Hifa İsminin Anlamı

Hifa İsminin Anlamı

Hifa isminin anlamı nedir? Bebeklerinin dünyaya gelmesini heyecanla değerli bekleyen ebeveyn adayları, eminiz ki bu heyecanlı bekleyiş sürecinde bebeğinize doğru ismi verebilmek için araştırmalar yapıyorsunuz. Biz de bugün sizin bu araştırmalarınızda sizlere yardımcı olmak için “Hifa isminin anlamını, Hifa ismine sahip insanların karakter özelliklerini, Hifa isminin harf analizini ve Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini” sorularını yanıtlayacağız.

Hifa İsminin Anlamı Nedir?

Hifa isminin anlamı Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanından günümüze sabırlı, takva sahibi, şükreden, Allah rızasını kazanmaya çalışan ve kadın sehabe olarak bilinmektedir. Arapça kökenli bu isim Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmamaktadır. Ülkemizde kullanım oranı düşük olan bu isim muhafazakâr aileler tarafından hayata gözlerini açmak üzere olan kız bebekleri için cazip bir isimdir.

Hifa İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Hifa isminin tercih edildiği kesim itibariyle de en belirgin özellikleri Allah rızasını kazanmak için çabalayan, dini vecibelerini yerine getiren örnek Müslüman bireyler olmasıdır. Bu isme sahip insanlar her türlü zorluğu Allah’ tan gelen bir sınav olarak benimsedikleri için sabırlı, dirayetli insanlardır.

hifa ne demek

Hifa İsminin Akrofonoloji’ ye Göre Harf Analizi

Şimdi son zamanlarda ebeveynlerin isim tercihinde karakter analizi yapmalarını sağlayan Akrofonoloji ile Hifa isminin harf analizini yapalım.

  • H harfi Akrofonoloji’ de “Sakin, kendi halinde ve durağan bir karaktere sahip ılımlı. Yapıcı ve gereksiz hırs yapmayan bir kişilik” anlamına sahiptir.
  • İ harfi Akrofonoloji’ de “Narin bir karaktere sahip, yani ince ruhlu bir insan oldukları için. İlişkilerinde gerçekleşen tüm olumsuz olaylar karşısında kırılgan bir tutuma sahip kişilik ” anlamına gelmektedir.
  • F harfi Akrofonoloji’ de “Sakinliğin temsili, uysal ve güvenilir bir karaktere sahip, yani etrafında gerçekleşen her türlü olay. Karşısında sakinliğini ve soğuk kanlılığını koruyan. Çevresindeki herkes tarafından güvenilen bir kişilik ” anlamına gelmektedir.
  • A harfi Akrofonoloji’ de “Algıları son derece açık ve mantık çerçevesinde hareket eden bir karaktere sahip, yani çevresinde gerçekleşen olaylarda. Doğru olanı seçebilen ve bu çerçevede mantıklı kararlar alabilen kişilik” anlamına gelmektedir.

Hifa İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor mu?

Hifa ismi Kur-an’ ı Kerim’de geçmez, ancak bazı İslam kaynaklarında Hifa isminde Allah rızasını. Ve Peygamber Efendimiz’ in (s.a.v) şefaatini kazanmaya çalışan takva ve şükür sahibi bir kadın sahabeden bahsedilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hifa Ne Demektir?

Hifa Arapça kökenli bir kelimedir. Anlamı ise; sadreden kadın, Allah yolcusu kadındır. Bir sahabenin ismidir.

Hifa İsmi Caiz mi? 

Hifa ismi çok hoş anlamlar barındıran bir isimdir. İncelendiği zaman bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığına kanaat getirilmiştir.

Hifa İsmi Kıran-ı Kerimde Geçer mi?

Hifa ismi erken çağ islam döneminde ki önemli bir kadın sahabeye ait olmasına rağmen, bu isim Kuran-ı Kerimde yer almamaktadır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir