Hatice İsminin Anlamı

Hatice İsminin Anlamı

Hatice isminin anlamı kız çocukları için güzel bir isim arayan anne ve babaların sık araştırdığı bir olgudur. Ülkemizde de sıklıkla kullanılan Hatice isminin anlamına baktığımız zaman “erken doğan kız çocuğu” kavramı ile karşılaşırız.

Bilinen es eski isimlerden bir tanesi olan Hatice ismi geleneksel bir isimdir ve yüz yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Öyle ki Arap, Türk ve Fars toplumlarında karşılaşabileceğimiz isimlerden bir tanesi olan Hatice ismi temsil ettiği değerler bakımından herkes tarafından kabul görmüştür. Bu nedenle günümüzde halen yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Hatice isminin kelime anlamı “erken doğan kız çocuğu” olsa da bunun haricinde birçok anlamı vardır. Hatice ismi erdem, dürüstlük ve güzel ahlakı temsil etmektedir.

Tarihte önemli kişileri de kapsayan Hatice ismi zaman zaman bu yanı ile gündeme gelmektedir. Hazreti Muhammed’in ilk eşinin ismi Hazreti Hatice’dir. Bunun dışında Osmanlı tarihinde de birçok padişahın annesi ya da eşinde Hatice ismine rastlamak mümkündür.

hatice ne demek

Hatice İsminin Özellikleri Nelerdir?

Hatice isminin en belirgin özellikleri;

  • Oldukça planlı ve düzenli bir yapıda oluşu,
  • Düzenli ve titiz olmaları,
  • Belirsizlikten nefret etmeleri,

gibi özelliklerdir. Ancak hayatın her alanında yani gerek özel hayatında gerek iş hayatında plan kelimesinin tam karşılığıdır bu isim. Önce hedeflerini belirler sonra planlarını. Sonrasında ağır bir şekilde belirlediği hedefe doğru yürür. Ancak attığı her adımdan emindir. Hayatın her alanında plan yapar ve yaptığı plana sadık kalmak için çaba gösterir.

Sürprizlerle arası pek yoktur. Gerçekçi bir yapıya sahiptir ve ileriyi görmekten çok hoşlanır. İnsanlarla ikili ilişkileri iyidir. Liderlik özelliğine sahiptir ve bulunduğu ortamlarda her zaman fikrine değer verilen insanlar arasındadır. Çok hırslıdır ve hırsını genellikle iş konusunda ve doğru bir biçimde kullanır. Ancak hükmedici tavırları da vardır ara sıra. Bunun dengesini sağlayamadığı zamanlarda sorun yaşar. Aceleci bir karaktere sahiptir. Her şey bir an önce olup bitsin ister. Ancak ne kadar lider vasıflı kişiler olsa da çevresindeki insanların düşüncesi de onlar için çok önemlidir. Monoton bir yaşamı tercih ederler ve sakinlik en belirgin özellikleri arasındadır. Olayları ve kişileri algılama süreçleri üst düzeydedir ve mantıklı düşünmesini çok severler. Duygularını söylemekte zorlanırlar. Sanatla ilgilidir ve duygusal bir kişilikleri vardır. Buna karşın karmaşık bir ruhsal dünyası vardır ve bu sebeple üzüntü ve sevinci bir arada yaşarlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Ülkemizde her 110 kişiden birinde bulunan isim toplamda 300 binin üzerindedir. Hatice kelimesinin renk karşılığı pembedir. Hatice isminin anlamı ile dikkat çeken bir isim olması uzun yıllar popülerliğini yitirmeyecek isimler arasında olmasını sağlayacaktır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hatice Ne Demektir?

Hatice ismi; Güvenilir, itibarlı ve emin anlamlarını taşımaktadır. Erken doğan kız çocuğu manasına da gelmektedir. Peygamber efendimizin ilk eşinin ismidir.

Hatice İsmi Caiz mi?

Hatice ismi incelendiği taktirde, İslam dini açısından çok kutsal bir isim olduğu ortaya çıkar. Bu nedenle yeni doğan bebeklere bu ismin verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Hatice İsminin Kökeni Nedir?

Hatice ismi Arapça kökenli bir isimdir. Kültürümüze Arapçadan girmiş ve en çok kullanılan kız bebek isimlerinden birisi olmuştur.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir