Hepatit B Nedir?

Hepatit B Nedir?

Hepatit b nedir, tedavisi nasıl yapılır ve nelere sebebiyet verir soruları birçok kişi için merak konusudur. Tüm dünyada sıklıkla rastlanılan hepatit b karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Söylendiğinde ürkütücü görünen bu hastalığın tedavisi mümkündür. İnsandan insana bulaşma olasılığının olması hastalığı bir nevi riski hale getirmektedir.

Hepatit B tanısının konulabilmesi için öncelikle uzman bir doktora başvurulması gereklidir. Hastalığın kendini gösteren net belirtileri bulunmaktadır bunların yanı sıra net bir tanı konulabilmesi için testler yapılmaktadır. Kan yolu ve cinsel temas ile kişiden kişiye geçebilen bu hastalık halk arasında “sarılık” olarak da bilinmektedir. Karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebildiği için tedavisinin yapılması gereklidir. İlk başlarda hafif olarak başlayan hastalık tedavi edilmemesi durumunda kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Siroz ve karaciğer kanserine dönüşme olasılığı oldukça yüksek olan hastalık altı aydan sonra kronikleşebilmektedir. (Vikipedi)

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir soruları sıklıkla sorulmaktadır. Kan ve cinsel yollarla bulaşan bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca hastalık için üretilmiş olan aşıda mevcuttur. Dünyada hepatit b hastalığına yakalanan 400 milyondan fazla kişi bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmemesi sonucunda ağır sonuçlar hatta ölümler görülebilmektedir. Özellikle kan teması ile bulaşan bu hastalıkta hasta olan bireyin dikkat etmesi gereklidir.

  • Doğum sırasından en olan anneden bebeğe bulaşması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Anneden çocuğa geçebilen bu hastalık özellikle bebeklerde hastalığın sıklıkla görülmesine neden olmaktadır.
  • Jilet ve diş fırçası gibi kişisel ürünlerin hasta olan kişi ile ortak kullanımı.
  • Hastalığı taşıyan kişinin kanı ile temasta bulunulması.
  • Hastalığı taşıyan birey ile cinsel ilişkiye girilmesi.
hepatit b aşısı

Hepatit B Nasıl Anlaşılır?

Hepatit b belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır sorularının cevapları aslında oldukça fazladır. Hepatit b hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler hastalığın tanısının konulabilmesinde önemli bir rol oynarken yeterli değildir. Belirtileri gösteren kişiler üzerinde gerekli testler yapıldıktan sonra net bir tanı konulmaktadır. Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan hastalıkta ateş, bitkinlik, mide bulantısı, kusma, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrılar görülebilmektedir. Bunların yanı sıra cilt yüzeyinde sarılık oluşmaktadır. Bu belirtiler özellikle ilk altı ay içerisinde akut olarak adlandırılan hepatit b’de görülmektedir. Kronikleşen hepatit b belirtileri çok daha ağır olarak seyretmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Hepatit b tedavisi tanının ne şekilde olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Akut hepatit b için herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek duyulmazken, kronikleşen hepatit b için ilaç kullanılmaktadır. Akut hepatit b tanısı konulan kişinin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir bunun yanı sıra eğer gerek görülürse rahatsız edici semptomları azaltmak için ilaç kullanılabilir. Ayrıca hepatit b hastalığına yakalanmak istemeyen kişiler hepatit b aşısı da olabilmektedir. Aşıyı askerler, sağlık çalışanları, cinsel ilişki partneri hepatit b olan kişiler mutlaka yaptırmalıdır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hepatit B Ne Demektir?

Hepatit B halk arasında sarılık olarak bilinen karaciğer kaynaklı olan bir hastalığa neden olan virüs türüdür. Karaciğerde iltihap oluşmasına ve buna bağlı olarak vücutta çeşitli sorunlar oluşmasına neden olur.

Hepatit B Tedavi Edilebilir mi?

Hepatit B günümüzde tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Ayrıca tedaviye gerek bile kalmadan Hepatit B aşısı olunarak hastalığın %90 oranında önlenmesi tıbbi yöntemlerce mümkündür.

Taşıyıcılık Nedir?

Hepatit B Kan yolu ile aktarılabilen bir virüstür. Bu nedenle Hepatit B virüsüne sahip olan kişiler bu virüsünü kendi çocuklarına aktarabilir ve taşıyıcılık yapabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tedaviyi kesin olarak tamamlamak gerekir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir