HCT

HCT

Hematokrit olarakta bilinen HCT nedir? Hemoglobin testleriyle de ilgili olmakla birlikte hct nedir sorusu kanın oksijen taşıma kapasitesini ölçen test olarak yanıtlanır. Burada orantılı kurulurken toplan kan hacmine göre kırmızı kan hücrelerinin oranı belirleyicidir. Kansızlık görülen insanlarda bazı problemler bu test sonucunda açığa çıkarken htc normal değerleri ise hem cinsiyet hem de yaş durumuna göre farklılaşır. Peki, hct ne demek?

Hematokrit Nedir?

İnsan vücudu içindeki kan iki kısımdan meydana gelirken şekilli elemanlar olarak tanımlanan kırmızı kan hücreleriyle serum miktarına oranı hct tanımıdır. Daha basit ifadeyle kanın vücuda oksijen taşıma kapasitesidir. Çoğunlukla hemoglobin testleriyle birlikte hct testlerinin yapılması da istenmektedir. Bebekler ve yaşlı insanlarda çok daha önemli olurken hamilelik dönemlerindeki kadınlar içinde hct testi son derece önemlidir. Var olan yorgunluk, üşüme ve halsizlik durumları anemi kaynaklı olabilmektedir. Bu testle birlikte bu durum teşhis edilirken önlemler alınır. Var olan hemogram cihazıyla 1 dakika içinde test yapılır. Hct yüksekliği ya da düşüklüğü durumlarına ilişkin belirtiler vardır, bunların kesin bilinebilmesi için işlemler başlatılır. (Vikipedi)

HCT Yükseklik ve Düşüklük Belirtileri

  • Nefes darlığı çekilmesi
  • Baş dönme halleriyle birlikte mide bulantısı
  • Sürekli hissedilen halsizlik ve yorgunluk durumları
  • Güç kaybı ve isteksizlik hali
  • Cilt renginde giderek artan solukluk
  • Göz kararması
  • Sıklıkla idrara çıkma durumu
  • Devamlı susuzluk çekme gibi belirtiler hct yüksekliği ya da düşüklüğü durumlarından kaynaklı olabilmektedir.

HCT Düşüklüğü Nedir?

Yenidoğanlar için hct normal değerleri %55-68 aralığındadır. Bu oranlar her geçen ay düşmektedir. 1 yaşındaki bebeklerde %29-41 aralığı normali temsil eder. Yetişkin erkeklerde ise %42-54 aralığı var olurken yetişkin kadınlarda %38-46 hct seviyeleridir. Hamilelik döneminde olan kadınlarda ise en düşük %30 seviyeler makuldür. Normal parametlerin altında olması durumunda kişiye ait özel durumlara bakılır. Yüksek rakımlı yerde oturmak ya da yaşın ilerlemesi durumları var olan aralıkları değiştirir. Ancak kişide hct düşüklüğü tespit edilmesi birtakım belirtileri açıklar. Bitkinlik, hemen yorulma ve zayıflık durumlarıyla saç dökülmelerin başlaması teşhisi kolaylaştırır. Bu düşüklüğün sebepleri arasında iç veya dış kanamalar, dalak büyümesi, kanser hastalıkları, B12 ya da demir eksikliği gösterilebilir. Tedavi amacıyla alkol tüketimi azaltılmalı, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli ve süt ürünleri alınmalıdır. Ayrıca yapılacak egzersizlerin faydası da olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

HCT Yüksekliği Nedir? Baş ve karın ağrısıyla beraber kaşıntı ve hemen morluk durumlarının oluşması hct yüksekliği belirtileri arasındadır. Böyle bir durumun ortaya çıkması ise aşırı su kaybı ya da kalp rahatsızlıkları nedenli olabilir. Sporcuların doping alımı da çok hızlı bir hct artışını getirir. Tedavi kapsamında et ve balık tüketilebilir, kafein maddeli sıvılardan uzak durulabilir. Ayrıca greyfurt ile ıspanak etkili olurken hct yüksekliği problemi yaşan 40 yaş üstündeki kişiler günlük bir adet aspirin alabilir. Böylelikle kanı sulandırmak çok daha kolay olacaktır.

Nedir kategorimiz ile güncel, sağlık, eğitim, bilim, sanat ve tarih konuları hakkında güncel yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

HCT Ne Demektir?

HCT, kırmızı kan hücrelerinden oluşan kanın hacimce oranı anlamına gelmektedir. Genellike ifade edilirken %’lik dilimler ile ifade edilirler.

HCT’nin Önemi Nedir?

HCT’nin düşük seviyelerde veya çok yüksek seviyelerde olması insan sağlığı adına zararları olan bir durumdur. Yükselmesi durumunda hastalıklara işaret olarak yorumlanabilir. Aynı şekilde azalması durumunda da insan vücüdunda da belli hastalıklara işaret edebilir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan paydalanabilirsiniz.

HCT Nasıl Ölçülür?

HCT ölçümleri yapmak için kan örnekleri almak ve daha sonra alınan kan örnekleri üzerinden testler yapmak gerekmektedir. Genellikle ölçüm için hastalar doktorlar tarafından laboratuvara yönlendirilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir