Heat Map (Isı Haritası) Nedir?

Heat Map (Isı Haritası) Nedir?

Heat map nedir, yani ısı haritası sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların en çok mouse ile nereye tıkladıklarını incelemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem uyarınca; sitenizde en çok dikkat çeken yerleri, kullanıcı davranışlarını ve potansiyel reklam alanlarını çözümleyebilirsiniz. Kullanıcıların sayfa içerisinde yaptıkları hareketleri doğrudan izlemenizi sağlamaktadır. Böylece kullanıcıların fare ile tıkladıkları alanları, scroll ile sayfa içerisinde gezintilerini ve özellikle sayfanın hangi kısımlarına yöneldiklerini öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Heat Map Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını izlemenize olanak sağlayan Heat Map, misafirlerinizin sitenizin hangi alanlarını daha çok kullandığını anlamanız noktasında size veri sağlamaktadır. Buna ek olarak Isı Haritası eklentileriyle birlikte, misafirlerin sitenizde geçirdiği zamanı da öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Bu bilgilere erişim kadar, bilginin depolanması ve değerlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Veriler genellikle kırmızı ve şeffaf beyaz ile tanımlanmaktadır. Kırmızı renk yoğun hareket yaşanan bölgeleri, şeffaf beyaz ise az hareket yaşanan bölgeleri simgelemektedir. İşin değerlendirme kısmında ise, ısı haritasının yoğun olduğu bölgelerde sitenizde daha fazla ön plana çıkartmak istediğiniz içerikleri ya da reklamları yerleştirerek kazanımlarınızı arttırabilirsiniz.

site ısı haritası

Heat Map Nasıl Kurulur?

Heat Map kurulumu; Hotjar, Google Analytics ya da Yandex Metrica eklentileriyle sağlanabilmektedir. Oldukça basit bir kurulumu olan bu sistem ile birlikte, sitenizde olan kullanıcıların ısı haritasına ulaşabilmeniz mümkün hale gelmektedir. Sizlere Hotjar üzerinden nasıl kurabileceğinizi aktaracağız.

 • Öncelikli olarak Hotjar hesap oluşturun.
 • Sonrasında sol kısımdan yan menüyü açarak, Heatmaps sekmesine tıklayın.
 • Açılan menü üzerinden “+ New Heatmap” butonuna tıklayın.
 • Gelen sekme üzerinde ısı haritanız için isim oluşturmalı, kaç görüntüleme izleyeceğinizi seçmeli, hedef sayfa ya da sayfaları belirlemelisiniz (ücretsiz hesap yapısı içerisinde 1000 görüntüleme sadece seçilebilmektedir).
 • Bu verileri eklemenizin ardından “Create Heatmap” butonuna basabilirsiniz.

Böylece sitenizin ısı haritasını oluşturmayı başardınız. Bu sayede siz de yukarıda belirttiğimiz ısı haritası yapısına erişim sağlayabilecek ve siteniz ile ilgili düzenlemeleri uygulayabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Heat Map Neler Sağlamaktadır?

Heat Map yani ısı haritasını oluşturmanızın ardından kullanıcıların bütün davranışlarını gözlemlemeniz mümkün hale gelir. Isı haritası’nın sağladığı hizmetler:

 • Kullanıcıların girdiği cihazı görüntüleme (Masaüstü, mobil veya tablet).
 • Kullanıcıların girdiği şehri görüntüleme.
 • Sitenizde kullanıcıların tıkladığı alanları görme.
 • Sitenizde kullanıcıların gezintilerini izleme.
 • Sitenizde kullanıcıların mouse hareketleri.
 • Scroll yani mouse ile yaptıkları kaydırmaları görüntüleme.
heat map

Isı haritaları, SEO çalışmalarından bağımsız olarak da büyük önem arz etmektedir. Kullanıcı davranışlarını ve sitenizde ortalama geçirdikleri zamanları referans alarak siteniz ile ilgili revizeler yapabilir ve kullanıcılarınıza daha iyi bir hizmet sağlayabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarındaki performansınız artacak ve siteniz daha yüksek sıralamalara gelebilecektir. Isı haritası kurabileceğiniz 3 farklı alternatif olan: Hotjar, Google Analytics ve Yandex Metrica, bu noktada sizlerin ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Heat map nedir, ısı haritası ne işe yarar başlıklı yazımızda heat mapin nasıl kullanıldığını, kurulduğunu ve neler sağladığını kısaca tanımladık.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Heat map nedir?

Heat map yani ısı haritası sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların en çok mouse ile nereye tıkadıklarını incelemek için kullanılan bir yöntemdir

Isı haritası ne işe yarar?

Isı haritası ile sitenizde kullanıcıların hareketlerini doğrudan takip edebilirsiniz. Bu sayede en çok dikkat çeken yerleri, kullanıcı davranışlarını ve potansiyel reklam alanlarını çözümleyebilirsiniz.

Isı haritası nasıl kurulur?

Isı haritası kurulumu; Hotjar, Google Analytics ya da Yandex Metrica eklentileriyle sağlanabilmektedir

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir