Havucun Faydaları

Havucun Faydaları

Maydanozgiller familyasından olmakla birlikte kökü toprak altında yetişen gıdalardan olan havuç, kış sebzesidir. Hemen her gün tüketilebilir olmasının ötesinde birçok faydayı da bir arada sunmasıyla tanınır. Özellikle tavşanların yiyeceği olarak popüler olmuşken vitaminler açısından da benzersiz etkiler sunmaktadır.

Havuç Ne İşe Yarar?

Bakıldığında A, C ve K vitaminlerinin oldukça fazla olduğu görmek mümkündür. Bununla beraber patojendik asit bulunan gıdalar arasındadır. Kuvvet verir ve kansızlık sorunlarını geçirirken potasyum, folik asit, demir ve bakır ile magnezyum en çok bulunan minerallerdir. Bunlara ilişkin olarak da havuç faydaları kendisini gösterirken göz sağlığı noktasında yararlı olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bunun haricinde hemoglobin çoğaltma özelliğine sahiptir. Cildin asit oranını dengelerken hücre yenilenmesine katkısı vardır. Bu sayede vücudun tazelenmesi ve gençleşmesi söz konusu olur. Güzel bir görünüme sahip olmak isteyenler için günlük havuç tüketimi tavsiye edilir. Yaşlılık belirtisi olan kırışıklıkların oluşmasını geciktirmektedir. (Vikipedi)

Gaz ve idrar söktürücü olmasıyla da fayda sunan havuç, mide ve bağırsakların düzgün çalışmasını mümkün kılar. Yüksek lif oranıyla da kabızlık problemlerini halleder. Öksürük ve balgam durumlarına karşı da hemen havuç suyu yapılabilir. Düşük tansiyon sorunlarına çözüm olurken halsizliğin giderilmesi noktasında da havucun faydaları görülecektir.

havucun faydaları

Havuç Nasıl Tüketilir?

Balık yanında rendeleyerek salatası yapılabilen havuç genellikle çiğ olarak tüketilmektedir. Bunun haricinde fırın ya da ocakta kızartılarak da salatalar hazırlanabilir. Ayrıca havuçlu kek ve pasta tarifleri de vardır. Havucun turşu olarak hazırlanması da söz konusu olurken havuç suyu son zamanlarda zayıflama amacıyla içilmektedir.

Havucun Faydaları Nelerdir?

  • Mide ülseri ve bağırsaktaki parazitlere karşı koruma sağlar.
  • Kan temizleyici görevi vardır ve potasyum etkisiyle tansiyonu dengeler.
  • Düzenli tüketimiyle kalp rahatsızlıkları ve felç durumlarının yaşanması düşük ihtimallidir.
  • Emzirme dönemlerinde annelik sütünü arttırmak için tüketilebilir.
  • Kompleks karbonhidratlar sayesinde vücudun çok daha enerjik olmasını mümkün kılar.
  • Görme bozukluklarını engellerken soğuk algınlığı etkisiyle oluşan bronşları açar.
  • Yüz ve en önemlisi boyun bölgelerindeki kırışıkların giderilmesi içinde yenebilir.
  • Sinir hücreleri ve beyin fonksiyonlarının sorun yaşamaması adına da havuç faydaları görülmeye değerdir.
  • Hücrelerin onarılmasını sağlarken diş ve ağız sağlığı noktasında da faydalıdır.

Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

Son derece kolay şekilde elde edilecek havuç suyu için birkaç havuç yeterli olacaktır. Kahvaltıda açken içilebilirken kanser türevlerinin birçoğunda şifadır. Vücut içi oksijen ve demirin artmasını da sağlayan havuç suyu faydaları arasında kas gelişimi ve kilo kaybı vardır. Zayıflamaya yardımcı etkisinin en önemli gerekçesi toksinlerin atılmasıdır. Ayrıca tokluk hissi sunması, enerjik bir vücut ortaya çıkarması da düzensiz beslenme hallerini ortadan kaldırır. Ciltte sarkmaların yaşanmaması adına da havuç suyunu tüketmek faydalı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Havuç Zararları Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlara sahip olunmasıyla havuç zararları ortaya çıkabilir. Böbrek hastaları için haddinden fazla potasyum kazanılmasıyla yan etkileri görülebilir. Ayrıca lif oranı yüksek olduğundan fazla tüketilmesiyle vitamin kayıpları yaşanabilir. Kızarıklık ya da ciltte başlayan dökülmelerin nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Böyle bir durumun yaşanması haricinde hemen havuç tüketimi bırakılmalıdır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Havuç Nedir?

Havuç bir sebze türüdür. Saplarından faydalanmak mümkün olmasa da kök kısmı aroması ve lezzeti sayesinde çok sık tüketilmektedir. Yaz, kış tüketilebilmektedir.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç göz sağlığına olan katkısı ile bilinmektedir. Vücutta ki karoten seviyesini düzenler. Prostat kanserine çok iyi gelir. Akciğer kanserine karşı önlem olarak kullanılabilir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Havuç Hangi Mevsimde Tüketilebilir?

Havuç sebzei yaz ve kış ayları farketmeden her mevsim tüketilebilir. Ülkemizde seralarda üretildiği için herhangi bir şekilde mevsimsel sınırlaması yoktur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir