Heyelan Nedir?

Heyelan Nedir?

Heyelan nedir, ne şekilde oluşur veya önlenmesi için neler yapılabilir sorularının cevapları günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Her geçen gün artan doğa olayları hesap edildiğinde heyelanın oluşma sebepleri ve nasıl engelleneceği ile ilgili araştırmaların yapılması oldukça doğaldır. Heyelan halk dilinde toprak kayması olarak bilinmektedir. Yoğun olarak Karadeniz bölgesinde görülen olayın can kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Heyelan belirli bir yamaçtan koyarak kayan toprak veya kaya parçaların oluşturduğu olaydır. Heyelan ve erozyon sıklıkla birbirine karıştırılsa da, bu iki olayı birbirinden ayıran çok net faktörler bulunmaktadır. Heyelan kütle hareketleri olarak sınıflandırılan bir olaydır, erozyonun aksine bir aşınma sonucunda meydana gelmektedir. Yamaçlarda sıklıkla görülen bu olayın kontrol altına alınması ve önlenmesi için birçok önlem alınabilmektedir. Birçok kişinin hakkında bilgi sahibi olduğu heyelan set gölleri olası bir heyelan sonucunda oluşmaktadır. Heyelan sırasında kayan toprağın bir akarsu önüne kapatması ile bölgede heyelan set gölleri oluşabilir. (Vikipedi)

Heyelan Nasıl Oluşur?

Heyelan nedir kısaca ne anlama gelmektedir sorularının cevaplarına coğrafyada rastlamak mümkündür. Toprak kayması olayının yaşanabilmesi için gerekli koşulların oluşması gerekmektedir. Toprak kayması bir aşınma sonucunda meydana gelmektedir. Yüksek ölüm oranlarına sahip bir olay olduğu için heyelan yaşanabilecek bölgelerde gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Toprağın yamaçtan aşınarak kaymasına birçok unsur neden olabilmektedir. Yer çekimi, su, eğim veya başka durumlar toprağın bulunduğu kütleden ayrılarak kaymasına neden olmaktadır. Kütlenin yer değiştirmesi olarak adlandırılan heyelan olayı can kaybına neden olabileceği gibi önceden öngörülerek can kaybına sebebiyet vermeden engellenebilmektedir.

toprak kayması

Heyelan nasıl oluşur sorusuna cevap verecek olursak kütlenin bulunduğu kayadan ayrılarak yamaçtan kayması olarak nitelendirilebilir. Basit anlatımına rağmen oldukça büyük sorunlara sebep olabilen bir olaydır. Kopan kütlenin büyüklüğüne bağlı olarak çok hızlı veya yavaş olarak gerçekleşebilir. Eğim oranının fazla olduğu bölgelerde risk oldukça fazladır. Bu sebeple özellikle eğimin fazla olduğu bölgelerde toprağın yumuşak ve gevşek olmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yoğun yağış olan bölgelerde toprak yumuşayarak kaymaya meyilli hale gelmektedir. Aynı zamanda yaşanılan doğal afetlerde kaya parçasının yerinden oynamasına neden olduğu için heyelan oluşumuna olanak sağlayabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Heyelan Nasıl Önlenir?

Heyelan ne demek ve ne şekilde önlenir soruları özellikle heyelan bölgesinde yaşayanlar için oldukça kritik sorulardır. Heyelan olayını önlemek amacıyla birçok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin doğru olarak yapılması ve bölgenin kontrol altında tutulması olası bir heyelan olayının önlenmesine olanak sağlayabilir.

  • Dik yamaçlara olabildiğince teraslar yapılarak toprağın kayması engellenmelidir.
  • Eğimli olan arazinin ağaçlandırılarak toprağın tutuşu arttırılmalıdır.
  • Heyelana müsait olan bölgelerde yaşanılan olayın etkilerini azaltmak amacıyla heyelan duvarları yapılmalıdır.
  • Eğimli bölgelere kesinlikle ev veya herhangi bir yapı inşa edilmemelidir.

Bir bölgede daha öncesinde heyelan yaşanmış olması arazinin heyelan oluşumuna müsait olduğu anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak kişilerin öncelikle yaşadığı bölgenin arazilerini iyi tanıması önerilmektedir. Bu durum olası bir heyelan anında yapılması gerekenlerin bilinmesine olanak sağlayacaktır. Heyelan nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Heyelan Ne Demek?

Heyelan coğrafi bir terimdir. Toprak kayması anlamına gelmektedir. Yüksek yamaçlı yerlerde sıkça görülen bir durumdur. Özellikle yoğun yağış alan bölgelerde ki toprakların yumuşaması sonucunda meydana gelir.

Heyelan Nasıl Önlenir?

Yaşanabilecek olan heyelan durumlarını en aza indirgemek için bol yağış alan bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Bu sayede ağaç kökleri toprakların kaymasını azaltabilir ve toprak kaymalarından doğacak olan zararlar azaltılabilir.

Ülkemizde Heyelan Oluyor mu?

Ülkemizde özellkle çok yağış alan bölgelerden biri olan Karadeniz bölgemizde heyelan vakaları sık sık yaşanmaktadır. Ayrıca bu tarz vakaların kimi zaman Akdeniz bölgemizde de heyalan durumları gözlemlenmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir