Hikayeler Özelliği Instagram’ı Uçurdu

Hikayeler Özelliği Instagram’ı Uçurdu

instagram takipçi satın al instatakipci

6.yılına girdiği şu günlerde sosyal medyanın zirvelerinde yer almaya başlayan Instagram her geçen gün yeni bir haber ile gündeme geliyor. Instagram son dönemde daha çok Hikayeler Özelliği ile beraber gündeme geliyor. Geçtiğimiz aylarda yayınladığı büyük güncellemesi ile ise bir anda sosyal medyanın en çok konuşulan uygulaması haline gelmişti. Zira Instagram söz konusu güncelleme ile beraber aslında Snapchat tarafından kullanılan bir diğer özellik olan Hikayeler Özelliği ni uygulamaya dahil etmişti. Resimlerin hikayesi özelliği olarak bilinen ve resimlerle bir nevi kolay oluşturmaya imkan veren özelliğin Instagram’a dahil edilmesi ise bir süre Instagram’ın alay konusu olmasına neden olmuştu.

Birçok kullanıcı Instagram’ın bu hamlesi konusunda Instagram’ı eleştiriyordu. Fakat söz konusu özellik hakkında yapılan son açıklama durumu tam tersine çevirdi. Zira yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın Hikayeler Özelliği ile beraber adeta uçuşa geçtiği de açıklandı. Zaten 500 milyon aylık kullanıcı sayısının üzerine çıkan Instagram’ın resimlerin hikayesi özelliği ise rekora gidiyor. Yapılan açıklamaya göre Instagram üzerinden bu yeni özellikle yapılan paylaşım sayısı 100 milyon aktif paylaşım sayılarını geçmeye başladı. En çok paylaşım yapılan türlerden biri olmaya başlayan resimlerin hikayesi özelliğinin Instagram’a ekstra bir güç kattığı da kesin. Bundan sonraki dönemlerde Instagram’ın resimlerin hikayesi özelliği ile daha ne gibi başarılar elde edeceği de merak konusu.

Instagram, Hikayeler bölümünü değiştirme konusunda kararlı gibi gözüküyor. Şirket neredeyse tüm yatırımlarının %80’lik bölümünü bu alana ayırmaya başladı. Güncellemeler genelde bu bölümün üzerine yayınlandığını görüyoruz. Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Instagram’ın Hikayeler alanına yaptığı yatırımların yavaş yavaş şekil değiştirme başladığını da söylemek gerekiyor. Öyle ki son yatırımlar, Instagram’a amacı dışında özellikler kazandıracak. Bu özelliklerden birisi de Hikayeler Alışveriş Özelliği olacak. Kullanıcıların Hikayeler bölümü üzerinden alışverişlerini yapmasına izin vereceğini düşündüğümüz Hikayeler Alışveriş Özelliği için ilk resmi açıklamada gelmiş durumda. Peki, bu özellik nasıl kullanılacak ve neler sunacak? Daha detaylı olarak ele alalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Hikayeler Alışveriş Özelliği Nedir?

Hikayeler Alışveriş Özelliği çok kullanışlı bir satış zincirinin oluşturulmasını sağlayacak. Sistemin işleyişi oldukça basit. Diyelim ki bir marka ya da Instagram üzerinden satış yapan bir sayfa, herhangi bir ürünü için paylaşım yaptı. Eski sistemde olduğu gibi açıklama kısmına fiyat yaz, kullanıcıları satın almaya teşvik et gibi bir durum söz konusu olmayacak. Artık ürünü doğrudan paylaşımın içerisinde etiketleyebilecek ve satın alma yolları ekleyebileceksiniz.

Kullanıcılar ürün hakkında oluşturulan alışveriş butonlarına tıkladıkları zaman ürünün tüm bilgilerini görüntüleyebilecekleri gibi fiyat konusunda da bilgi alabilecekleri. İşin ilginç yanı ise doğrudan bağlantı sunulacak olması. Yani Hikayeler Alışveriş Özelliği ile bir ürünün detaylarını görüntülediğiniz zaman doğrudan o ürünün satış sayfasına gitmeniz için de bağlantı eklenebilecek.

Hikayeler Alışveriş Özelliği

Özellikle Instagram üzerinden satış yapan siteler için büyük bir ayrıcalık olarak gösterebileceğimiz yeni özellik, şimdilik sadece test hesaplarına ve belli başlı bölgelere açılmış durumda. Fakat bu yeni özellik için Instagram resmi duyurusunu da gerçekleştirdi.

Olumlu Yorumlar Geliyor

Yani Hikayeler Alışveriş Özelliği çok kısa bir süre sonra tüm kullanıcılar içinde kullanıma girebilir. Bu konuda güncelleme açıklaması geldiği zaman sitemizden paylaşacağız. Her kullanıcı tarafından kullanılabilecek olan özellik için Instagram’a tepkiler ve olumlu görüşlerinde gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Kimi kullanıcılar bu özelliği oldukça mantıklı bulurken kimi kullanıcılar ise uygulamanın amacından çıktığını düşünüyor. Bu özellik konusunda detaylı bilgi için güncellemenin yayınlanmasını beklememiz gerekecek.

Instagram’ın yenilikleri her geçen gün artmaya başladı. Facebook desteğini de arkasına almasıyla beraber artık sosyal medya konusunda aranan uygulamalardan biri haline gelen Instagram, yaptığı tüm bu yeniliklerle beraber ise diğer sosyal medya uygulamalarını geride bırakmaya başladı. Resimlerin hikayesi, yorum engelleme, zoom özelliği, testlerine başlanan canlı yayın özelliği gibi birçok yenilik Instagram’ı epey bir öne çıkardı. Tüm bu yeniliklerden sonra güncellemelerine de sürekli devam edeceğinin sinyallerini veren Instagram şimdilerde ise bambaşka bir güncellemeyle daha gündemde.

Alışveriş Sistemi

Söz konusu güncelleme ile beraber Instagram’ın artık alışveriş sistemini de kullanıcılara sunacağı düşünülüyor. Zira bahsedilen güncellemeye göre Instagram’a artık alışveriş etiketleri eklenecek. Instagram’a eklenen yeni alışveriş etiketi sistemi sayesinde bir nevi Instagram butik hesaplarının da önünün açılacağı belirtiliyor. Peki, yeni özellik şimdiye kadar yapılan açıklamalara göre nasıl kullanılacak? Bakalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

  • Güncelleme için yapılan açıklamaya bakacak olursak artık Instagram paylaşımlarında kullanılan etiketleme sistemi değiştirilecek.
  • Artık kullanıcılar paylaşımda yer alan ürünleri etiketleyebilecek. Özellikle butik hesaplarında çokça kullanılacağı düşünülen yeni etiketleme sisteminde ise paylaşımda yer alan etiketlerin doğrudan sayfa bağlantısı içereceği belirtiliyor. Yani diyelim ki paylaşımda yer alan ayakkabıyı beğendiniz. Ayakkabının etiketine tıkladığınızda Instagram sizi doğrudan ayakkabının alışveriş sayfasına yöneltecek.
  • Instagram etkileşimi çok daha artıracağı düşünülen yeni sistem için henüz çıkış tarihi yok. Fakat çıkış için Instagram’ın testlere başladığını da belirtelim.
Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Hikayeler Özelliği Instagram’ı Uçurdu
4.4 (88.77%) 171 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir