Hemoroid

Hemoroid

Çok sıklıkla görülen rahatsızlık hemoroid nedir? Hemoroid, alt rektumunuzda bulunan genişlemiş kan damarlarının kümeleridir. Kazık olarak da bilinen hemoroidler, karşılaşabileceğiniz en yaygın ve zahmetli hastalıklardır. Şişkin olmadığında ve iltihaplanmadığında, hemoroid aslında bağırsak hareketlerinizi kontrol etmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, hemoroidal damar kümeleriniz büyüdüğünde, bunu bir hastalık olarak düşünebilirsiniz.

İnsanlık tarihi boyunca, hemoroidler şiddetli ağrı ve tahrişe neden olmuştur. Ancak, iyi bir haberimiz var: hemoroid tedavi edilebilir.

Bu makale hemoroid tiplerini, nedenlerini ve semptomlarını ve bunları tedavi etme yollarını inceler.

Hemoroid Çeşitleri

Genellikle, hemoroidler iki kategoriye ayrılır: iç ve dış.

  • İç Hemoroid

İç Hemoroidler genellikle rektum veya anüsünüzde görülür. Daha az ağrılı oldukları için bu tür hemoroidleri hissetmek veya anlamak zordur. Bununla birlikte, hala tahrişe, ağrıya ve kanamaya neden olabilir.

  • Dış Hemoroid

Dış Hemoroidler anüsünüzün dışında gelişir. Bunlar şimdiye kadar yaşayacağınız en yaygın ve ne yazık ki en acı verici türlerdir. Kaşıntı ve kanamanın yanı sıra, oturma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz.

Erken teşhis edilirse, hastalık başarıyla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, doktora gitmeniz gerektiğinde emin olmak için, hemoroidlerin nedenleri ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.(Vikipedi)

hemoroid nedir

Hemoroid Belirtileri

Semptomlar, muzdarip olduğunuz hemoroid tiplerine bağlı olarak değişir. Bu belirti ve semptomlara sahipseniz hemoroid geliştirme olasılığınız yüksektir: Bağırsak hareketleri sırasında ağrı, anüsünüzde tahriş ve kaşıntı, anüsünüzün çevresinde ağrılı, kaşıntılı ve sert yumru, kanama, dışkı kaçağı, iltihap.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroidler hayatı tehdit edici değildir ve zamanında teşhis edilirse tedavi edilebilir. Anüsünüzün görsel bir muayenesi ile kolayca teşhis edilebilirken, doktorunuz dijital rektal muayene ve sigmoidoskopi gibi daha fazla test yapabilir. Ev ilaçlarından diyet değişikliği ve tıbbi tedavilere kadar, hemoroid veya yığınları tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Bazıları tam bir tedavi sağlayamayabilir, ancak ağrı ve rahatsızlığı giderir.

Diyet Değişikliği

Kronik kabızlığa bağlı zorlanma, hemoroid semptomlarını kötüleştirebilir. Bu yüzden yiyecek alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler getirmeniz gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Normal yemeğinize daha fazla sebze, meyve ve tam tahıl ekleyin. Bu tür yiyecekler dışkınızı yumuşatır ve kütlesini arttırır. Bazı ticari lif takviyeleri de aynısını yapacaktır.

Gazla ilgili sorunlara neden olabileceğinden, lifleri yemeğinize az miktarda eklediğinizden emin olun.

Ev Tipi Tedaviler

Sıcak bir sitz banyosu veya tezgah üstü krem ​​olsun, bu ev ilaçları hemoroid tedavisi görürken ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağrıyı azaltmanın en iyi yollarından biri, anüsünüzü her gün 10-15 dakika sitz banyosuna batırmaktır. Ayrıca, anüsünüzde soğuk bir kompres kullanmak iltihabı azaltabilir.

Mevcut hemoroidlerinizin rahatsızlığını hafifletebilecek bir hemoroid kremi veya hidrokortizon deneyebilirsiniz. Onları herhangi bir eczanede bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hemoroid nedir ile ilgili detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konular hakkında bilgi sahibi olun.

Hemoroid Ne Demektir?

Hemoroid, insan vücüdunda anal kanalın üst kısmında genişlemiş olan damar yumaklarına verilen isimdir. Halk arasında basur veya mayasıl olarakta bilinmektedir.

Hemoroid Tedavi Edilebilir mi?

Hemoroid günümüzde tedavisi olan bir hastalıktır. Çeşitli yöntemler ile hastalığın derecesine bağlı olarak kısa süre içerisinde veya belirli zaman aralığında çözümlenebilir.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid, çok sık oturarak iş yapan kişilerde veya düzensiz bağırsak alışkanlıklarına sahip kişilerde görülebilir. Aşırı alkol tüketimi ve aşırı katı beslenme de hemoroidi teitklemektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir