.

Hanta Virüsü Nasıl bulaşır?

Hanta virüsü ile ilgili detaylı bilgiler şuanda bilim Dünyasında yer almamakla birlikte, virüsün farelerde bulaştığı tahmin edilmektedir. Dünya genelinde ki sağlık örgütleri virüs hakkında araştırmalarını devam ettirmektedir.

Hanta Virüsü Bulaşıcı mı?

İlk verilere göre hanta virüsünün salgın riski taşımadığı yani bulaşıcı bir hastalık türü olmadığı ortaya çıktı. Ancak virüsün kendini yenileyip yenilemeyeceği belirsiz olduğu için yetkililer bu konuda tedbiri elden bırakmıyor.

Oyun Hileleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir