HGB

HGB

HGB nedir? Hastanelerde sıklıkla yapılan kan testlerinde hgb değerleri bulunurken birçok hastalığın öğrenilmesi bu şekilde olmaktadır. Bir protein olmakla birlikte solunum yollarıyla oksijen taşınması gerçekleşir. Dokulardan ise karbondioksit taşınırken hgb değerleri sağlıklı bir vücut için belirleyicidir. Demir bakımından zengin olan hemoglobin seviyesine göre kan-oksijen durum tespiti yapılır. Peki, hgb nedir ve neler sağlar?

Hemoglobin Nedir?

Kana kırmızı rengi veren hgb, kırmızı kan hücrelerinden sorumlu olurken şekil problemleri normal değerlerin değişimi sonrasında ortaya çıkar. Yetişkin erkeklerde 13,5 ile 17,5 arasında hemoglobin değeri normal kabul edilir. Kadınlarda ise 12,5-15,5 aralığı var olurken genel olarak düzeyi daha yüksektir diyebiliriz. Bununla birlikte yaş durumuna göre de aralıklar farklılaşmaktadır. Bundan ötürü yapılacak hemoglobin testi sonucunda değerlendirmelerde kişinin yaşı da etkili olur. Bebekler özelinde bakıldığında ilk ay 13,4 ile 9,9 arası değerler bulunur. 1 yaşına gelindiğinde ise 11,3 ile 14,1 hgb normal değerleridir. CBC olarak ifade edilen tam kan testi parçalarından olan hgb testi farklı nedenlerle yapılabilir. Enfeksiyon durumlarından ötürü istenebileceği gibi anemi bozuklukları olması ya da hamilelik durumlarında da talep edilir. Ayrıca tıbbi nedenlerle hgb testi yaptırarak normal değer aralığında olup olmadığı görülebilir. Genel sağlığın kontrolü ya da var olan birtakım belirtilerin nedenleri için hgb testi yapılmaktadır. (Vikipedi)

hgb nedir

HGB Düşüklüğü Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Test sonucunda hgb düşüklüğü ortaya çıkabilirken çeşitli nedenleri olabilmektedir. Halsizlik, yorgunluk ya da benzer belirtilerden ötürü kaynaklı durumlar açığa çıkabilir. İlk akla gelen ise her zaman anemi rahatsızlığıdır. Ancak bilinmelidir ki belirli bir nedenle oluşan ani kan kayıpları da hgb düşüklüğü getirebilir. Bunun haricindeki durumlarda ise anemi teşhisi konulabilir. Belirtileri ise tükenme, göğüs ağrıları ve fiziksel açıdan yaşanabilecek sorunlardır. Nefes darlığıyla birlikte cilt rahatsızlıkları da olabilir.
HGB Düşüklüğü Nedenleri;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 • Aşırı düzeyde kansızlık durumu
 • Kanser türevleri
 • HIV enfeksiyon ilaçları
 • Kemoterapi ilaçları
 • Siroz
 • Kurşun zehirlenmesi
 • Lenfoma hastalıkları
 • Kan damarı iltihabı
 • İdrar yollarında kanama
 • Sıklıkla yapılan kan bağış halleri
 • Adet döneminde görülen ağır kanamalar
 • Sindirim sistemi özelindeki kanamalar
 • Bebeklerde görülebilecek geçici anemi durumları da hgb düşüklüğü ortaya çıkarabilir.

HGB Yüksekliği Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Çok daha az oksijen bulunan ortamlarda hgb yüksekliği olabileceği gibi sigara, alkol kullanımları ya da uzun süre susuz kalınması da tetikleyicilerdendir. Bununla birlikte kişinin KOAH hastası olması, kalp-damar rahatsızlıkları bulunması da yine yüksek oranların çıkmasını beraberinde getirecektir. Belirtileri olarak ise baş dönmesi, kaşıntı hali, eklemlerde oluşacak şişmeye bağlı ağrılar ve anormal kilo kaybı gösterilir. Göz etrafında sararma ve cildin çeşitli bölümlerinde oluşan morarmalarda hgb yüksekliği belirtileri listesinde yer alır. Böyle bir durum olması halinde kişiden kan alımı yapılabilir. Sigaranın bırakılması, günlük su tüketiminin arttırılması ve düzenli spor yapılması da problemin giderilmesinde etkendir.

Güncel tüm konu ve sorunlarınız için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

HGB Ne Demektir?

HGB, kelime anlamı olarak hemoglabin demektir. Hemoglabin kan güçlerinin içeriklerinden biridir ve yüksek oranda demir içeren bir proteindir.

HGB Neden Önemlidir?

HGB insan sağlığı açısından çok önemli bir bileşendir. Az veya çok olması durumunda bazı hastalıklara işaret edebilir. HGB genelde yaş ve cinsiyet ön planda tutularak hesaplanır. Düşmesi ise bir kişinin anemiye sahip olduğuna işaret edebilir.

Anemi Nedir?

Anemi genel anlamda kandaki demir eksikliği anlamına gelebilir. Bir hastalık belirtisi olabilir veya doğrudan bir hastalık olabilir. Bu nedenle kandaki hemoglabin seviyesi çok önemlidir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir