Hıçkırık

Hıçkırık

Göğüs boşluğuyla karın boşluğu arasında yer alan diyafram kasının istemsiz çalışma sonucunda oluşan hıçkırık neden tutar sorusu çoklukla sorulur. Aniden çalışan bir refleks hali olarak tanımlanırken tekrar eden bir döngü durumundadır. Toplumda her yaştan kişide görülebileceği gibi çoğunlukla kendiliğinden kaybolduğu bilinmektedir. Peki, hıçkırık nedenleri nelerdir?

Hıçkırık Nasıl Olur?

Hıçkırık neden olur sorusuna birçok farklı cevap verilebilir. Daha ziyade yemek yeme sırasında yutulan havanın sebebiyet verdiği bilinmektedir. Ayrıca ses tellerinin bulunduğu boşluğun kapanması ve bir anda alınan havanın oluşturduğu bir rahatsızlık olurken çok ciddi sorunlara çoğunlukla yol açmamaktadır. Soluk alıp vermeyi kolaylaştıran diyafram özelinde ortaya çıkan bir durumdur. Dakikada 6 ile 12 kez hıçkırık olabileceği gibi birkaç dakika içinden kendiliğinden geçmesi de söz konusudur. Bununla birlikte uzun süre geçmeyen hıçkırık durumları için doktora başvurulabilir. Ancak sindirim sonrasında beklenenden çok daha fazla artışa sahip olacağı da bilinmektedir. Özellikle hızlı yemek yeme durumlarında hıçkırık görülme olasılığı yüksektir.

Uzun Süreli Hıçkırık Nedenleri

Fizik muayene özelinde dış kulak yolu, kulak zarı, boyun ve tiroit muayeneleri doktor tarafından yapılırken uzun süreli hıçkırık geçmeyebilir. Böyle bir durumda göğüs ve karın muayeneleri alınır. Genellikle aşırı yemek tüketimiyle ortaya çıkabileceği gibi aşırı alkol alımı, mide bağırsak sisteminde ısı değişim durumları da hıçkırığı tetikler. Şikayet durumlarına göre 48 saat boyunca geçmeyen hıçkırıklar olabilir, bir ay boyunca düzenli şekilde devam etmesi durumunda ise bazı iç rahatsızlıklar olduğu sonucu çıkarılabilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklar ya da kalp özelindeki hastalıkların bir belirtisi olarak da hıçkırık görülebilir. Bundan dolayı sıklıkla hıçkırık oluşması halinde mutlaka birtakım muayene ve testlerin yapılması önerilmektedir. Peki, hıçkırık nasıl geçer?

hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırık Nasıl Geçer?

  • Ağız yoluyla nefes alınmasının ardından burnun kapatılmasıyla hıçkırık geçirilebilir.
  • Uzun süreli nefesin tutulmasıyla kısa süreli hıçkırıklardan kurtulmak mümkündür.
  • Buzlu suyla yapılacak gargara işlemleriyle hıçkırık ortadan kaldırılabilir.
  • Limon ısırılması, toz şeker yutulması ya da kapalı bir alan içinde beklenmesi de hıçkırıkların hemen geçmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Anneleri tedirgin eden durumların başında gelen bebeklerde hıçkırık nasıl geçer diye baktığımızda hafif sallama yapılabilir. Yenidoğan bebeklerde sindirim sistemi organları özelinde hıçkırıklar yaygın görülür. Midenin dolu olmasıyla diyafram sinirlerinin uyarılması hali beraberinde refleks olarak hıçkırığı getirir. Emzirme sonrasında yarım saat kadar bebeğin dik şekilde tutulması, sırtının okşanması da hıçkırığı ortadan kaldıracaktır. Ayrıca çay kaşığı yardımıyla su verilmesi de bebeklerde görülen hıçkırıkları ortadan kaldırma yöntemidir. Limon suyunun verilmesiyle bebekler aldıkları ekşi tatla nefesleri bir süre tutmaktadır. Bu durum hıçkırığın kaybolmasını beraberinde getirir. Ancak her hıçkırık durumunda limon verilmesi önerilmez. Özellikle Ph açısından riskli olacağı için su yardımıyla sorunları giderilir. Ancak bebeklerde olabilecek geçmek bilmeyen hıçkırık hallerinde ise mutlak surette uzman yardımı alınmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Hıçkırık Neden Kaynaklanır?

Hıçkırık bir refleks olarak ortaya çıkan ve insan vücüdunda bulunan diyafram kasının ani, istem kışı kasılması nedeniyle oluşan bir harekettir.

Hıçkırık Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Hıçkırık için herhangi bir hastalık belirtisi olduğunu söylemek zordur. Ancak çok sık tekrar etmekte ve geçmemekte ise bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığı geçirmek için bazı solunum yolu manevraları denenebilir. Nefes yolu ile basınç oluşturmak bunların başında gelmektedir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir