Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Bounce Rate olarak da ifade edilen hemen çıkma oranı nedir? Sitelerin sahip oldukları etki gücünü, kaliteyi ölçme noktasındaki verilerden başlıcalarından bir tanesidir. Yapılacak doğru SEO işlemleriyle bu oran daha iyi hale getirilebilir. Kullanıcılar site sayfalarında çok daha fazla süre geçirebilir.

Kullanıcıların sitede yaptıklarını bilmek ve bu amaçla site performansının ne seviyede olduğunu tespit etme işlemidir. Google Analytics tarafından bu veriler alınırken çalışmaların yapılması ya da var olan stratejilerin yeniden düzenlenmesinde etkindir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Siteye arama motorları bağlantısı ya da diğer yollardan giriş yapıldıktan sonra ana sayfada kalınan süreyi ifade eder. Burada hemen çıkma oranı hesaplanırken toplam oturum sayısı tek sayfa oturumlara bölünür. Site performansı verilerinde bu husus yer alır. Ziyaretçi davranışının bilgilendirilmesi konusunda da kullanılır. Ana sayfaya dair var olabilecek problemli durumlar konusunda yardımcı olur. Daha iyi bir açılış sayfası oluşturulmasına katkı sunar. Açılış sayfa hızının ve diğer unsurlarının nasıl değiştirilmesi gerektiği de yine bu veriye bakılarak yapılmaktadır.

Kaliteli bir web sitesi ya da SEO uyumlu yapıya sahip olunmasıyla hemen çıkma oranı düşer. Giderek artışa sahip olma ya da çok yüksek bir ortalama sahip olması sitenin iyi bir performans vermediğini gösterir. Burada yükselten faktörler şu şekilde sıralanır;

  • Kullanıcılar pratik bir site kullanımı alamaması,
  • Gezinti yapılmasının kolay olmaması,
  • Tasarım özelinde sitede karışıklıkların bulunması,
  • Menünün çok yetersiz ya da kullanıcı odaklı oluşturulmaması,
  • Site açılma hızı ortalamanın çok altında olması da oranın yükselmesine neden olur.
google analiytcs hemen çıkma oranı

Site Açılış Hızı Etkisi

Sitenin açılış hızının etkisi çok belirleyici olurken ilk olarak bunun düzenlenmesi lazımdır. Bu amaçla hız optimizasyonu uygulanmalı ve dosya boyutları küçültülmelidir. Ayrıca HTML 5 animasyonlarının kullanılması da flash animasyonların kaldırılması da katkı sunacaktır. Videoların otomatik oynatma özelliği kapatılmalıdır. Site açılış hızının yükseltilmesi sonucunda Hemen Çıkma Oranı düşmeye başlayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

SEO Çalışmalarında Etkisi Nedir?

Var olan uyumlu çalışma ve aynı zamanda gösterilen performans bazında da Hemen Çıkma Oranı ile ilgili adımlar atılmaktadır. İlk olarak mobil uyumlu olmasının sağlanmasıyla kullanıcıların daha rahat ve hızlı işlemlerini yapabilmesi mümkün hale gelir.

Google Analytics aracılığıyla Kitleye Genel Bakış ve Tüm Bakış ile Tüm Sayfalar için raporlar oluşturulur. Buradan detaylı inceleme yapılarak Hemen çıkış yapma oranı nedir ve nasıl düşebilir görülebilir. Yapılacak belki de ilk hamle web sitesinin mobil açıdan uyumlu olmasını sağlamaktadır. Böylelikle çok büyük bir kitle olan mobil araçlarla giriş yapan kullanıcıların daha kaliteli bir hizmet alması mümkündür. Menü, tasarım, site kullanımı ve kolay erişilebilir olma özellikleri daha iyi seviyeye çıkarılır. Mobil cihazların birçok farklı amaç doğrultusunda kullanımı da bu durumu daha hassas hale getirmektedir. Bu verinin çok zayıf kalması halinde SEO etkisi de sınırlı olacaktır.

Site Açılış Hızı

Oranın düşürülmesi yani daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi adına site açılış hızına dair işlemlerin hepsinin uygulanması lazımdır. Fazlalıklardan kurtularak daha iyi bir site performansına ulaşılması hedeflenir. E ticaret siteleri için site açılış hızının 2 saniyenin altında olması gerekir. Diğer sitelerde bu durum hemen hemen aynı seviyelerde kendisini gösterirken hız optimizasyonu yapılması zaruridir.

Pop-Up Reklamlar

Çok sık bir şekilde Pop-Up Reklamların çıkması da kullanıcıların daha ilk girilen saniyede kaçmasına neden olur. Site kullanımında bir anda bu tarz reklamların çıkmaması da Hemen Çıkma Oranı nasıl düşürülür sorusuna yanıttır.

Site Tasarımı ve Hataları

404 Sayfaları oranı yükseltirken bunlardan kurtulma yoluna gidilmelidir. Ayrıca site tasarımı noktasında da daha sade ve rahat kullanılabilir tema seçimleri gerekir. Menünün karışık yapıda olmaması, her sayfaya tek tıkla girebilme durumu da Hemen Çıkma Oranı üzerinde etkilidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir